PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 26.5.

CE ZA AR 2020 – Výzva na prihlasovanie diel

Zverejnené: 7. 5. 2020

Už devätnásť rokov sa na Slovensku udeľujú prestížne architektonické ceny CE ZA AR, vyhlasované slovenskou komorou architektov. Práve teraz, v termíne od 27. apríla do 27. mája, môžu záujemcovia prihlasovať svoje architektonické diela do tohto ročníka súťaže. Ukazuje sa, že aktuálny ročník ocenenia CE ZA AR musí mať za úlohu ešte dôraznejšie presadzovať kvalitné riešenia stavieb. Priestory na bývanie, vzdelávanie a zdravotníctvo sú totiž otázkou verejného záujmu a ich kvalita vplýva na všetkých bez rozdielu. Heslom tohto ročníka preto bude #priestorprearchitekturu.

Cieľom ceny a jej sprievodných aktivít je upozorňovať laickú i odbornú verejnosť na dôležitosť kvalitnej architektonickej tvorby členov slovenských komory architektov (SKA) a poukázať na postavenie a poslanie architektov v spoločnosti. Ukázať verejnosti - a teda potenciálnym investorom -, že architektonický návrh môže významne ovplyvniť nadčasovosť diela, jeho hospodárnosť a tiež spokojnosť a kvalitu života jeho užívateľov.

Napriek aktuálnym obmedzeniam pripravuje CE ZA AR programy zamerané na vzdelávanie mládeže, odborné diskusie a priestorové inštalácie vo verejnom priestore v Bratislave a Nitre. Počet diel prihlásených do súťaže sa z roka na rok zvyšuje, rastie ich kvalita a prinášajú nové a nové riešenia. Aj to je dôkazom toho, že slovenská architektonická scéna je živá a aktívna.

Podmienky prihlasovania diel

Prihlasovanie diel do CE ZA AR je možné v termíne od 27.4. do 27.5.2020. Po uplynutí tejto lehoty sa prihlasovanie automaticky uzatvorí. Povinnosťou záujemcu je vyplnenie prihlášky, ktorá je aj s pokynmi dostupná na stránke cezaar.tv.

Automaticky vygenerovaný súťažný panel bude spolu s priloženým portfóliom konkrétneho diela predložený porote. Podmienkou prihlásenia diela je, aby aspoň jeden člen autorského kolektívu bol v čase podania prihlášky členom SKA. Prihlásiť je možné dielo, ktoré bolo zrealizované za posledné 2 roky.

Autori prihlasujú svoje diela do súťaže bez uvedenia kategórie. Ocenenie sa udeľuje vybraným architektonickým dielam členov SKA spomedzi prihlásených uchádzačov v piatich typologických kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Interiér a Exteriér.

Šiesta kategória pod názvom Fenomény architektúry je prierezová a porote umožňuje oceniť rôzne aspekty architektonickej kvality aj mimo typologických kategórií. Okrem týchto ocenení bude udelená aj Cena verejnosti a Patrón architektúry za osobitný prínos pre rozvoj architektúry.

Udelenie cien

O udelení cien už tradične rozhoduje porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. V prvom kole porota vyberá diela z prihlásených návrhov určené do druhého kola, z ktorého vzídu nominácie v každej kategórii. Zároveň porota určí víťazné diela, pričom konečné výsledky hlasovania sú až do ich vyhlásenia utajené.

Členstvo v porote tento rok prijali:

Tatiana Buijs-Vítková (architektka, Holandsko)
Štepán Valouch (architekt, Česká republika)
Peter Moravčik (architekt, Slovenská republika)
Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika)
Kay Strasser (krajinný architekt, Rakúsko)
Ľubica Segečová (grafická dizajnérka, Slovenská republika)

Autor: Václav Fiala
Foto: Archív CE ZA AR
reklama

Nové

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Čerstvý vzduch v interiéri ako základ zdravého života

Zverejnené 20.5. Pri slovách vydýchaný vzduch sa nám vybavia priestory s veľkou kumuláciou ľudí, kde "atmosféra hustne". Nedochádza tu k dostatočnej výmene vzduchu a stúpa preto hladina CO2, ktorá môže spôsobiť problémy aj stav pridusenia. Stáva sa tak nielen vo… ísť na článok

Zachovajte chladnú hlavu a prežite leto v tieni VELUX vám teraz pri nákupe vonkajšej rolety vráti 80 € späť!

Zachovajte chladnú hlavu a prežite leto v tieni VELUX vám teraz pri nákupe vonkajšej rolety vráti 80 € späť!

Zverejnené 19.5. Skoncujte s horúčavou raz a navždy a získajte naviac 80 € späť. Stačí, ak si v období od 18. mája do 18. júla kúpite solárne poháňanú vonkajšiu roletu VELUX. Zabráňte teplu vstúpiť do vášho interiéru skôr ako prídu horúce dni. ísť na článok

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Rolety, žalúzie, markízy, plachy a slnečníky...čo vybrať?

Zverejnené 25.5. Už je to tu, leto je za dverami. A s ním aj potenciálne prehrievaniu interiéru. Ak ste tento problém už úspešne vyriešili, patríte k skupine spokojných užívateľov bytov a domov. Tým ostatným, ktorí sa na zatienenie svojich domovov ešte len chystajú,… ísť na článok

reklama