Pergoly ISOTRA na mieru - inšpirácie
vyhľadávanie
Dnes je 25.6.

27. ročník Mezinárodnej študentskej súťaže Xella pre akademický rok 2021/2022 už má svojich víťazov

Zverejnené: 4. 6. 2022

V barokovej budove Žrebčína Štít v Kopčanoch na Záhorí zasadla v prítomnosti vedenia spoločnosti Xella - vypisovateľa súťaže (Peter Markovič, Igor Forberger, Luděk Suchomel) - a starostu obce Kopčany (Dušan Dubecký) v dňoch 10. a 11. mája medzinárodná porota v zložení českých a slovenských architektov (Juraj Benetin, Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Peter Moravčík, Imrich Pleidel, Peter Richtárik, Jana Stachová, Miroslav Stach). Porote predsedal Ľubomír Závodný.

Výstupy urbanisticko – krajinárskej súťaže budú zanedlho zverejnené na webovej stránke spoločnosti Xella (https://xellasoutez.ytong.sk). Súťaž bola určená študentom a študentkám (samostatne alebo v pracovných kolektívoch) študijných odborov Architektúra a Pozemné staviteľstvo na vysokých technických a umeleckých školách a univerzitách a témou tohtoročného zadania bolo „INTERVENCIA – AKO ĎALEJ KOPČANY? ÚNIK ZO SÚČASNOSTI DO HISTÓRIE A NAOPAK V ČESKO-SLOVENSKEJ PRÍHRANIČNEJ OBLASTI V KOPČANOCH“.

Cieľom 27. ročníka, organizovaného pod mottom „Nohami v histórii – hlavou v súčasnosti / budúcnosti", bola podpora tvorivej invencie vysokoškolských študentov prostredníctvom súťažnej konfrontácie architektonických ideí a myšlienok. Téma zadania bola tiež príležitosťou na zamyslenie sa nad potrebami regionálneho turizmu a územím, ktoré dýcha históriou Veľkej Moravy a dôb Márie Terézie v cezhraničnej lokalite Archeopark Mikulčice-Kopčany a jeho okolia. Výzvou bola aj skutočnosť, že sa jedná o silne symbolické miesto, kde hranice medzi Českou republikou a Slovenskom nerozdeľuje, ale spája.

Odborným garantom 27. ročníka súťaže bola doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD. z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Podľa jej slov sa účasť súťažných kolektívov, ako aj ocenené a odmenené návrhy, vyznačovali vzácnou pestrosťou – boli mozaikou škôl architektúry naprieč Českou a Slovenskou republikou.

Hlavnou výhrou je odmena vo výške 4000 €, za druhé miesto ocenenia študenti získajú 2000 € a autor práce na treťom dostane výhru 1000 €.

Výsledky 27. ročníku medzinárodnej študentskej súťaže XELLA

  • 1. cena: PETRA ĎURIŠKOVÁ, ŠIMON VOŠTINÁR, Katedra architektonickej tvorby VŠVU, Bratislava
  • 2. cena: MICHAELA KOSTURKOVÁ, KRISTÍNA KULLOVÁ, KRISTIÁN JULÍNEK, Fakulta architektúry a dizajnu STU, Bratislava
  • 3. cena: VÁCLAV HEGINGER, Fakulta architektúry VUT, Brno
  • 4. miesto – 1. odmena: Bc. DÁVID NOSKO, Bc. MICHAELA KRPÁLOVÁ, Katedra architektonickej tvorby VŠVU, Bratislava
  • 5. miesto – 2. odmena: FILIP KIOWSKÝ, Fakulta stavební VUT, Brno
  • 6. miesto – 3. odmena: Bc. SIMONA FISCHEROVÁ, Fakulta architektúry a dizajnu STU, Bratislava

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Poznáte aktuálne bazénové trendy?

Zverejnené 24.6. Plánujete vybudovať v záhrade bazén? Hľadáte nadčasové riešenie, ktoré vhodne doplní architektúru vášho rodinného domu a následne záhrady? Tápete, aký druh kúpacej nádrže sa pre vaše potreby hodí najlepšie a zháňate návod, ako sa v súčasnej ponuke… ísť na článok

Typy drevených podláh

Typy drevených podláh

Zverejnené 23.6. Kto sa rozhodol pre drevenú podlahu, môže vyberať hneď z niekoľkých druhov. Líšia sa životnosťou, možnosťou renovácie, tvarovou stálosťou pri zmenách vlhkosti a v neposlednom rade aj cenou. Je potrebné starostlivo zvážiť, aký typ podlahy bude… ísť na článok

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Wienerberger ocenil najlepšie medzinárodné projekty v súťaži Brick Award 2022

Zverejnené 20.6. „Je pre nás nesmierne dôležité poskytovať platformu pre výnimočnú architektúru. Najmä v turbulentných časoch je nevyhnutné, aby sme zostali zameraní na udržateľnú budúcnosť, v čom nám pomáha práve Brick Award. Prihlásené projekty boli opäť výnimočné… ísť na článok

reklama