Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 27.11.

Kráľovstvo včiel a bylín verzus výročie vo Volyni

Zverejnené: 1. 11. 2024

V Písku na juhu Čiech sa kedysi varilo pivo, preto bol postavený rozsiahly objekt na výrobu sladu (1864). Budova sa dodnes volá Sladovňa a je z väčšej časti vyplnená výstavami pre deti. Vzhľadom na fakt, že Česká republika je po Grécku najväčšia čo sa týka počtu včelstiev, je dobre, že výstava Kráľovstva včiel a bylín pôsobí už na detskú predstavivosť, zručnosť a poznanie.

Už na nádvorí Sladovne uvidia drevenú maketu včelieho úľa. Pod česnom sa nachádza malý nápis: „Mlsala medu stařenka, ráno z ní byla panenka.“ Aby to nebolo starým ľuďom ľúto, vyslovili sme slogan: Denne lyžička medu, robí z deda neposedu! Buď fit! Tým je význam a prospešnosť medu a včelých produktov, z nášho pohľadu, pre zdravie daná od mladosti do staroby. A deti od troch do desiatich rokov si to na výstave uvedomujú hrou, tancom aj zberom peľu.

Pretože drevo je pre stavbu úľov kľúčový materiál, dali sme predchádzajúcu akciu do súvislosti s Vyššou odbornou školou a Strednou priemyselnou školou v juhočeskej Volyni. t. r. 160. výročie založenia. Stojí za to pripomenúť si maturitné odbory: Dizajn interiéru, Navrhovanie nábytku a drevených konštrukcií, Stavebníctvo a architektúra a Vnútorné prostredie budov. Navštívte Dni otvorených dverí: 29.11. 2024, 15. 1. 2025 a 7. 2. 2025, vždy od 8 do 18 hodín.

Drevo je úžasný ekologický stavebný obnoviteľný materiál. Stavajú sa z neho, okrem iného, príbytky pre ľudí aj včely. A bez včiel, respektíve bez ich opeľovania bylín, by ľudstvo vyhynulo.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Archív autora
reklama

Nové

AGC rozžiarilo Gízu: sklo z Európy zdobí najväčšie múzeum sveta

AGC rozžiarilo Gízu: sklo z Európy zdobí najväčšie múzeum sveta

Zverejnené 27.11. Po viac ako dvoch desaťročiach plánovania a výstavby bolo na plošine v Gíze neďaleko Káhiry oficiálne otvorené Veľké egyptské múzeum. Ponúka úchvatný výhľad na Veľké pyramídy a znamená novú éru v uchovávaní a vystavovaní starovekých egyptských… ísť na článok

Slnečná energia pre školskú kuchyňu v Župkove. THERMO|SOLAR zvyšuje hospodárnosť a energetickú bezpečnosť

Slnečná energia pre školskú kuchyňu v Župkove. THERMO|SOLAR zvyšuje hospodárnosť a energetickú bezpečnosť

Zverejnené 26.11. V rámci letnej modernizácie prevádzky Základnej školy s materskou školou Miroslava Bielika v Župkove bola úspešne realizovaná jedna zo zaujímavejších tohtoročných inštalácií slnečných kolektorov od spoločnosti THERMO|SOLAR. Na streche boli… ísť na článok

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Aktualizované 24.11. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

reklama