THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

71 miliónov korún do fotovoltaiky v ČR

Zverejnené: 16. 11. 2021

Už dvanásť úspešných žiadateľov o príspevok z Modernizačného fondu na výstavbu fotovoltaických elektrární sa môže pustiť do realizácie svojich projektov.

„Som rád, že sme tak rýchlo dokázali Modernizačný fond rozbehnúť a že peniaze k prvým žiadateľom sú už na ceste. Je to jasný dôkaz, že to s revolučnou premenou energetiky myslíme vážne a že našim podnikateľom poskytneme jasnú a hmatateľnú podporu. Verím, že sa do zoznamu za prvých úspešných žiadateľov čoskoro pridajú ďalší z najrôznejších odborov budúcej českej energetiky,“ povedal v októbri tohto roku minister životného prostredia Richard Brabec.

Na aktuálne schválených dvanásť fotovoltaických elektrární dostanú žiadatelia celkovú dotáciu cez 71 miliónov korún. Fotovoltaické panely budú vyrábať udržateľnú energiu na rôznych miestach republiky. Medzi úspešnými žiadateľmi je napríklad juhočeské Poľnohospodárske družstvo Brloh, ktoré chce vybudovať solárnu elektráreň, ktorá bude mať 1 850 fotovoltaických panelov. Časť z nich umiestni na strechách svojich objektov, časť na svojich pozemkoch, ktoré nemožno poľnohospodársky využívať a nie sú už súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Celkové náklady odhaduje na 21 miliónov korún, dotácia dosiahne viac ako sedem miliónov korún. Podobná elektráreň vznikne aj v Ľuboch na Klatovsku alebo v Novosedlách na Strakonicku.

Na prvé rozdelené peniaze môžu nadviazať ďalšie projekty Modernizačného fondu. „V súčasnosti je otvorených sedem dotačných výziev. Popri už spomínaných malých solárnych elektrárňach do výkonu 1 MWp sa podpora týka aj veľkých fotovoltaických elektrární. Ďalšie dve výzvy podporujú prechod teplární na čistejšiu energiu, o peniaze je možné žiadať aj v ďalších troch výzvach na modernizáciu technológií a zdrojov vo výrobnom alebo spracovateľskom priemysle, a to pri malých aj veľkých projektoch,“ zhŕňa súčasnú ponuku Modernizačného fondu Petr Valdman, riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR. Celkom je v aktuálnych výzvach pripravených 18,3 miliardy korún.

Autor: Tlačová správa
Foto: RenataP, Shutterstock
reklama

Nové

Najväčší solárny systém na ohrev vody v Želiezovciach slúži už 15 rokov

Najväčší solárny systém na ohrev vody v Želiezovciach slúži už 15 rokov

Zverejnené 17.6. Areál Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach je už pätnásť rokov domovom jednej z najvýznamnejších energetických inštalácií na Slovensku. Solárny systém na ohrev teplej úžitkovej vody, ktorý bol v čase svojho vzniku najväčším… ísť na článok

Chcete dom bez kompromisov? Riešením je jednovrstvové murivo HELUZ

Chcete dom bez kompromisov? Riešením je jednovrstvové murivo HELUZ

Zverejnené 15.6. Stavba rodinného domu patrí k najväčším rozhodnutiam v živote. Nejde len o podobu domu alebo výšku rozpočtu, ale predovšetkým o to, ako sa vám bude v ňom bývať počas ďalších rokov. Väčšina stavebníkov preto hľadá riešenie, ktoré je úsporné,… ísť na článok

Pokoj každý deň, mesto na dosah: Radové domy v Olešníku

Pokoj každý deň, mesto na dosah: Radové domy v Olešníku

Zverejnené 18.6. Radové domy v Olešníku predstavujú ukážkový príklad toho, ako môže kvalitný konštrukčný systém a premyslený developerský prístup vytvoriť bývanie, ktoré je dlhodobo udržateľné, energeticky efektívne a zároveň cenovo dostupné. ísť na článok

reklama