vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

27. ročník Mezinárodnej študentskej súťaže Xella pre akademický rok 2021/2022 už má svojich víťazov

Zverejnené: 4. 6. 2022

V barokovej budove Žrebčína Štít v Kopčanoch na Záhorí zasadla v prítomnosti vedenia spoločnosti Xella - vypisovateľa súťaže (Peter Markovič, Igor Forberger, Luděk Suchomel) - a starostu obce Kopčany (Dušan Dubecký) v dňoch 10. a 11. mája medzinárodná porota v zložení českých a slovenských architektov (Juraj Benetin, Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Peter Moravčík, Imrich Pleidel, Peter Richtárik, Jana Stachová, Miroslav Stach). Porote predsedal Ľubomír Závodný.

Výstupy urbanisticko – krajinárskej súťaže budú zanedlho zverejnené na webovej stránke spoločnosti Xella (https://xellasoutez.ytong.sk). Súťaž bola určená študentom a študentkám (samostatne alebo v pracovných kolektívoch) študijných odborov Architektúra a Pozemné staviteľstvo na vysokých technických a umeleckých školách a univerzitách a témou tohtoročného zadania bolo „INTERVENCIA – AKO ĎALEJ KOPČANY? ÚNIK ZO SÚČASNOSTI DO HISTÓRIE A NAOPAK V ČESKO-SLOVENSKEJ PRÍHRANIČNEJ OBLASTI V KOPČANOCH“.

Cieľom 27. ročníka, organizovaného pod mottom „Nohami v histórii – hlavou v súčasnosti / budúcnosti", bola podpora tvorivej invencie vysokoškolských študentov prostredníctvom súťažnej konfrontácie architektonických ideí a myšlienok. Téma zadania bola tiež príležitosťou na zamyslenie sa nad potrebami regionálneho turizmu a územím, ktoré dýcha históriou Veľkej Moravy a dôb Márie Terézie v cezhraničnej lokalite Archeopark Mikulčice-Kopčany a jeho okolia. Výzvou bola aj skutočnosť, že sa jedná o silne symbolické miesto, kde hranice medzi Českou republikou a Slovenskom nerozdeľuje, ale spája.

Odborným garantom 27. ročníka súťaže bola doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD. z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Podľa jej slov sa účasť súťažných kolektívov, ako aj ocenené a odmenené návrhy, vyznačovali vzácnou pestrosťou – boli mozaikou škôl architektúry naprieč Českou a Slovenskou republikou.

Hlavnou výhrou je odmena vo výške 4000 €, za druhé miesto ocenenia študenti získajú 2000 € a autor práce na treťom dostane výhru 1000 €.

Výsledky 27. ročníku medzinárodnej študentskej súťaže XELLA

  • 1. cena: PETRA ĎURIŠKOVÁ, ŠIMON VOŠTINÁR, Katedra architektonickej tvorby VŠVU, Bratislava
  • 2. cena: MICHAELA KOSTURKOVÁ, KRISTÍNA KULLOVÁ, KRISTIÁN JULÍNEK, Fakulta architektúry a dizajnu STU, Bratislava
  • 3. cena: VÁCLAV HEGINGER, Fakulta architektúry VUT, Brno
  • 4. miesto – 1. odmena: Bc. DÁVID NOSKO, Bc. MICHAELA KRPÁLOVÁ, Katedra architektonickej tvorby VŠVU, Bratislava
  • 5. miesto – 2. odmena: FILIP KIOWSKÝ, Fakulta stavební VUT, Brno
  • 6. miesto – 3. odmena: Bc. SIMONA FISCHEROVÁ, Fakulta architektúry a dizajnu STU, Bratislava

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama