GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

CTP buduje na bývalom brownfielde v Brne najmodernejšiu kancelársku budovu v strednej Európe, poštu budú do nej doručovať drony

Zverejnené: 11. 12. 2022

Spoločnosť CTP, najväčší developer udržateľných priemyselno-logistických parkov v Českej republike, postaví v prémiovom kancelárskom areáli Vlněna, ktorý sa nachádza na území bývalého brnenského brownfieldu, úplne novú kancelársku budovu – budovu I. Tá bude ašpirovať na najmodernejší objekt tohto typu v strednej Európe. V centre moravskej metropoly tak vyrastie do polovice roku 2024 ikonická stavba s jedinečnou architektúrou, za návrhom ktorej stojí Studio acht. 61 metrov vysoká budova s unikátnou presklenou fasádou vyjde developera na 600 miliónov korún.

„Brno je pre nás dlhodobo dôležitý región, v ktorom intenzívne rozvíjame všetky naše aktivity, ktoré, ako pevne verím, pozitívne prispievajú k povesti Brna ako najinovatívnejšieho mesta Českej republiky. S každým ďalším projektom chceme posúvať latku o niečo vyššie. V prípade budovy I prepájame prémiový design s najmodernejšími technológiami. Nové možnosti prinesie unikátna fasáda, rovnako ako celý koncept šikovných kancelárskych priestorov. Čerešničkou je systém dronovej pošty, ktorý sa v tejto podobe doteraz v Česku nikde nevyužíva,“ vysvetlil Jakub Kodr, obchodný riaditeľ CTP ČR.

Návrh budovy pripravil architektonický ateliér Studio acht a na technickom riešení sa podieľala švajčiarska firma Sauter. Architekti navrhli pre CTP presklenú „pílovitú“ fasádu, ktorá doteraz nebola podobne použitá nikde v Európe. Jej realizácia bude veľmi náročná nielen finančne, ale aj po technickej stránke. Cieľom je maximálne využitie konceptu úplne presklenej budovy. Pracovné miesta v kanceláriách preto budú vo vnútri objektu usadené pozdĺž okien tak, aby čo najväčšiemu počtu svojich užívateľov ponúkali optimálne svetelné podmienky a atraktívne výhľady na celé Brno. Technické riešenie tejto jedinečnej presklenej fasády má na starosť renomovaná firma MFS Group, ktorá má za sebou množstvo úspešných realizácií v Londýne, Amsterdame, Paríži, Štrasburgu a Düsseldorfe.

„S CTP spolupracujeme už mnoho rokov a spoločne sa nám darí budovať úspešné projekty, ktoré svojimi najmodernejšími prvkami, či už architektonickými, či technologickými, posúvajú hranice moderných kancelárskych budov. Budova I bude vynikať svojim jedinečným dizajnom aj celkovým technologickým poňatím, vďaka ktorým pôjde nielen o krásnu stavbu, ale tiež o vysoko funkčné kancelárkske priestory,” okomentoval Václav Hlaváček, architekt Studia acht.

Koncept inteligentných kancelárií zahŕňa naríklad osvetlenie, ktoré bude ovládané inteligentnou technológiou. Čidlo rozpozná, koľko je na danom mieste osôb a podľa toho zreguluje intenzitu osvetlenia jednotlivých pracovných miest. Tento systém zaistí nielen vysoký svetelný komfort každého pracoviska, ale tiež prinesie úsporu energií, pretože sa bude svietiť len vtedy a v takej intenzite, ako bude zrovna potrebné. Pod kontrolou bude v budove tiež kvalita vzduchu vďaka inteligentnému ovládaniu kúrenia, chladenia, rekuperácie a nastavenia vlhkosti vzduchu.

Nájomcom budovy bude k dispozícii okrem iného aj unikátny systém dronovej pošty. Drone helipad je jedinečné riešenie pre prevzatie zásielok od dronov či iných bezpilotných systémov, ktoré budú navádzané pomocou laserových senzorov, tzv. LiDAR (Light Detection And Ranging), na strechu budovy. Toto jedinečné riešenie na mieru vyvíja spoločnosť 3L Robotics a CTP bude prvou spoločnosťou, ktorá Drone helipad inštaluje v rámci ČR aj Európy.

„Veľmi oceňujeme inovačný prístup CTP k budúcnosti stavieb. Riešenie, ktoré sme spoločne navrhli, nie je len pre aktuálne potreby, ale hlavne riešenie vizionárskeho do budúcnosti. Týmto krokom pomôžeme v rozvoji služieb pre Drone Delivery a vytvoríme spoločne miesta, kde tieto zásielky môžu byť bezpečne odovzdané," uviedol Luboš Lněnička, Produkt manager v 3L Robotics.

Podobne ako pri všetkých svojich projektoch v portfóliu kládla CTP aj v prípade tejto budovy veľký dôraz na udržateľnosť. Svojím spracovaním a vybavením sa bude radiť k pasívnym budovám a mieriť na najvyššie certifikácie BREEAM Outstanding a WELL Platinum. Na výstavbu sú využívané stavebné materiály s nízkou uhlíkovou stopou. Po dokončení bude okrem inteligentne riadeného osvetlenia a kontroly kvality vzduchu taktiež využívaná šedá voda. 61 metrov vysoký objekt so šestnástimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím vyjde na 600 miliónov korún. CTP aktuálne realizuje monolitické časti objektu a budova by mala byť dokončená do dvoch rokov.

Mladý hi-tech multifunkčný areál Vlněna, v ktorom vznikne tento unikátny administratívny objekt, sa rozkladá na takmer 80 tisícoch m². Okrem ôsmich moderných kancelárskych budov, ktoré využívajú predovšetkým IT a technologické spoločnosti, ako Oracle, Avast, Infosys, najnovšie aj Zebra Technologies a KPMG, sú v areáli aj retailové priestory, kde sa nachádza napr. fitcentrum, kaviarne, reštaurácie a pod. Na jar minulého roka roku otvorila CTP vo Vlnene aj svoje prvé coworkingové centrum Clubco, ktoré v tomto roku rozšírila o ďalšie dve poschodia. Multifunkčnosť Vlnené v blízkej budúcnosti doplnia aj rezidenčné priestory. CTP je v súčasnosti s takmer 27 % podielom na trhu najväčším kancelárskym developerom v Brne.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy CTP
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama