Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Brno usporiada Festival architektúry zameraný na riešenie adaptácie miest na klimatické zmeny

Zverejnené: 28. 1. 2020

Historicky prvýkrát sa českí architekti, projektanti a stavitelia pri príležitosti Stavebného veľtrhu stretnú nad komplexnou témou udržateľnej architektúry. Segment staviteľstva čelí zásadnej výzve zodpovednosti za hospodárenie so zdrojmi, ochranu biodiverzity a adaptáciu budov aj celých miest na zmenu klímy. Festival architektúry sa v dňoch 26.-29. 2. 2020 na brnenskom výstavisku stane miestom stretnutia otvoreného dialógu odborníkov naprieč odbormi, ktoré priamo ovplyvňujú proces výstavby.

„Program každého dňa je rozdelený do šiestich základných blokov, ktoré sa zaoberajú témami ako zelená infraštruktúra, hospodárenie s vodou, odpadové hospodárstvo a využitie recyklovaných materiálov, obnoviteľné zdroje energií, stavebné inovácie a definície udržateľnej architektúry, " popísala projekt jeho koordinátorka Tereza Sigmund. Inšpirujúce príklady z praxe predstavia najlepší odborníci z Česka, Slovenska aj Rakúska.

Prednášky sú prispôsobené jednotlivým cieľovým poslucháčom, ktorými sú prvý deň festivalu zástupcovia odbornej verejnosti a druhý deň najmä zástupcovia štátnej správy aj developerských skupín. Počas zvyšných dvoch dní je akcia plne prístupná pre širokú verejnosť.

„Návštevníkom z radov stavebníkov, festival osvetlí základné princípy udržateľnej výstavby, a to v kontexte budúcnosti stavebníctva zameraného na dosiahnutie stanovených cieľov EÚ na obdobie do roku 2030 aj 2050 a využitie hospodárnych zdrojov," priblížil témy Festivalu architektúry jeho odborný patrón Petr Selník.

Zástupcovia mesta Brna priblíži poslucháčom adaptačnú stratégiu, plán znižovania emisií oxidu uhličitého a výsledky už zavedených opatrení súvisiacich so zmenou klímy.

Súčasťou festivalu sú nielen odborné prednášky, ale aj diskusné okrúhle stoly vedené odborníkmi, kde bude možné získať a odovzdať informácie, či získať spätnú väzbu na už vykonávané projekty. Účasť prisľúbilo aj množstvo firiem, ktoré tu odprezentujú svoje technické riešenia a nástroje či metodiky pre riešenie adaptačných a mitigačných opatrení. Technologickí partneri a výskumné inštitúcie na festivalovej ploche predstavia hneď niekoľko unikátnych workshopov - napríklad ukážku stavebných prác realizovaných za pomoci dátových modelov prenesených rozšírenou realitou alebo roboticky aditívnu veľkoformátovú 3D tlač stavebných celkov.

Akcia sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia ČR, Českej komory architektov a mesta Brna. Viac na stránkach festival-architektury.cz.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív redakcie
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama