Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Nové slnečné elektrárne v Trenčianskom a Košickom kraji zabezpečia energiu z obnoviteľných zdrojov

Zverejnené: 14. 1. 2024

Veľké projekty zamerané na fotovoltiku pribúdajú aj v našich zemepisných šírkach. Nové fotovoltické elektrárne vyrastú na hornej Nitre aj na východe republiky. Slovenské elektrárne chcú do ich výstavby investovať 21,5 miliónov eur.

Zdroj: Bilanol, shutterstock

Na mieste bývalého odkaliska v Zemianskych Kostoľanoch plánujú Slovenské elektrárne postaviť fotovoltickú elektráreň. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už predložil investor na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), ročne by mala elektráreň produkovať viac ako 11-tisíc megawatthodín elektrickej energie.

„Fotovoltická elektráreň v danej lokalite bude zároveň súčasťou veľkého projektu Zelený vodík pre Slovensko, ktorého cieľom je rozvoj a testovanie nových metód, a to získavanie vodíka v elektrolyzéri, v ktorom bude prebiehať rozklad vody na vodík a kyslík,“ uvádza vo svojom zámere investor. Do výstavby chce investovať 10 miliónov eur.

Viac ako 22-tisíc fotovoltických panelov na ploche 20 hektárov má plánovaný výkon 10 MWp. Ten by mal byť podľa projektu vyvedený VN káblom do areálu Elektrárne Nováky, kde sa ráta s umiestnením výroby vodíka. Elektrickú energiu bude možné vyviesť aj do 110 kV siete. S výstavbou sa začne v apríli budúceho roka. Fotovoltická elektráreň by mala fungovať od konca roku 2023.

Ešte väčší projekt v okrese Michalovce

Druhá veľká slnečná elektráreň pribudne vo Vojanoch v okrese Michalovce. Do jej výstavby Slovenské elektrárne investujú zhruba 11,5 milióna eur. Slnečná elektráreň by mohla ročne vyrobiť necelých 19-tisíc megawatthodín elektriny. Viac ako 31-tisíc fotovoltických panelov sa bude rozprestierať na ploche 22 hektárov.

Územie sa nachádza v západnej časti katastrálneho územia obce Čičarovce, v nevyužívanej časti zložiska stabilizátu z prevádzky Elektrárne Vojany. S výstavbou chce investor začať v apríli budúceho roka, slnečnú elektráreň by mal postaviť o rok neskôr.

„Cieľom oboch projektov je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019,“ uviedol najväčší slovenský výrobca elektriny.

Realizácia fotovoltickej elektrárne podľa Slovenských elektrární prispeje k splneniu záväzkov Slovenska a EÚ na dosiahnutie klimatickej neutrality EÚ do roku 2050.

Zdroj: SITA https://sita.sk/

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama