THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Mladí stavitelia v akcii: Súboj o najlepšie plávajúce mesto na Slovensku sa blíži

Zverejnené: 2. 6. 2024

Šesť najlepších tímov študentov stredných stavebných škôl predvedie svoje umenie a kreativitu v národnom finále 16. ročníka súťaže Modelium 2024. Medzi postupujúcimi sú školy zo Žiliny, Liptovského Mikuláša, Trenčína a Nitry (dva tímy). Súťaž o najlepší slovenský model plávajúceho mesta z vlnitej lepenky a postup do medzinárodného finále sa uskutoční 12. júna v Žiline. Súťaž organizuje medzinárodná stavebná skupina HSF System, ktorá patrí do holdingu PURPOSIA Group.

Foto_Stredná priemyselná škola stavebná, Nitra_Tím

O postup do celoslovenského finále súťažilo 13 tímov z 10 stredných škôl z celej Slovenskej republiky. „Je skvelé vidieť, koľko mladých talentov sa tejto stavebnej výzvy zhostilo s veľkou kreativitou, technickými zručnosťami a nadšením pre každý detail, čo nám ukazuje, že slovenské stavebníctvo má rozhodne budúcnosť,“ povedal Peter Guoth, obchodný riaditeľ spoločnosti HSF System SK, ktorá je súčasťou stavebnej skupiny HSF System. Národného finále v Žiline sa zúčastnia žiaci z týchto škôl: Stredná priemyselná škola stavebná Žilina, Stredná odborná škola stavebná Liptovský Mikuláš, Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša Trenčín, Stredná priemyselná škola stavebná Nitra (dve tímy) a Stredná odborná škola technická Námestovo. Víťaz celoštátneho finále získa odmenu 625 eur. Ďalšiu cenu v hodnote 315 EUR udelia zamestnanci stavebnej skupiny HSF System na Slovensku.

Foto_Stredná priemyselná škola stavebná, Nitra_Tím 2
Foto_Stredná priemyselná škola stavebná, Nitra_Tím 2

Odborná porota bude vo finálových kolách hodnotiť modely z hľadiska udržateľnosti návrhu, kreativity a originálnych nápadov, moderného prístupu k spracovaniu, realizovateľnosti a invenčnosti. Z národného finále na Slovensku postúpia štyri najlepšie modely, ktoré budú súťažiť o celkové víťazstvo v medzinárodnom superfinále so štyrmi postupujúcimi z českého národného finále.

Foto_Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša, Trenčín
Foto_Stredná priemyselná škola stavebná Emila Belluša, Trenčín

V utorok 25. júna sa boj o celkové prvenstvo uskutoční v krásnom prostredí novo zrekonštruovanej Grossmannovej vily v Ostrave. Víťaz medzinárodného superfinále si odnesie 25 000 Kč, druhý najlepší tím získa 15 000 Kč a 10 000 Kč získa tím na treťom mieste. O Cenu verejnosti v hodnote 5 000 Kč sa bude bojovať na sociálnych sieťach spoločnosti Modelium. Za organizáciou a podporou súťaže stojí ako organizátor a generálny partner stavebná skupina HSF System. Hlavným partnerom súťaže je developerská skupina ANTRACIT. Produktovým partnerom je český Zväz výrobcov vlnitých lepeniek.

Foto_Stredná odborná škola stavebná, Liptovský Mikuláš
Foto_Stredná odborná škola stavebná, Liptovský Mikuláš
Foto_Stredná odborná škola technická Námestovo
Foto_Stredná odborná škola technická Námestovo
Foto_Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina
Foto_Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina

Modelium

Medzinárodná súťaž Modelium je určená pre žiakov stredných škôl so stavebným zameraním z Českej republiky a Slovenska. Ide o vytvorenie originálnych modelov stavieb z ekologického a udržateľného materiálu (vlnitej lepenky) na zadanú tému, napr. Plávajúce mesto, Najvyšší mrakodrap Európy, Dom na Marse, Národná knižnica ČR alebo Škola snov. V priebehu histórie bolo postavených takmer 400 modelov rôznych budov.

V prvom kole súťažiaci posielajú fotografie svojich modelov. Odborná porota vyberie 6 z každej krajiny. Tí postúpia do českého a slovenského národného finále. Z oboch národných kôl postúpi osem superfinalistov. Najlepší si rozdelia viac ako 4 000 eur. Víťaz si odnesie 1 050 eur a putovný pohár. Finálové kolá sa doteraz konali na zaujímavých miestach, ako sú Hlavná železničná stanica v Prahe, Štefánikova hvezdáreň, Dolní Vítkovice, Vodné dielo Šance a Klementinum.

Cieľom súťaže je popularizovať „stavebníctvo“ ako atraktívny, perspektívny, moderný a udržateľný odbor pre mladých a talentovaných ľudí.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Viď popisky

Tématické odbory

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama