vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

O poukážky z projektu Zelená domácnostiam zažiadalo vyše 5-tisíc domácností

Zverejnené: 22. 5. 2022

Dotácie na inštaláciu tepelného čerpadla a kotla na biomasu sa v prvý deň „rozchytali“ v priebehu 11 minút. Podávanie žiadostí tak bolo uzatvorené.

O poukážky z projektu Zelená domácnostiam požiadalo v prvý deň (pondelok 16. mája 2022 ) až 5 003 domácností. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) im v najbližších dňoch doručí 4 696 poukážok na tepelné čerpadlá a 307 poukážok na kotly na biomasu. Podávanie žiadostí sa uzatvorilo v priebehu 11 minút, počas ktorých záujem o podporu presiahol vyčlenenú sumu 15 miliónov €.

Informačný systém poukážky vydáva v utorok a v stredu. Číselný zoznam všetkých žiadostí, ku ktorým budú poukážky vydané, je dostupný na stránke projektu v časti Žiadosti čakajúce na vydanie poukážky. Pre zaradenie do zoznamu je dôležité, aby domácnosť najneskôr do 24 hodín od vyplnenia žiadosti potvrdila záujem o poukážku. A to prostredníctvom zaslaného linku, ktorý bol odoslaný elektronicky na e-mailovú adresu.

Vydané poukážky platia 8 mesiacov, dovtedy by mali domácnosti zariadenia nainštalovať. Podľa množstva nevyužitých prostriedkov bude zrejmé, koľko voľných financií bude z projektu Zelená domácnostiam k dispozícii pre ďalšie dva druhy podporovaných zariadení, ktorými sú solárne kolektory a fotovoltické panely.

Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam pribudlo od roku 2015 na Slovensku vyše 36 000 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti pri nich využili poukážky v hodnote 76 miliónov €. Projekt Zelená domácnostiam je financovaný z európskych zdrojov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý v decembri 2023 skončí.

V podpore inštalácií v domácnostiach bude SIEA pokračovať aj v budúcnosti prostredníctvom Programu Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje. Na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je v programe vyčlenených vyše 100 miliónov eur. Dobrou správou je, že časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja.

Autor: SIEA, red
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama