Akcia HELUZ - Za pár eur v chládku!
vyhľadávanie
Dnes je 18.2.

Brno usporiada Festival architektúry zameraný na riešenie adaptácie miest na klimatické zmeny

Zverejnené: 28. 1. 2020

Historicky prvýkrát sa českí architekti, projektanti a stavitelia pri príležitosti Stavebného veľtrhu stretnú nad komplexnou témou udržateľnej architektúry. Segment staviteľstva čelí zásadnej výzve zodpovednosti za hospodárenie so zdrojmi, ochranu biodiverzity a adaptáciu budov aj celých miest na zmenu klímy. Festival architektúry sa v dňoch 26.-29. 2. 2020 na brnenskom výstavisku stane miestom stretnutia otvoreného dialógu odborníkov naprieč odbormi, ktoré priamo ovplyvňujú proces výstavby.

„Program každého dňa je rozdelený do šiestich základných blokov, ktoré sa zaoberajú témami ako zelená infraštruktúra, hospodárenie s vodou, odpadové hospodárstvo a využitie recyklovaných materiálov, obnoviteľné zdroje energií, stavebné inovácie a definície udržateľnej architektúry, " popísala projekt jeho koordinátorka Tereza Sigmund. Inšpirujúce príklady z praxe predstavia najlepší odborníci z Česka, Slovenska aj Rakúska.

Prednášky sú prispôsobené jednotlivým cieľovým poslucháčom, ktorými sú prvý deň festivalu zástupcovia odbornej verejnosti a druhý deň najmä zástupcovia štátnej správy aj developerských skupín. Počas zvyšných dvoch dní je akcia plne prístupná pre širokú verejnosť.

„Návštevníkom z radov stavebníkov, festival osvetlí základné princípy udržateľnej výstavby, a to v kontexte budúcnosti stavebníctva zameraného na dosiahnutie stanovených cieľov EÚ na obdobie do roku 2030 aj 2050 a využitie hospodárnych zdrojov," priblížil témy Festivalu architektúry jeho odborný patrón Petr Selník.

Zástupcovia mesta Brna priblíži poslucháčom adaptačnú stratégiu, plán znižovania emisií oxidu uhličitého a výsledky už zavedených opatrení súvisiacich so zmenou klímy.

Súčasťou festivalu sú nielen odborné prednášky, ale aj diskusné okrúhle stoly vedené odborníkmi, kde bude možné získať a odovzdať informácie, či získať spätnú väzbu na už vykonávané projekty. Účasť prisľúbilo aj množstvo firiem, ktoré tu odprezentujú svoje technické riešenia a nástroje či metodiky pre riešenie adaptačných a mitigačných opatrení. Technologickí partneri a výskumné inštitúcie na festivalovej ploche predstavia hneď niekoľko unikátnych workshopov - napríklad ukážku stavebných prác realizovaných za pomoci dátových modelov prenesených rozšírenou realitou alebo roboticky aditívnu veľkoformátovú 3D tlač stavebných celkov.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia ČR, Českej komory architektov a mesta Brna. Viac na stránkach festival-architektury.cz.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív redakcie
reklama

Nové

Kanadský vizionár si postavil dom v zemi. Má celoročne stálu teplotu aj dostatok svetla

Kanadský vizionár si postavil dom v zemi. Má celoročne stálu teplotu aj dostatok svetla

Zverejnené 17.2. Podzemná stavba na "veternej hôrke", ktorej interiérová teplota sa celoročne drží na úrovni 15 ° C - to je dom kanadského vizionára a amatérskeho staviteľa Williama Lishmana. Inšpirovaný architektúrou iglu navrhol a postavil objekt, ktorý doslova… ísť na článok

Sklo prináša do interiéru jedinečný dizajn a viac svetla

Sklo prináša do interiéru jedinečný dizajn a viac svetla

Zverejnené 15.2. Sklo ľudstvo sprevádza tisíce rokov. Objavili ho Egypťania už 3 000 rokov pred naším letopočtom. Dnes hrá tento materiál jednu z hlavných úloh pri tvorení interiérov i exteriérov. Používa sa či už na dvere, okná, strechy či ako deliaca priečka. Je… ísť na článok

22. ročník veľtrhu Strechy Praha. Čo nás na veľtrhu zaujalo?

22. ročník veľtrhu Strechy Praha. Čo nás na veľtrhu zaujalo?

Zverejnené 14.2. Ak by som hodnotila 22. ročník veľtrhu Strechy Praha ako vystavovateľ, dostal by odo mňa desať bodov z desiatich. Zásluhu by na tom mala predovšetkým vysoká účasť návštevníkov, ktorých sa občas v uličkách nahromadilo také množstvo, že nešlo… ísť na článok

reklama