PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 29.5.

Brno usporiada Festival architektúry zameraný na riešenie adaptácie miest na klimatické zmeny

Zverejnené: 28. 1. 2020

Historicky prvýkrát sa českí architekti, projektanti a stavitelia pri príležitosti Stavebného veľtrhu stretnú nad komplexnou témou udržateľnej architektúry. Segment staviteľstva čelí zásadnej výzve zodpovednosti za hospodárenie so zdrojmi, ochranu biodiverzity a adaptáciu budov aj celých miest na zmenu klímy. Festival architektúry sa v dňoch 26.-29. 2. 2020 na brnenskom výstavisku stane miestom stretnutia otvoreného dialógu odborníkov naprieč odbormi, ktoré priamo ovplyvňujú proces výstavby.

„Program každého dňa je rozdelený do šiestich základných blokov, ktoré sa zaoberajú témami ako zelená infraštruktúra, hospodárenie s vodou, odpadové hospodárstvo a využitie recyklovaných materiálov, obnoviteľné zdroje energií, stavebné inovácie a definície udržateľnej architektúry, " popísala projekt jeho koordinátorka Tereza Sigmund. Inšpirujúce príklady z praxe predstavia najlepší odborníci z Česka, Slovenska aj Rakúska.

Prednášky sú prispôsobené jednotlivým cieľovým poslucháčom, ktorými sú prvý deň festivalu zástupcovia odbornej verejnosti a druhý deň najmä zástupcovia štátnej správy aj developerských skupín. Počas zvyšných dvoch dní je akcia plne prístupná pre širokú verejnosť.

„Návštevníkom z radov stavebníkov, festival osvetlí základné princípy udržateľnej výstavby, a to v kontexte budúcnosti stavebníctva zameraného na dosiahnutie stanovených cieľov EÚ na obdobie do roku 2030 aj 2050 a využitie hospodárnych zdrojov," priblížil témy Festivalu architektúry jeho odborný patrón Petr Selník.

Zástupcovia mesta Brna priblíži poslucháčom adaptačnú stratégiu, plán znižovania emisií oxidu uhličitého a výsledky už zavedených opatrení súvisiacich so zmenou klímy.

Súčasťou festivalu sú nielen odborné prednášky, ale aj diskusné okrúhle stoly vedené odborníkmi, kde bude možné získať a odovzdať informácie, či získať spätnú väzbu na už vykonávané projekty. Účasť prisľúbilo aj množstvo firiem, ktoré tu odprezentujú svoje technické riešenia a nástroje či metodiky pre riešenie adaptačných a mitigačných opatrení. Technologickí partneri a výskumné inštitúcie na festivalovej ploche predstavia hneď niekoľko unikátnych workshopov - napríklad ukážku stavebných prác realizovaných za pomoci dátových modelov prenesených rozšírenou realitou alebo roboticky aditívnu veľkoformátovú 3D tlač stavebných celkov.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia ČR, Českej komory architektov a mesta Brna. Viac na stránkach festival-architektury.cz.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív redakcie
reklama

Nové

MINIROL Screen – moderné tienenie pre váš domov

MINIROL Screen – moderné tienenie pre váš domov

Zverejnené 28.5. Spoločnosť Building Shutter systems s.r.o. sa úzko špecializuje na rolovacie systémy v oblasti výplní stavebných otvorov. Pod ochranou značkou MINIROL ponúka široký sortiment produktov, ktorého významnú časť tvorí screenové rolety. Elegantné,… ísť na článok

Tehlový dom sa prehol ako luk

Tehlový dom sa prehol ako luk

Zverejnené 27.5. Na začiatku obvykle býva prianie postaviť si dom, až potom sa na jeho realizáciu hľadá vhodný pozemok. V jednej rodine zafungoval myšlienkový proces opačne. Keď sa začala predávať parcela na kopci s neopakovateľnými výhľadmi, rozhodli sa, že si na… ísť na článok

Špička vo vývoji: Tieniace doplnky strešných okien mieria z Čiech do celého sveta

Špička vo vývoji: Tieniace doplnky strešných okien mieria z Čiech do celého sveta

Zverejnené 29.5. Málokto vie, že vo Vyškove (ČR) sa nachádza moderná prevádzka jednej nadnárodnej spoločnosti, ktorej myslenie a činy predbiehajú prítomnosť minimálne o jednu generáciu. Reč je o celosvetovo činnej skupine VELUX, ktorá prekonala možnosti… ísť na článok

reklama