Dnes je 25.5.2018
iStavebnictvo - najviac informácií o stavebníctve v SR

Drevené obloženie stien a stropov

Autor: Dana D.Daňková
Preklad: Věra Hladká
Fotografie: spol. Penatus a Allstav
Kontakt: Vega společnost s ručením omezeným
Drevo je v súčasnosti veľmi žiadaným materiálom, stále častejšie ho využívame k stavbe domov, o slovo sa hlási pri zariaďovaní interiéru nábytkom, svoje uplatnenie opäť nachádza ako obloženie murovaných plôch ako v exteriéri, tak aj v interiéri.

Z architektonického hľadiska sú obklady stien aj stropov konštrukcie, prostredníctvom ktorých zmeníme vzhľad aj vlastnosti miestnosti, a tým aj jej pôsobenie.

Materiály použité ako obklady ovplyvňujú psychiku aj subjektívne pocity osôb, ktoré sa v miestnosti zdržujú alebo ju pravidelne užívajú. No ich výber nie je len otázkou módy. V rezidenciách, verejných budovách či kanceláriách významných firiem alebo inštitúcií sú drevené obklady stálicou.

Drevené obklady kedysi a dnes

Drevené obklady vnútorných stien a stropov nie sú žiadnou novinkou. Kedysi bývali neoddeliteľnou súčasťou mimoriadne bohatých interiérov. Mali tu okrem estetickej funkcie predovšetkým funkciu praktickú - zateplovali priestor a tlmili hluk.

Neskôr sa začali v rôznych módnych obdobiach používať hlavne ako estetický doplnok aj v interiéroch bežných domov. Ako tepelná, a predovšetkým zvuková izolácia slúži v divadlách, kinosálach, hudobných sieňach a podobne, v reštauráciách sa môžu steny obkladať z hľadiska mechanickej ochrany ich povrchu a tým aj ľahšiemu udržiavaniu hygieny, v kúpeľniach chráni steny proti vlhkosti, podobne ako obklady keramické alebo sklenené. V tejto miestnosti môžeme drevom v závislosti na svojom vkuse a finančných možnostiach obložiť steny, vaňu alebo podlahu v celej miestnosti alebo iba v sprchovom kúte. Malo by ísť ale skôr o tropické dreviny, ktoré sú tvrdé a mastné, a teda odolné proti vode.

V súčasnej dobe sa k dreveným obkladom opäť vraciame. Nie len v interiéri – tu predovšetkým z dôvodov estetických, pretože obzvlášť kazetové alebo obklady z dosiek pôsobia veľmi dekoratívne, ale aj v exteriéri, kde plní funkciu omietky a čiastočne aj zateplenia.

Prirodzene ako vnútorné, tak aj vonkajšie obklady majú svoje zákonitosti, ktoré musíme dodržiavať, aby splnili očakávania a zostali funkčné a v dobrom stave čo najdlhší čas.

Primárnym materiálom je pre tieto obklady masívne drevo, z neho predovšetkým borovica a smrek. Pre svoju kvalitu a textúru sú vysoko cenené červený smrek, breza a predovšetkým dub, z materiálov na báze dreva potom plošné aglomerované materiály – najčastejšie DVD, OSB a MDF dosky, menej už preglejky a latovky.

Obloženie v interiéri

Všeobecne platí, že pre každý typ obloženia sú určujúce rozmerové parametre miestnosti a pôdorys, potom funkcie obloženia a z toho vyplývajúce finančné náklady. Dôležitá je výška obkladu, počet obložených stien, v neposlednom rade aj druh a povrchová úprava masívu alebo materiálu na báze dreva.


Pohľad do interiéru. Otvorené riešenie vnútornej dispozície výrazne esteticky dotvárajú drevený strop a podlahy

Miestnosť možno opticky upraviť takisto vhodným členením plochy obloženia. Podľa smeru pokladania delíme obklady na horizontálne a vertikálne, podľa výšky potom na nízke, stredné a vysoké – tie sú spravidla celoplošné, do výšky stropu. Drevené obklady miestnosť obvykle veľmi zútulnia, ale pri ich navrhovaní je potrebné mať na zreteli, že pokiaľ obložíme všetky steny, miestnosť sa opticky zmenší a tento efekt zdôrazníme, pokiaľ zvolíme k obkladu navyše tmavé drevo.

Geometriu obdĺžnikovej miestnosti naopak zvýrazníme, keď obložíme jednu čelnú alebo dve protiľahlé plochy. V pravouhlej miestnosti sa neodporúča obkladať susedné steny, obloženie zdôrazní iba jednu časť a miestnosť potom pôsobí nevyvážene.

Zdôraznením zvislého členenia miestnosť opticky zvýšime, naopak členenie horizontálne ju pomyselne rozšíri. Svetlé drevo priestor preteplí a rozjasní, zároveň bude pôsobiť väčším dojmom. Pokiaľ máme príliš vysoké miestnosti, opticky ich znížime, keď obloženie nebude siahať až ku stropu, ale iba do výšky prekladov okien, dverí alebo do výšky parapetov. Tak ako pri iných úpravách interiéru, aj tu sa vyhneme deleniu miestnosti v takzvanom zlatom reze, teda v presnom strede. Takéto členenie nepôsobí opticky vyvážene.

Vnútorné drevené obloženie z hľadiska konštrukcie:

Obloženie z latiek:

Ide zrejme o najpoužívanejší typ obloženia, pozostáva z latiek rôznych šírok, najčastejšie do šírky 150 mm a hrúbky v rozmedzí 15 až 22 mm. Vzhľad obloženia je daný orientáciou jednotlivých prvkov. S výhodou tu môžeme uplatniť aj farbu a textúru použitého dreva. Medzi najčastejšie materiály patrí smrek, červený smrek a borovica.

