THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 1.7.

Čo prinesie povinná A0? Firmy sú pripravené, projekty budú drahšie

Zverejnené: 7. 8. 2021

Dve tretiny opýtaných projektantov považujú sprísnenie noriem za prospešné pre životné prostredie. V prípade prospešnosti pre projekt ide o 41 percent spoločností.

Dariusz Jarzabek, shutterstock

Nové normy pre energetickú hospodárnosť budov zvýšia cenu projektov u 61 percent projektových spoločností. Dostatočne pripravených na zmeny, ktoré normy prinášajú, sa cíti byť 74 percent opýtaných projektových spoločností.

Dve tretiny, presnejšie 69 percent, opýtaných projektantov považujú sprísnenie noriem za prospešné pre životné prostredie. V prípade prospešnosti pre projekt ide o 41 percent. Takmer dve tretiny projektových firiem budú navyše cenu svojich projektov zvyšovať pri zohľadnení nových noriem. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva H1/2020 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research, o ktorej informoval jej riaditeľ Michal Vacek.

Normy sú zbytočné, tvrdí pätina

Od 1. januára 2021 sú v platnosti prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Čiastočne pripravených na zmeny, ktoré tieto normy prinášajú, sa cíti byť 22 percent firiem, nepripravené sa cítia štyri percentá opýtaných. Viac ako dve pätiny opýtaných projektantov na sprísnenie nahliada tiež ako na regulačnú záťaž a pätina sa domnieva, že toto sprísnenie je úplne zbytočné.

Záujem investora o projektovanie energeticky úsporných budov vníma 60 percent opýtaných projektantov. S týmto záujmom sa ale nestretáva zostávajúcich 40 percent opýtaných spoločností. Kým takmer dve tretiny projektových spoločností budú cenu svojich projektov zvyšovať pri zohľadnení nových noriem (61 percent), tak zostávajúcich 39 percent svoju cenu meniť nebude.

Ako dodal Michal Vacek, viac ako polovica opýtaných projektantov navrhuje vo svojich projektoch využitie recyklovaného stavebného materiálu (53 percent). Zostávajúcich 47 percent túto možnosť nenavrhuje.

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: SITA

Tématické odbory

reklama

Nové

SmetaNová sála: nová éra Smetanovej Litomyšle pod taktovkou Josefa Pleskota

SmetaNová sála: nová éra Smetanovej Litomyšle pod taktovkou Josefa Pleskota

Zverejnené 27.6. Usporiadatelia festivalu Smetanova Litomyšl urobili zásadný krok. Na druhom zámockom nádvorí Štátneho zámku Litomyšl vyrastie unikátna mobilná operná a koncertná sála. Projekt, ktorý navrhol renomovaný architekt Josef Pleskot, prinesie modernú scénu… ísť na článok

Výborná akustika bytových domov na Pohroní vďaka medzibytovým akustickým stenám Silka

Výborná akustika bytových domov na Pohroní vďaka medzibytovým akustickým stenám Silka

Zverejnené 24.6. Nie je žiadnym tajomstvom, že Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) podporuje mestá a obce pri obstaraní nových nájomných bytov. Že to ide naozaj jednoducho, potvrdzujú aj skúsenosti projektanta Ing. Pavla Baraníka z Hliníka nad Hronom, ktorý pomáha… ísť na článok

Ako svojpomocne vyčistiť fasádu? Vieme čo funguje na omietku, drevo aj obklad

Ako svojpomocne vyčistiť fasádu? Vieme čo funguje na omietku, drevo aj obklad

Zverejnené 30.6. Môžete mať krásny dom, ale ak je jeho fasáda zašednutá, fľakatá alebo zarastená machom, kazí to celkový dojem viac, než si možno myslíte. Možno vás hneď napadne, že na takéto čistenie je potrebné volať odborníkov - lenže veľa vecí zvládnete aj sami.… ísť na článok

reklama