vyhľadávanie
Dnes je 16.3.

Na Jesenicku po záplavách statici určili k demolácii mnoho domov, ďalšie pribudnú

Zverejnené: 25. 9. 2024

Na Jesenicku už statici určili na demoláciu množstvo poškodených objektov, ktoré nezvládli počas povodní nápor rozbúrených tokov. Mapovanie situácie ešte neskončilo. Poškodené stavby už druhý týždeň v teréne obchádza tím zostavený zo statikov, zástupcov stavebného úradu a hasičov. Poškodené domy sú v okolí rieky Belej, Staríče a Vidnávky, povedal dnes vedúci odboru stavebného úradu a územného plánovania jesenickej radnice Jan Kalina. Konečný počet domov určených na zbúranie zatiaľ nie je známy, tím aj naďalej pracuje v teréne. "Môj súkromný odhad je asi dvadsať domov," uviedol Jan Kalina.

Foto: knelson20, Shutterstock

Katastrofálne povodne na niekoľkých miestach v postihnutej oblasti Jesenicka domy úplne zbúrali alebo strhli ich časť, prípadne porušili statiku natoľko, že nie sú obývateľné. „Ide o tok Bielej – od Bielej pod Pradedom, Jeseníku, Českej Vsi, Piesočnej a Mikulovíc a potom tok Staríča, to znamená Lipová-kúpele. Postihnuté sú tiež obce na severe ako Kobylá nad Vidnavkou, Veľká Kraš, Vidnava, Žulová a Vápenná. To sú najpostihnutejšie obce, z ktorých máme tieto udalosti nahlásené, potom sú jednotky prípadov v nejakej okolitej obci, kde sa mohol vyliať menší potôčik a spôsobiť neplechu,“ doplnil vedúci odboru. Poukázal na to, že táto práca, pri ktorej je prítomný aj vlastník objektu, so sebou nesie aj veľmi emotívne okamihy. "Tá situácia je strašná, niekedy to je... jednoducho zlé," povedal.

Odborníci objekty mapujú v jednotlivých obciach na základe podkladov a žiadostí od krízového štábu, kam mieria informácie od starostov a hasičov. V prvom rade sa musia odstrániť stavby, ktoré sú ohrozením pre okolie alebo okolité budovy. „Priebežne nám dohlasujú ďalšie a ďalšie budovy. Veľkú časť sme už prešli, netušíme však, koľko ich bude ešte dohlásených. Na mieste objekty posudzuje tím, ktorého súčasťou sú statici, zástupcovia nášho stavebného úradu, obce a pracuje sa aj za prítomnosti zložiek integrovaného záchranného systému," popísal Kalina. Kedy mapovanie týchto objektov skončí, zatiaľ nedokázal odhadnúť. "To zasiahnuté územie je veľké, niektoré miesta nie sú plne dostupné," dodal.

Jesenicko zasiahli katastrofálne povodne uplynulý víkend, okrem mnohých budov zničili aj mosty a cesty. Niektoré lokality zostávajú aj týždeň po povodniach bez elektriny, na mnohých miestach je stále problém s dodávkou pitnej vody. V obciach sa druhý týždeň v plnom nasadení pracuje na odstraňovaní škôd, v teréne je niekoľko stoviek hasičov aj dobrovoľníkov z celej republiky. Naďalej platí obmedzený vstup do oblasti, ktorú záplavy zasiahli.

Súvisiace články:

Autor: ČTK
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

HELUZ: silný partner pre developerské projekty

HELUZ: silný partner pre developerské projekty

Zverejnené 14.3. Developerské projekty musia spĺňať niekoľko paralelných požiadaviek, či už je to rýchlosť výstavby, dlhodobá udržateľnosť alebo vysoký užívateľský komfort. Základným predpokladom na splnenie týchto cieľov je vhodná voľba konštrukčného systému. ísť na článok

Liaty polystyrén ThermoWhite pri izolácii jedenástich bazénov Mountfield

Liaty polystyrén ThermoWhite pri izolácii jedenástich bazénov Mountfield

Zverejnené 10.3. Od článku „Bazénový program Mountfield sa spolieha na tepelnú izoláciu ThermoWhite“, v ktorom sme publikovali skúsenosti pána Tomáša Lazura, zástupcu vedúceho oddelenia kopaných bazénov v spoločnosti Mountfield, s ľuďmi z ThermoWhite a ich… ísť na článok

Villa La Rose vo Dvore Královom prechádza rekonštrukciou. Podlahe sa vrátil historický ráz

Villa La Rose vo Dvore Královom prechádza rekonštrukciou. Podlahe sa vrátil historický ráz

Zverejnené 12.3. Neumannova vila vo Dvore Královom nad Labom, známa ako Villa La Rose, patrí k najvýraznejším historickým stavbám areálu Safari Parku. Ako ale prebieha citlivá obnova jej interiéru, keď musí splniť požiadavky pamiatkovej ochrany aj dnešnej prevádzky?… ísť na článok

reklama