HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Nové slnečné elektrárne v Trenčianskom a Košickom kraji zabezpečia zvýšenie podielu elektrickej energie z OZE

Zverejnené: 27. 3. 2022

Veľké projekty zamerané na fotovoltiku pribúdajú aj v našich zemepisných šírkach. Nové fotovoltické elektrárne vyrastú na hornej Nitre aj na východe republiky. Slovenské elektrárne chcú do ich výstavby investovať 21,5 miliónov eur.

Na mieste bývalého odkaliska v Zemianskych Kostoľanoch plánujú Slovenské elektrárne postaviť fotovoltickú elektráreň. Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už predložil investor na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), ročne by mala elektráreň produkovať viac ako 11-tisíc megawatthodín elektrickej energie.

„Fotovoltická elektráreň v danej lokalite bude zároveň súčasťou veľkého projektu Zelený vodík pre Slovensko, ktorého cieľom je rozvoj a testovanie nových metód, a to získavanie vodíka v elektrolyzéri, v ktorom bude prebiehať rozklad vody na vodík a kyslík,“ uvádza vo svojom zámere investor. Do výstavby chce investovať 10 miliónov eur.

Viac ako 22-tisíc fotovoltických panelov na ploche 20 hektárov má plánovaný výkon 10 MWp. Ten by mal byť podľa projektu vyvedený VN káblom do areálu Elektrárne Nováky, kde sa ráta s umiestnením výroby vodíka. Elektrickú energiu bude možné vyviesť aj do 110 kV siete. S výstavbou sa začne v apríli budúceho roka. Fotovoltická elektráreň by mala fungovať od konca roku 2023.

Ešte väčší projekt v okrese Michalovce

Druhá veľká slnečná elektráreň pribudne vo Vojanoch v okrese Michalovce. Do jej výstavby Slovenské elektrárne investujú zhruba 11,5 milióna eur. Slnečná elektráreň by mohla ročne vyrobiť necelých 19-tisíc megawatthodín elektriny. Viac ako 31-tisíc fotovoltických panelov sa bude rozprestierať na ploche 22 hektárov.

Územie sa nachádza v západnej časti katastrálneho územia obce Čičarovce, v nevyužívanej časti zložiska stabilizátu z prevádzky Elektrárne Vojany. S výstavbou chce investor začať v apríli budúceho roka, slnečnú elektráreň by mal postaviť o rok neskôr.

„Cieľom oboch projektov je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019,“ uviedol najväčší slovenský výrobca elektriny.

Realizácia fotovoltickej elektrárne podľa Slovenských elektrární prispeje k splneniu záväzkov Slovenska a EÚ na dosiahnutie klimatickej neutrality EÚ do roku 2050.

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: Fly_and_Dive, shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama