Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 8.8.

Horúčavy „útočia“ aj cez okná. Viete, ako ochrániť domov pred letným slnkom?

Zverejnené: 26. 6. 2022

Domácnosť zaliata slnkom je prianím každého z nás, no táto radosť má aj svoje tienisté stránky. Priame letné slnko veľmi často spôsobuje nadmerné vyhrievanie miestnosti a pri práci z domu aj nepríjemne oslňuje. Ako sa doma účinne brániť voči vysokým letným teplotám a invazívnym slnečným lúčom? Riešenie ponúka vhodná protislnečná ochrana okien, či už interiérová alebo vonkajšia.

Zdroj: New Africa, shutterstock

Regulácia teploty a s ňou súvisiace vetranie začínajú už pri stavebnom návrhu. Pre čo najväčší zisk svetla a tepla sa odporúča orientovať obytné miestnosti na juh. Presklená plocha južnej steny by však nemala presiahnuť 40 %, aby nedochádzalo k prehrievaniu miestností. Do úvahy je potrebné brať aj oslnenie, ktoré môže okrem iného aj zhoršiť čitateľnosť monitora počítača, čo je dôležité, ak pracujete z domu. Pre tieto prípady existuje jednoduché riešenie v podobe protislnečnej ochrany, ktorú je možné prispôsobiť ročnému obdobiu aj dennej polohe slnka. Majte však na pamäti, že neexistuje univerzálny produkt a riešenie sa vždy „šije na mieru“ architektúre budovy.

Vnútornú protislnečnú ochranu zaistí zasklenie, fólia či žalúzia

Vnútornú protislnečnú ochranu je možné nainštalovať ľahko a rýchlo, použiteľná je takmer v akejkoľvek budove bez nutnosti vykonávať konštrukčné zmeny jej vonkajšieho plášťa. Medzi najčastejšie používané typy vnútornej protislnečnej ochrany patrí aj klimatické zasklenie s vnútornou ochranou proti oslneniu. Vďaka tomuto riešeniu denné svetlo naďalej prirodzene preniká do interiéru, ale už bez ultrafialového žiarenia, ktoré klimatické sklá z prevažnej časti odfiltrujú. Práve UV žiarenie je totiž zdrojom tepla. Účinnosť UV filtrov sa pohybuje okolo 98 % pri UVA aj UVB žiarení. Číre klimatické sklá neovplyvnia množstvo denného svetla v interiéri, takže o izbové rastliny sa nemusíte báť.

„Ak chcete eliminovať teplo, musíte aj správne vetrať. V lete rozhodne nevetrajte cez deň, ale v noci alebo ráno, kedy je vzduch chladnejší. Pokiaľ potrebujete vetrať cez deň, využite prievan. V najchladnejšej miestnosti otvorte ventilačku, pootvorte všetky dvere vedúce do vetranej miestnosti a v nej nechajte okno dokorán na zhruba tridsať minút,“ radí Milan Klepsa, zástupca spoločnosti VEKA v ČR a SR, ktorá je popredným svetovým výrobcom plastových profilov okien a dverí triedy A.

Ako alternatívu je možné použiť tiež vnútorné alebo vonkajšie termoizolačné fólie na sklo. Voči neželanému prehrievaniu obytných priestorov sú ideálne práve vonkajšie. Dokážu odrážať väčšinu tepelnej energie ešte predtým, než vstúpi do zasklenia. Veľká výhoda fólií spočíva v tom, že ich môžete nalepiť v podstate na akýkoľvek tvar okna. Neoceníte ich však iba počas horúcich mesiacov. V letnom období zabraňujú prestupu tepelného žiarenia a znižujú tak teplo v miestnosti, pričom tie vysoko kvalitné ponúkajú aj vysokú svetelnú priepustnosť. V zime naopak fungujú ako spoľahlivá izolácia a zabraňujúca únikom tepla.

Najčastejším prvkom ochrany pred slnečným svetlom sú žalúzie. Tie síce pôvodne slúžili ako ochrana súkromia, ale časom začali byť využívané aj ako ochrana pred nežiaducim svetlom. Pohyblivé lamely možno použiť na usmernenie a reguláciu objemu dopadu svetla ich jednoduchým natočením.

Vonkajšia ochrana pred slnkom aj zlodejmi? Rolety!

K dispozícii máte samozrejme aj vonkajšie riešenie ochrany proti slnečnému svetlu, ktoré je možné realizovať napríklad pomocou klasických, otočných či vonkajších roliet. „V prípade vonkajšej ochrany je dôležité všetko zohľadniť už pri návrhu stavby, aby sa ochrana dokonale prispôsobila architektúre stavby. Tieto prvky možno samozrejme inštalovať aj neskôr, ale najlepšie výsledky dosiahnete, pokiaľ sa s protislnečnou ochranou počítate už pri návrhu,“ konštatuje Milan Klepsa.

Horúčavy „útočia“ aj cez okná. Viete, ako ochrániť domov pred letným slnkom

Všestranným riešením pre mnoho obytných a komerčných budov sú rolety, ktorých rozvinuté stabilné lamely vytvoria pri spustení pevnú ochrannú vrstvu s univerzálnym využitím. Interiér je účinne chránený nielen proti slnku, ale aj hluku, dažďu alebo snehu. A navyše, majiteľ objektu získa aj prvok ochrany proti vlámaniu.

Individuálne dizajnové nároky na rolety je možné splniť pomocou širokého spektra atraktívnych farieb a dekorov dreva. Na prefarbenie materiálu sa používajú studené farebné pigmenty, ktoré pôsobia proti zahrievaniu slnkom a znižujú tepelné zaťaženie rolety. V spojení s vysokou kvalitou materiálu máte takto zaistenú bezporuchovú prevádzku na celé desaťročia.

Autor: Milan Klepsa
Foto: Archív firmy VEKA

Tématické odbory

reklama

Nové

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Zverejnené 3.8. Presvetlený interiér predstavuje ideál každého bývania. Prirodzené denné svetlo priestor opticky zväčší a prevzdušní. Okná inštalované v streche sú preto v stavebníctve veľmi obľúbeným prvkom. Svoje uplatnenie nájdu či už v podkroví, tak aj v… ísť na článok

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené 8.8. Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol… ísť na článok

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené 5.8. Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa… ísť na článok

reklama