Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 8.8.

INTRO 12 - Betón: Na rozhraní tiaže a ľahkosti

Zverejnené: 18. 7. 2020

Júlové číslo, ktoré v týchto dňoch mieri do vašich schránok, sa tematicky navracia k materiálu, ktorý si mnohí spájajú s určitým brutalizmom a šeďou panelových sídlisk socialistickej éry. Niektorí však betón vnímajú ako variabilnú substanciu, ktorá má vďaka novým receptúram a technológiám nakročené k tomu, stať sa odznakom ľahkosti a tvorivej slobody.

Počet betónových receptúr neustále rastie a vlastnosti tohto materiálu sa postupne menia V desiatom čísle časopisu INTRO venovanom vode sme sa v článku o lávke cez Dřetovický potok (Hľadanie hraníc na brehu vody) dotkli téme takzvaného UHPFRC čiže ultravysokopevnostného vláknobetónu, na ktoré v aktuálnom vydaní v rozhovore Petra Volfa nadväzuje Petr Tej. „Normálny betón sa väčšinou rozpadne po simulácii osemdesiatich cyklov, teda po osemdesiatich rokoch. Zatiaľ, čo na UHPFRC nie sú ani po päťsto cykloch vidieť zásadné zmeny. To je niečo úplne jedinečné," hovorí architekt.

V ďalšom rozhovore sa dozviete o minimalistickom stavaní z liaporbetónu - experimentálneho izolačného betónu - a na siedmich stranách si priblížite tvorbu otca a syna Makovských, architektov, ktorí majú k betónu veľmi blízky vzťah.

O využití betónu v architektúre osemdesiatych rokov sa môžete dočítať v článku, ktorý pre vás pripravil architekt a historik architektúry Petr Vorlík, pôsobiaci na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe. Naopak o súčasnom použití betónu, jeho možnostiach a výrobkoch z neho sa dozviete vo firemnej časti Materiály a technológie.

Čínsku porcelánku BingDing, ktorá zdobí aj titulnú stranu nového INTRA, vám vo svojom článku predstaví autorka Tereza Šváchová. Betónová stavba s výrazne esteticky tvarovanou fasádou od ateliéru AZL Architects je jednou z posledných porcelánok v oblasti Fuliang na juhovýchode Číny, kde sa uchovalo historické vypaľovanie porcelánu v peci na drevo. Pre svoju jedinečnosť bola táto dielňa sprístupnená aj verejnosti.

Za nám blízkou realizáciou sa vydáme do chránenej krajinnej oblasti Moravskoslezských Beskýd, kde sa nachádza víkendový dom od štúdia Pavel Míček Architects. Prečo návrh u úradníka z CHKO prešiel až na druhýkrát? A za akých okolností sa architekt Pavel Míček rozhodne použiť pre stavbu práve betón? Odpovede na tieto otázky a ďalšie zaujímavé články o betónových stavbách nájdete v aktuálnom čísle časopisu INTRO.

Betón za korunu!

Utieklo vám prvé "betónové" vydanie, ale chceli by ste mať obe? Využite našu aktuálnu ponuku, objednajte si predplatné a dostanete k nemu číslo „02 Betón" z roku 2017 len za 1 KČ! Predplatné môžete objednávať na webových stránkach.

Autor: Kristýna Brožová
Foto: Archív redakcie

Tématické odbory

reklama

Nové

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Zverejnené 3.8. Presvetlený interiér predstavuje ideál každého bývania. Prirodzené denné svetlo priestor opticky zväčší a prevzdušní. Okná inštalované v streche sú preto v stavebníctve veľmi obľúbeným prvkom. Svoje uplatnenie nájdu či už v podkroví, tak aj v… ísť na článok

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené 8.8. Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol… ísť na článok

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené 5.8. Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa… ísť na článok

reklama