Zadovážte si vonkajšiu roletu
a dajte zbohom horúčave
vyhľadávanie
Dnes je 22.8.

FOR ARCH 2019: Ktoré novinky a trendy zo stavebníctva sa predstavia tento rok v pražských Letňanoch?

Zverejnené: 9. 8. 2019

Strojové murovanie, inteligentné murivo alebo moderné vonkajšie tienenie okien a mnoho noviniek uvidia návštevníci septembrového veľtrhu FOR ARCH. Jubilejný 30. ročník nahliadne do budúcnosti a zaostrí na inteligentné bývanie, mestá aj bezpečnosť. Vystavovatelia v PVA EXPO PRAHA v dňoch 17. až 21. Septembra predstavia systémy reagujúce na zvyšujúce sa požiadavky energetických úspor, hospodárenie s energiou a energetickej účinnosti.

Strojové murovanie veľkoformátových dielov

Veľkoformátová novinka roku 2019 Silka Tempo sa stala hitom spoločnosti Xella. Presadzuje sa u českých a slovenských firiem a má už niekoľko realizácií v Čechách. Silka Tempo pomáha efektívne vyriešiť nedostatok pracovných síl na stavbách a súčasne stavať s mimoriadnou presnosťou a rýchlosťou. Prináša úsporu času a je kombinovateľná s ďalšími systémovými produktmi Ytong a Multipor. Technickí poradcovia spoločnosti poskytujú stavebným firmám aj projektantom širokú podporu – záujemcovia sa na nich môžu obrátiť v otázkach posúdenia efektivity použitia u konkrétnych projektov a prípadným celkovým systémovým riešením.

Najžiadanejším produktom výrobcu Xella je najnovší rad tepelnoizolačných tvárnic Lambda YQ pre obvodové murivo, ktorá bola uvedená na trh v roku 2016.

Tepelnoizolačné parametre sú kľúčové aj u tehliarskych výrobkov Wienerberger

„Pri vývoji tehál Porotherm sú stále jedným z kľúčových aspektov tepelnoizolačné parametre. Trh teraz navyše výrazne ovplyvňuje legislatíva, ktorá požaduje od roku 2020 aj menší rodinný dom v kategórií domov s takmer nulovou spotrebou energie (NZEB),“ hovorí Pavla Peterková, vedúca marketingu spoločnosti Wienerberger. „Portfólio produktov Porotherm je na požiadavky nových noriem dobre pripravené a navyše stále pracuje na jeho rozšírení v tomto kontexte, “ dodáva Pavla Peterková.

Na veľtrhu FOR ARCH sa budú môcť zákazníci zoznámiť s vývojom programu e4 dom. Ten predstavuje novú generáciu zdravých tehlových domov, ktoré okrem iného vyhovejú podmienkam domov s takmer nulovou spotrebou energie.

Stúpa význam vonkajšieho tienenia okien

Vonkajšie tieniace prostriedky okien sa dostávajú stále do popredia v súvislosti v pribúdaním počtu tropických období na Slovensku aj v Čechách a so zvyšovaním ich početnosti. Letné mesiace posledných rokov ukazujú, že bez ochrany proti nadmernému prehrievaniu interiéru je možné len sťažka dosiahnuť príjemnej teploty v pobytových miestnostiach.

„Solárne zisky radi využívame v období, kedy je potrebné vykurovať, ale v ostatných obdobiach sú skôr nevýhodou“ hovorí prof. Jan Tywoniak z Katedry konštrukcií pozemných stavieb ČVUT a z Univerzitného centra energeticky efektívnych budov. „Pokiaľ nie je vonkajšie tienenie realizované, býva nadmerný prísun tepla kompenzovaný chladením priestoru, ktoré je energeticky náročné a môže v niektorých prípadoch spôsobovať problémy v kvalite vnútorného prostredia, kedy systém TZB okamžite plní požiadavky a odniekiaľ začne prúdiť studený vzduch. Na druhej strane pri realizácií tienenia chceme zachovať kvalitu denného osvetlenia, hlavne u hlbokých miestností, napr. školských učební. Preto sa zaoberáme možnosťami, ako vonkajšie tienenie lepšie navrhovať a počítať. Dobré skúsenosti sú s dvojito riadenými žalúziami, kedy je možné hornú časť lamiel nastaviť do vodorovnej polohy, aby odrážali denné svetlo cez svetlý strop do miestnosti a spodnú časť lamiel uzavrieť. Druhá časť problému sú algoritmy, ktorými také tienenie riadiť. Systém tienenia môže byť spojený so systémom riadenia prevádzky v priestore alebo budove, s výhodou v kombinácií s priamym ovládaním na základe požiadavky užívateľa miestnosti“ hovorí Jan Tywoniak.

Screeny novinkou poslednej doby

Tento materiál je podobný textilným vláknam, ktorá sú potianuté PCV. Vďaka drobnej perforácií poskytujú tienenie a zároveň umožňujú výhľad z interiéru von. Vďaka voliteľnej hustote perforácie je umožnená rôzna miera priehľadnosti. Screeny sa vyrábajú vo forme roliet.

„Ďalším trendom sú tzv. bioklimatické pergoly, ktoré majú strop tvorený sklopnými lamelami. Pri ich otvorení poskytujú pergoly tienenie ako napr. drevená pergola, pri uzatvorení fungujú lamely ako strecha odolná dažďu alebo dokonca tenkej vrstve snehu,“ uzatvára Štěpánka Lubinová.

Na FOR ARCH 2019 môžu návštevníci získať všetky informácie o možnostiach tieniacej techniky v poradenskom centre Zväzu podnikateľov v tieniacej techniky.

To všetko a ešte mnoho iného Vás čaká v dňoch 17. – 21. Septembra 2019 na výstavisku v pražských Letňanoch.

Viac na: www.forarch.cz.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Tepelné čerpadlá v novostavbách

Tepelné čerpadlá v novostavbách

Zverejnené 21.8. Výber vykurovacieho systému patrí v prípade výstavby nového domu medzi priority. V ideálnom prípade je o ňom rozhodnuté už pred vznikom architektonickej štúdie stavby, čo nielenže výrazne zjednoduší stavebné postupy, ale predovšetkým náklady na… ísť na článok

Krásny priestor medzi strechami

Krásny priestor medzi strechami

Zverejnené 20.8. Pod strechami sa kedysi nežilo, priestory povaly boli voľné. V súčasnosti tu bývame aj pracujeme – a hodnotne presvetliť, otvoriť priestor starého podkrovia v pamiatkovo chránených zónach je ťažkých orieškom, má to svoje pevné pravidlá. ísť na článok

Automatické záložné zdroje. Ako správne vybrať?

Automatické záložné zdroje. Ako správne vybrať?

Zverejnené 19.8. Bez automatických záložných zdrojov (ATS) sa nezaobídu úrady, výrobné podniky, väčšie firmy, serverovne, dátové centrá, ale ani inteligentné rodinné domy. V prípade výpadku elektrickej energie musí kvalitný generátor automaticky naskočiť, aby došlo… ísť na článok

reklama
trackimg