vyhľadávanie
Dnes je 10.8.

Najväčší fotovoltický strešný projekt v Čechách: V CTParku Bor na Plzeňku ho vybudoval developér CTP

Zverejnené: 28. 6. 2024

Popredná európska developerská spoločnosť CTP vybudovala bez využitia finančnej dotácie doposiaľ najrozsiahlejší fotovoltický projekt v krajine. Inštaláciu dvoch fotovoltických elektrární s celkovým výkonom 8,1 MWp zrealizovala na ploche dvoch striech dohromady 115 000 m² v jednom z najúspešnejších podnikateľských parkov v Európe, CTParku Bor na Plzeňsku. CTP do projektu vložila 230 miliónov korún v rámci podpory prechodu na čistú energiu.

Fotovoltické panely v CTParku Bor na Plzeňsku

V CTParku Bor dosahuje jedna strecha výkon 4 MWp a druhá strecha 4,1 MWp, čím obe presahujú výkon doposiaľ najväčšej strešnej fotovoltickej elektrárne v ČR na streche objektu Amazon v Kojetíne, ktorá má výkon 3,951 MWp. Získanú energiu CTP predáva nájomcom a energetickej spoločnosti ČEZ ESCO, s ktorou nadviazala spoluprácu v minulom roku. Obe elektrárne budú ročne vyrábať elektrinu, ktorá zodpovedá spotrebe viac ako 3000 domácností. Typ inštalácie nadväzuje na prvý spoločný projekt s ČEZ ESCO, ktorým bola inštalácia FVE s výkonom 2 MWp na streche haly v CTParku Prague East, v ktorej sídli logistická spoločnosť Raben Group.

„Za priaznivých klimatických podmienok pokrýva fotovoltika počas dňa takmer celú spotrebu elektrickej energie v CTParku Bor, ktorý má zastavanú plochu zhruba 620 000 m². Naším dlhodobým cieľom je mať vybrané parky energeticky nezávislé. Osadenie všetkých solar-ready striech v českom portfóliu CTP je súčasťou dlhodobej stratégie vytvárať udržateľné parky s riešeniami, ktoré zaistia ich energetickú sebestačnosť,“ vysvetľuje Martin Pirkl, Head of Property Management pre Českú republiku a Slovensko.

CTP má viac ako 13 rokov skúseností s inštaláciou a prevádzkovaním fotovoltických elektrární na strechách svojich parkov v Českej republike. Aktuálne dosahuje kumulovaný výkon všetkých fotovoltických elektrární CTP v SR 44 MWp, s plánom zvýšiť tento výkon o ďalších 30 MWp v krátkodobom horizonte. Do roku 2030 plánuje CTP vytvoriť na strechách svojich hál v Česku strešné fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 250 až 300 MWp, čo zodpovedá výkonu malého jadrového reaktora. Inštalácia najväčšej strešnej fotovoltickej elektrárne v CTParku Bor je významným krokom k naplneniu ambicióznych cieľov CTP v oblasti udržateľnosti a energetickej sebestačnosti. V budúcnosti spoločnosť plánuje realizovať ďalšie projekty zahŕňajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE).

Čítajte tiež:

Autor: Martin Roman
Foto: Martin Roman

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Akustické zasklenie IZOS s overenými hodnotami zvukovej nepriezvučnosti

Akustické zasklenie IZOS s overenými hodnotami zvukovej nepriezvučnosti

Zverejnené 10.8. Pri výbere zasklenia sa zameriavame predovšetkým na jeho tepelnoizolačné vlastnosti, nemenej dôležité sú však aj schopnosti v oblasti akustickej izolácie. Spoločnosť HELUZ IZOS ponúka jedno z najkomplexnejších riešení na trhu – spája špičkovú… ísť na článok

HELUZ rozširuje ponuku akustických priečkoviek o tehlu AKU 10 brúsená

HELUZ rozširuje ponuku akustických priečkoviek o tehlu AKU 10 brúsená

Zverejnené 4.8. Spoločnosť HELUZ predstavuje veľmi zaujímavý prírastok v sortimente priečok. Nová tehla HELUZ AKU 10 brúsená je určená pre nenosné priečky v bytových aj rodinných domoch. Vyniká malou výslednou hrúbkou steny, zvýšenou objemovou hmotnosťou a tým aj… ísť na článok

Hviezdy ako na dlani: Planetárium Praha bude mať najmodernejšiu technológiu v Európe

Hviezdy ako na dlani: Planetárium Praha bude mať najmodernejšiu technológiu v Európe

Aktualizované 9.8. Predstavte si, že sa ocitnete uprostred vesmíru – hviezdy žiaria všade okolo vás, Mliečna dráha sa rozprestiera nad hlavou a planéty sa zdajú byť na dosah ruky. Presne taký zážitok ponúkne Planetárium Praha, ktoré prechádza najväčšou modernizáciou… ísť na článok

reklama