HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 17.9.

Čo prinesie povinná A0? Firmy sú pripravené, projekty budú drahšie

Zverejnené: 7. 8. 2021

Dve tretiny opýtaných projektantov považujú sprísnenie noriem za prospešné pre životné prostredie. V prípade prospešnosti pre projekt ide o 41 percent spoločností.

Dariusz Jarzabek, shutterstock

Nové normy pre energetickú hospodárnosť budov zvýšia cenu projektov u 61 percent projektových spoločností. Dostatočne pripravených na zmeny, ktoré normy prinášajú, sa cíti byť 74 percent opýtaných projektových spoločností.

Dve tretiny, presnejšie 69 percent, opýtaných projektantov považujú sprísnenie noriem za prospešné pre životné prostredie. V prípade prospešnosti pre projekt ide o 41 percent. Takmer dve tretiny projektových firiem budú navyše cenu svojich projektov zvyšovať pri zohľadnení nových noriem. Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva H1/2020 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research, o ktorej informoval jej riaditeľ Michal Vacek.

Normy sú zbytočné, tvrdí pätina

Od 1. januára 2021 sú v platnosti prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Čiastočne pripravených na zmeny, ktoré tieto normy prinášajú, sa cíti byť 22 percent firiem, nepripravené sa cítia štyri percentá opýtaných. Viac ako dve pätiny opýtaných projektantov na sprísnenie nahliada tiež ako na regulačnú záťaž a pätina sa domnieva, že toto sprísnenie je úplne zbytočné.

Záujem investora o projektovanie energeticky úsporných budov vníma 60 percent opýtaných projektantov. S týmto záujmom sa ale nestretáva zostávajúcich 40 percent opýtaných spoločností. Kým takmer dve tretiny projektových spoločností budú cenu svojich projektov zvyšovať pri zohľadnení nových noriem (61 percent), tak zostávajúcich 39 percent svoju cenu meniť nebude.

Ako dodal Michal Vacek, viac ako polovica opýtaných projektantov navrhuje vo svojich projektoch využitie recyklovaného stavebného materiálu (53 percent). Zostávajúcich 47 percent túto možnosť nenavrhuje.

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: SITA

Tématické odbory

reklama

Nové

Izolácia ľahkých sadrokartónových priečok

Izolácia ľahkých sadrokartónových priečok

Zverejnené 16.9. V poslednom čase sa čoraz viac ľudí zaujíma o to, či je zateplenie ich domov alebo bytov kvalitné. Dôvody sú zrejmé. Vďaka dôkladnej izolácii môže majiteľ domu dosiahnuť vysoké finančné úspory; navyše znížená spotreba energie prispieva k ochrane… ísť na článok

Ako postupovať pri natieraní plechovej strechy? Návod krok za krokom

Ako postupovať pri natieraní plechovej strechy? Návod krok za krokom

Zverejnené 15.9. Dnes sa pozrieme na renováciu starého náteru plechovej krytiny z pozinku. Ak je už strecha vášho domu či chalupy nevzhľadná a vy zvažujete jej opravu, máme pre vás návod krok za krokom, ako jej vrátiť pôvodnú podobu. Nejde o nič zložité a s trochou… ísť na článok

Podstrešná fólia, ktorá ušetrí materiál, čas a peniaze

Podstrešná fólia, ktorá ušetrí materiál, čas a peniaze

Zverejnené 14.9. Inovovaná podstrešná fólia DELTA®-MAXX PLUS uľahčuje a zrýchľuje prácu pokrývačov, šetrí materiál, ale aj náklady na energie. Dlhú životnosť garantuje systémová záruka 25 rokov ísť na článok

reklama