Jednotlivé prvky bývajú najčastejšie na pero-drážku alebo vloženým perom, perá môžu tvoriť doplňujúci výtvarný prvok, prípadne je možné drážky prekryť ozdobnou výplňou.

Obloženie doskové:

Základným materiálom pre tento typ obloženia sú masívne dosky, prípadne dosky na báze dreva s dyhovaným povrchom, ktoré sú skryto prichytené na nosnú konštrukciu. Toto obloženie sa hodí pre obkladanie veľkých plôch stien aj stropov. Architektonické ladenie interiéru určuje použitý materiál, orientácia aj členenie dosiek.

Obloženie rámové:

Základom tohto obložení je zostava rámov a príslušných výplní z masívu alebo z materiálov na báze dreva. Výplne môžu byt v rámu zalištované, a tým je možné celok ešte viac zvýrazniť.

Obloženie tyčové:

Obloženie je tvorené tyčami s rôznym profilom, medzi ktorými sú len veľmi úzke škáry. Toto obloženie je využívané predovšetkým pre obkladanie zaoblených plôch.

Montáž obkladov v interiéri

Drevené obklady možno použiť iba v suchom interiéri. Pokiaľ budeme obkladať steny v novostavbe, je na mieste trpezlivosť – s realizáciou obkladu by sme mali počkať minimálne dva až tri mesiace, aby betón aj steny dostatočne vyschli. V opačnom prípade by drevo začalo pracovať a vytvorili by sa v ňom aj niekoľko milimetrové škáry. Rovnako ako u iných prác s týmto materiálom, musíme pred začiatkom obkladania nechať drevo aspoň týždeň v miestnosti, pre ktorú je určené, aby sa vyrovnala jeho vlhkosť s podmienkami prostredia. Obmedzí sa tým neskoršie „pracovanie“ dreva v konštrukcii. Najrozšírenejším materiálom pre vnútorné obklady je mäkké a polotvrdé drevo, v našich podmienkach teda smrek, borovica a červený smrek. Optimálne z hľadiska praktického aj estetického je exotické drevo, nevýhodou je ale veľmi vysoká cena.

Obklady exteriéru

So stúpajúcou obľubou dreva ako stavebného materiálu môžeme na novostavbách aj rekonštrukciách vidieť tiež drevené obklady vonkajších betónových, murovaných alebo hrazdených stien. Kombinácia anorganického a organického materiálu plochu stien zaujímavo rozčlení, dodá celku na dynamike, prípadne zvýrazní zaujímavé detaily. Pokiaľ nepoužijeme dostatočne odolné, napríklad severské drevo, ktoré je ale drahšie, a zvolíme zvyčajne smrek, borovicu, prípadne červený smrek, je potrebné dokonale ošetriť povrch vhodnými impregnačnými prostriedkami a súčasne dodržať konštrukčný postup tak, aby voda stekala po povrchu a nezostávala v priehlbinách alebo dokonca nezatekala dovnútra. Ochranné nátery je potrebné pravidelne opakovať. Pozornosť je treba venovať aj konštrukcii obkladu na vonkajšie murivo a eliminovať prístup vlhkosti k drevu. Obkladové prvky preto nemontujeme nikdy priamo na stenu, ale dodržíme vzduchovú medzeru širokú 20 až 25 mm tak, aby v nej mohol vzduch cirkulovať. Znamená to, že v obložení musia byť navyše zhotovené vetracie štrbiny.


Drevený obklad v exteriéri pôsobí dekoratívne a zároveň plní funkciu omietky a čiastočne aj zateplenia
Odporučiť článok:
Kontakty:
Vega společnost s ručením omezeným
Akad. Heyrovského 1178, 500 03 Hradec Králové 3
Tel.:
E-mail:

(aktualizácia kontaktu: 30. 11. -1)
Diskusia

Obklad
Ja si myslím, že aj zvonka je na obklad najlepší tatranský profil. My sme obkladali časť prednej…

(Posledný príspevok 2.4.2017 11:38)

Vstúpiť do diskusie
Pridať komentár

Články z rubriky

Drevo a drevené polotovary pre stavebníctvo

Drevo, zázrak prírody

28. 2. 2017 | Jan Hejhálek, RNDr. Jiří Hejhálek | Drevo a drevené polotovary pre stavebníctvo
Drevo, zázrak prírody

Na počiatku všetkého bolo 4–5mm semiačko. Aj tak by mohla začať biblia popisujúca rast a vývoj väčšiny stromov, ku ktorým má každý z nás tak blízko a ktoré nám tak mnoho poskytujú. Okrem iného aj drevo, o ktorom si dovolím tvrdiť, že je zázrakom aj napriek tomu, či práve preto, že ho príroda rozdáva plnými náručami. Hlbokú úctu v nás musí budiť už jeho obdivuhodný zrod. celý článok

(bez reakcií)
Použitie dosiek OSB SUPERFINISH® ECO v interiéri

Dosky OSB (Oriented Strands Board) – čiže dosky z veľkoplošných orientovaných triesok – získavajú stále väčšiu obľubu u spracovateľov, nielen ako nosný konštrukčný materiál, ale tiež ako pohľadový materiál so zaujímavým povrchom, vhodným pre využitie v interiéri. celý článok

(2 reakcie)

Soukromí a cookie
Copyright © 2001–2018 Vega společnost s ručením omezeným