THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 20.6.

29. ročník veľtrhu Infotherma bol plný noviniek a moderných riešení

Zverejnené: 28. 1. 2024

Na Výstavisku Čierna lúka Ostrava sa v dňoch 22. až 25. januára 2024 uskutočnil už 29. ročník medzinárodnej výstavy Infotherma. Táto tradičná akcia v prebiehajúcej vykurovacej sezóne opäť úplne zaplnila pavilón A aj vonkajšie priestory výrobkami a technológiami moderného vykurovania, prípravy teplej vody, systémami vetrania, plejádou kotlov a kachlí.

V tomto ročníku boli hlavné témy Nová zelená úsporám, NZÚ Light, Oprav dom po starej mame a Kotlíkové dotácie. Súčasťou sprievodného programu boli rôzne prednášky a diskusie. Infotherma v tejto súvislosti ponúkla aj spoluprácu s digitálnou televíziou pre stavebníctvo estav.tv sprievodný program v unikátnom formáte diskusnej arény, so streamom na veľkoplošné obrazovky, na TZB-info, na estav.tv a na You Tube.

Jednou z dominantných udalostí výstavy bola súťaž Top výrobky vystavovateľov Infothermy 2023. Prinášame poradie na prvých troch miestach.

1. Kombinovaný splyňovací kotol Blaze Comfort Combi na drevo a pelety spoločnosti BLAZE HARMONY. Z technických parametrov – doplnenie horákom na palety, automatický prechod na spaľovanie peliet, rotačná spaľovacia komora, bezúdržbová prevádzka, emisná trieda 5, energetická trieda A+, dĺžka polien 330 až 500 mm, priemer peliet 6 až 8 mm, záruka 7 rokov na teleso kotla.

2. Ultrazvukový merač tepla alebo chladu Ultego III smart a smart plus spoločnosti Ista Česká republika. Integruje v jednom prístroji kalometrické počítadlo, ultrazvukový snímač prietoku a teplotné čidlá. Jedno teplotné čidlo je vždy súčasťou snímača prietoku a ďalšie teplotné čidlo je umiestnené mimo prístroj. Vyznačujú sa nízkou tlakovou stratou, vyššou presnosťou merania a nie sú ovplyvnené nečistotami vo vykurovacej vode. Okrem iného má odolnú mosadznú konštrukciu a je napájaný batériou o životnosti 10 rokov.

3. Kompozitná fľaša nielen pre karavany a obytné vozidlá - čisto propánová náplň výrobcu Primagas. Propán je výhrevnejší ako bután, má nízky bod varu -42 stupňov Celzia, výhrevnosť 46,4 MJ/kg (13 kWh), hustotu 493 kg/m³, využitie do spotrebičov fungujúce na propán-bután: ohrievače, variče, grily, chladničky a lampy. Prázdna fľaša váži 5,3 kg, plní sa výhradne čistým propánom na 10 kg (asi 130 kWh), opatrená bezpečnostným ventilom s obmedzovačom prietoku, rozmery v mm 310 x 583.

Pokračujeme stručnými popismi nami vybraných výrobkov. Automatické kotle A U a A Rojek na hnedé uhlie a pelety alebo na pelety - vďaka zásobníku paliva elektronickej regulácie a horáku so šnekovým podávačom pracujú v automatickom režime niekoľko dní. Spĺňajú 4. alebo 5. emisnú triedu. Sú určené na vykurovanie budov s nízkou tepelnou stratou.

Automatické kotle Werner sa považujú za experta na teplo. Spaľujú drevné alternatívne pelety a obilie. Automatická prevádzka vrátane zapaľovania a dávkovania paliva, čistenie výmenníku, roštovanie, vynášanie popola mimo spaľovací priestor kotla a ovládanie cez internet alebo mobil. Výkon 30, 49 a 60 kW, trieda kotla 5.

Tepelné čerpadlá Hotjet vzduch - voda, voda - voda a zem - voda, vykurujú už 18 rokov domovy, firmy, výrobné haly aj školy. Napr. Mini - malé tepelné čerpadlo pre domy do 4 kW tepelných strát – vykuruje, chladí a ohrieva vodu, súčasť zostavy vzduch - voda. ZETX monoblok, odhlučnený, rovnakého dizajnu z oboch strán, s kompresormi Copeland Scroll Inverter.

Ďalšie výrobky telegraficky - Peletové kachle LP6 výrobca OPOP, Tepelné čerpadlá NIBE z Dražíc, novinky firmy Schiedel - plynový krb integrovaný do komínu KINGFIRE GAS a rohový krbový modul s výsuvnými dvierkami, závislý od vzduchu v miestnosti KINGFIRE KANTO SC., Systém pre montáž fotovoltických solárnych panelov spol. Röben, Riešenia pre vetranie škôl Duplex Inter od špecialistu na vetranie a rekuperáciu tepla Atrea, Integrovaný fotovoltický strešný modul Wevolt X-Tile so skladbami strešného plášťa od spoločnosti Wienerberger a Účinná tenkovrstvová tepelná izolácia BAUTER, tepelný štít, ktorý odráža žiarenie.

Pri ukončení výstavy nám riaditeľ výstavy a usporiadateľskej agentúry Inforpres Ing. Petr Kalenda zhodnotil všetky komodity mítingu na výbornú. Vychádzal zo spokojnosti vystavovateľov, návštevníkov z radov odborníkov i laikov a ďalších zástupcov vrátane zahraničných z Poľska a Slovenska. Zdôraznil, že v už chystanom 30. jubilejnom ročníku Infothermy 2025 bude neoddeliteľnou súčasťou medzinárodný kongres. Termín bude v septembri t. r. a miesto konania hala Gong v Dolnej oblasti Vítkovíc. Nielen tým sa v Ostrave najväčšia a najnavštevovanejšia výstava stane ešte významnejšou a platí, že kto sa jej nezúčastní, ako by na trhu nebol.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Archív autora
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama