Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Ochranu biodiverzity v mestách čoskoro prevezme umelá inteligencia

Zverejnené: 13. 1. 2024

Spoločnosť Husqvarna predstavila na konferencii Living City spolu s odborníkmi na biodiverzitu vlastné riešenie, ktoré má v budúcnosti monitorovať, zachovať a napriek rastúcej urbanizácii tiež rozširovať mestskú biodiverzitu. Tá je z hľadiska udržateľnosti života vo veľkých aglomeráciách zásadná. Hlavnú úlohu budú v tejto výzve hrať vyspelé moderné technológie, robotika aj umelá inteligencia, ako ukazujú projekty švédskeho technologického lídra s názvom Strix a HUGSI.green.

Ubúdanie biodiverzity v mestách predstavuje jeden zo závažných problémov súčasnosti. Kvôli rozsiahlej urbanizácii dochádza v metropolách k významnému poklesu niektorých druhov rastlín i živočíchov. Odhaduje sa, že expanzia miest povedie do roku 2100 k strate 11 – 33 miliónov hektárov prirodzeného prostredia. Hoci je tento pokles často zatienený rastom mestskej infraštruktúry, jeho dôsledky môžu byť pre našu spoločnosť alarmujúce.

Už v roku 2022 sa z tohto dôvodu v rámci COP 15 zaviazali svetoví lídri podniknúť do konca dekády kroky na zastavenie a zvrátenie straty biodiverzity ochranou 30 % planéty a obnovením 30 % ekosystémov. V reakcii na to založila Husqvarna Medzinárodný poradný zbor odborníkov na biodiverzitu. Táto strategická iniciatíva si v snahe zachovať biodiverzitu kladie za cieľ podporovať výmenu znalostí a pritom vzdelávať nielen svojich zákazníkov, ale aj spoločnosť o ochrane a obnove biodiverzity.

Koncept Strix vďaka AI prevezme starosť o mestskú zeleň

Vedľa tímu expertov teraz Husqvarna prichádza s revolučným konceptom Strix. Ambiciózny projekt chce do desiatich rokov vyplniť medzeru po chýbajúcej pracovnej sile a zároveň zvýšiť produktivitu v údržbe mestských záhrad, parkov a ďalších zelených plôch.

Sady autonómnych zariadení vybavených umelou inteligenciou s názvom Strix budú vedieť zbierať a analyzovať dáta pod zemou, zo zeme i nad ňou. Robot má napríklad senzor videnia vo vzduchu a vzdušný zvukový radar zhromažďujúci údaje o zelenom priestore nad zemou. Pozemné snímače umiestnené vpredu, po stranách a vzadu zachytávajú pre zmenu informácie o druhoch a vlhkosti na povrchu, zatiaľ čo sada podzemných senzorov zhromažďuje dáta o pH pôdy, jej textúre, rýchlosti infiltrácie, obsahu vlhkosti a obsahu humusu v pôde. Vďaka 360-stupňovému senzoru videnia vie Strix rozpoznať aj živočíchy, spadnutú vetvu alebo návštevníka parku odpočívajúceho na deke.

Za pomoci nazbieraných dát a umelej inteligencie následne zariadenie vyhodnotí stav pôdy i rastlín a podľa ich individuálnych potrieb ponúkne riešenie na mieru, napríklad kosenie, mulčovanie, siatie, identifikáciu invazívnych druhov alebo hnojenie. Vďaka tomu bude v budúcnosti možné predikovať kvalitu zeleného priestoru aj zdravia miest za účelom optimalizácie starostlivosti, produktivity, odolnosti a biodiverzity. To by časom mohlo zahŕňať aj predpoveď hladiny oxidu uhličitého, ochladzovacie účinky, hospodárenie s vodou alebo stanovenie zdravia stromov.

Sledovanie biodiverzity v mestách prostredníctvom HUGSI

Mestá navyše vďaka novej digitálnej službe od Husqvarny získajú vhľad do svojich ekosystémov, vďaka čomu môžu pripraviť cestu pre zelenšiu, zdravšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. Nová funkcia Biodiversity Alert v rámci on-line platformy HUGSI uľahčí mestám vytipovať oblasti, ktoré je potrebné za účelom zvýšenia mestskej biodiverzity chrániť a ďalej rozvíjať.

„Pomocou AI analýzy satelitných snímok budeme schopní posúdiť potenciál biodiverzity a prepojenosti v mestách na makro úrovni. Všetko bude dostupné v našej službe monitorovania mestskej zelene s názvom HUGSI.green už na konci novembra,“ hovorí Erik Swan, riaditeľ Digital Business Exploration v spoločnosti Husqvarna.

Tieto a ďalšie navrhované riešenia tak umožnia mestám nielen predvídať a reagovať na výzvy spojené s urbanizáciou, ale aj aktívne prispievať k udržateľnejšej a zdravšej budúcnosti pre všetkých ich obyvateľov.

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock, archív fimy
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama