Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

CE ZA AR 2020 – Výzva na prihlasovanie diel

Zverejnené: 25. 5. 2020

Už devätnásť rokov sa na Slovensku udeľujú prestížne architektonické ceny CE ZA AR, vyhlasované slovenskou komorou architektov. Práve teraz, v termíne od 27. apríla do 27. mája, môžu záujemcovia prihlasovať svoje architektonické diela do tohto ročníka súťaže. Ukazuje sa, že aktuálny ročník ocenenia CE ZA AR musí mať za úlohu ešte dôraznejšie presadzovať kvalitné riešenia stavieb. Priestory na bývanie, vzdelávanie a zdravotníctvo sú totiž otázkou verejného záujmu a ich kvalita vplýva na všetkých bez rozdielu. Heslom tohto ročníka preto bude #priestorprearchitekturu.

Cieľom ceny a jej sprievodných aktivít je upozorňovať laickú i odbornú verejnosť na dôležitosť kvalitnej architektonickej tvorby členov slovenských komory architektov (SKA) a poukázať na postavenie a poslanie architektov v spoločnosti. Ukázať verejnosti - a teda potenciálnym investorom -, že architektonický návrh môže významne ovplyvniť nadčasovosť diela, jeho hospodárnosť a tiež spokojnosť a kvalitu života jeho užívateľov.

Napriek aktuálnym obmedzeniam pripravuje CE ZA AR programy zamerané na vzdelávanie mládeže, odborné diskusie a priestorové inštalácie vo verejnom priestore v Bratislave a Nitre. Počet diel prihlásených do súťaže sa z roka na rok zvyšuje, rastie ich kvalita a prinášajú nové a nové riešenia. Aj to je dôkazom toho, že slovenská architektonická scéna je živá a aktívna.

Podmienky prihlasovania diel

Prihlasovanie diel do CE ZA AR je možné v termíne od 27.4. do 27.5.2020. Po uplynutí tejto lehoty sa prihlasovanie automaticky uzatvorí. Povinnosťou záujemcu je vyplnenie prihlášky, ktorá je aj s pokynmi dostupná na stránke cezaar.tv.

Automaticky vygenerovaný súťažný panel bude spolu s priloženým portfóliom konkrétneho diela predložený porote. Podmienkou prihlásenia diela je, aby aspoň jeden člen autorského kolektívu bol v čase podania prihlášky členom SKA. Prihlásiť je možné dielo, ktoré bolo zrealizované za posledné 2 roky.

Autori prihlasujú svoje diela do súťaže bez uvedenia kategórie. Ocenenie sa udeľuje vybraným architektonickým dielam členov SKA spomedzi prihlásených uchádzačov v piatich typologických kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér a Exteriér.

Šiesta kategória pod názvom Fenomény architektúry je prierezová a porote umožňuje oceniť rôzne aspekty architektonickej kvality aj mimo typologických kategórií. Okrem týchto ocenení bude udelená aj Cena verejnosti a Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry.

Udelenie cien

O udelení cien už tradične rozhoduje porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. V prvom kole porota vyberá diela z prihlásených návrhov určené do druhého kola, z ktorého vzídu nominácie v každej kategórii. Zároveň porota určí víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia utajené.

Členstvo v porote tento rok prijali:

Tatiana Buijs-Vítková (architektka, Holandsko)
Štepán Valouch (architekt, Česká republika)
Peter Moravčik (architekt, Slovenská republika)
Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika)
Kay Strasser (krajinný architekt, Rakúsko)
Ľubica Segečová (grafická dizajnérka, Slovenská republika)

Autor: Václav Fiala
Foto: Archív CE ZA AR
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama