Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Fotovoltické panely na zelenej streche? Ekologické a praktické zároveň

Zverejnené: 14. 7. 2022

Či už zdražovanie energií, tak klimatická zmena sú témy, ktoré v spoločnosti v poslednom čase rezonujú. Ak patríte aj vy k tým, ktorí by radi ušetrili na elektrine a zároveň prospeli okolitej prírode, ponúka sa jedno elegantné a dokonca veľmi estetické riešenie: strecha osadená vegetačným porastom, ktorá môže slúžiť ako miesto na stretávanie a odpočinok, doplnená fotovoltaickými panelmi, ktoré čerpajú slnečnú energiu.

Zelené či vegetačné strechy zažívajú či už v Čechách, tak aj na Slovensku boom až v posledných rokoch, zatiaľ čo napríklad v severských krajinách sa stavajú už desiatky rokov. „Obvykle realizujeme vegetačné strechy pre majiteľov rodinných či bytových domov, ktorým záleží na vplyve ich bývania na okolitú krajinu. Inštalovali sme ju ale napríklad aj na panelovom dome, administratívnej budove či materskej škole,” vymenováva Antonín Novák z realizačnej firmy GreenTop, ktorá sa zameriava práve na tento typ striech. Časté výkyvy teplôt môžu v súčasnej dobe pre zelené strechy predstavovať výzvu, kvalitné rastliny a materiály si s nimi poradia. „Dôležitú úlohu hrajú aj kvalitné hydrofilné dosky. Nie sú síce na prvý pohľad vidieť, ale práve ony zaisťujú, že rastliny majú v suchých obdobiach dostatok vlahy. V období dažďov zase naopak odvádzajú vodu,“ vysvetľuje Novák.

Existujú tri základné typy zelených striech. Najlacnejšia a najmenej náročná na údržbu je takzvaná extenzívna strecha, tvorená slabšou vrstvou substrátu. „Extenzívnej zelenej streche stačí kontrola a prípadné prihnojenie raz až dvakrát ročne. Realizovať ju môžete pokojne svojpomocne,” vysvetľuje Josef Hoffmann, špecialista na vegetačné strechy. Intenzívna zelená strecha naopak pripomína bežnú záhradu a je tiež podobne náročná. Pestovať na nej môžete trávu, stromy aj napríklad zeleninu. Kompromis medzi týmito dvoma typmi predstavuje tzv. polointenzívna zelená strecha, ktorej údržba nie je príliš náročná, navyše sa dá vysadiť širším spektrom rastlín, napríklad bylinami, trávami či trvalkami.

Fotovoltické panely a rastliny to spolu „vedia”

Zelená strecha predstavuje ústretový krok voči životnému prostrediu z mnohých rôznych dôvodov – navracia zeleň do miest a ponúka domov mnohým živočíšnym druhom, ktoré by uprostred „betónovej džungle” inak neprežili. V kombinácii s fotovoltickými panelmi sa však môže stať základným kameňom udržateľnosti a sebestačnosti. Kombinácia vegetačnej strechy a fotovoltiky je totiž nielen bezproblémová, ale tiež praktická. „Takzvané biosolárne strechy zaisťujú zelenú energiu a zároveň eliminujú nevhodné tepelné zisky,” hovorí Antonín Novák.

Fotovoltaické panely sú rastlinami ochladzované, čo vedie k zvýšeniu ich výkonu zhruba o 10 percent. „Vplyvom odparovania vody zo zelenej strechy dochádza k ochladzovaniu okolia a teda aj panelov,” vysvetľuje Josef Hoffmann a dodáva: „Zvýšenie ich výkonu ale nemožno chápať ako navýšenie základnej výkonovej hodnoty fotovoltaického panelu. Ide skôr o zníženie dopadov jeho prehrievania, ktoré bežne predstavuje stratu výkonu zhruba o štvrtinu.” Zelená strecha totiž akumuluje pri slnečnom počasí oveľa viac tepla ako bežné ľahké krytiny. Preto u nej dochádza k významnému spomaleniu starnutia fotovoltaických panelov, ktoré sú v iných prípadoch zaťažované vysokými až extrémnymi teplotami ľahkých striech.

Panely rastlinám prospievajú

Takzvaná biosolárna strecha poskytuje aj ďalšie výhody. Vďaka zelenej streche napríklad odpadá nutnosť inštalácie priťaženia, ktorá je inak pre fotovoltické panely vyžadovaná. V neposlednom rade aj kombinácia vegetácie a fotovoltaiky znižuje odtok vody zo strechy, čím napomáha vracať vodu do takzvaného malého vodného cyklu a vytvára dobré podmienky na rast rastlín. „Panely majú na rastliny pozitívny vplyv, pretože vytvárajú tieň. Ten spôsobuje, že sú na streche miesta s rôznou expozíciou slnečného žiarenia, v dôsledku čoho môže byť zelená strecha rozmanitejšia, hodnotnejšia pre životné prostredie a samozrejme aj krajšia,“ hovorí Hoffmann. Upozorňuje však, že pri realizácii je vždy potrebné brať ohľad na výber rastlín, aby im toto špecifické prostredie vyhovovalo.

Fotovoltaické panely je možné si zaobstarať buď samotné, alebo s batériami. Tie druhé sú u nás rozšírenejšie a obľúbenejšie, pretože dokážu energiu, ktorá sa okamžite nespotrebuje, uchovať do budúcnosti. V opačnom prípade odteká energia, ktorú domácnosť nespotrebuje, do distribučnej siete. Na základe očakávanej spotreby energie je tiež potrebné zvážiť, ako výkonné panely si zaobstarať.

Vďaka rôznym dotačným programom môžu byť dnes zelené strechy aj fotovoltaické panely prístupné takmer každému. Tento rok bol opäť spustený program Zelená domácnostiam, v rámci ktorého môžu ľudia žiadať o príspevok na rekonštrukciu rezidenčných bytov a domov prispievajúci k udržateľnému rozvoju.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív spoločností ISOVER a GreenTop
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama