Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 6.5.

Ochranu biodiverzity v mestách čoskoro prevezme umelá inteligencia

Zverejnené: 13. 1. 2024

Spoločnosť Husqvarna predstavila na konferencii Living City spolu s odborníkmi na biodiverzitu vlastné riešenie, ktoré má v budúcnosti monitorovať, zachovať a napriek rastúcej urbanizácii tiež rozširovať mestskú biodiverzitu. Tá je z hľadiska udržateľnosti života vo veľkých aglomeráciách zásadná. Hlavnú úlohu budú v tejto výzve hrať vyspelé moderné technológie, robotika aj umelá inteligencia, ako ukazujú projekty švédskeho technologického lídra s názvom Strix a HUGSI.green.

Ubúdanie biodiverzity v mestách predstavuje jeden zo závažných problémov súčasnosti. Kvôli rozsiahlej urbanizácii dochádza v metropolách k významnému poklesu niektorých druhov rastlín i živočíchov. Odhaduje sa, že expanzia miest povedie do roku 2100 k strate 11 – 33 miliónov hektárov prirodzeného prostredia. Hoci je tento pokles často zatienený rastom mestskej infraštruktúry, jeho dôsledky môžu byť pre našu spoločnosť alarmujúce.

Už v roku 2022 sa z tohto dôvodu v rámci COP 15 zaviazali svetoví lídri podniknúť do konca dekády kroky na zastavenie a zvrátenie straty biodiverzity ochranou 30 % planéty a obnovením 30 % ekosystémov. V reakcii na to založila Husqvarna Medzinárodný poradný zbor odborníkov na biodiverzitu. Táto strategická iniciatíva si v snahe zachovať biodiverzitu kladie za cieľ podporovať výmenu znalostí a pritom vzdelávať nielen svojich zákazníkov, ale aj spoločnosť o ochrane a obnove biodiverzity.

Koncept Strix vďaka AI prevezme starosť o mestskú zeleň

Vedľa tímu expertov teraz Husqvarna prichádza s revolučným konceptom Strix. Ambiciózny projekt chce do desiatich rokov vyplniť medzeru po chýbajúcej pracovnej sile a zároveň zvýšiť produktivitu v údržbe mestských záhrad, parkov a ďalších zelených plôch.

Sady autonómnych zariadení vybavených umelou inteligenciou s názvom Strix budú vedieť zbierať a analyzovať dáta pod zemou, zo zeme i nad ňou. Robot má napríklad senzor videnia vo vzduchu a vzdušný zvukový radar zhromažďujúci údaje o zelenom priestore nad zemou. Pozemné snímače umiestnené vpredu, po stranách a vzadu zachytávajú pre zmenu informácie o druhoch a vlhkosti na povrchu, zatiaľ čo sada podzemných senzorov zhromažďuje dáta o pH pôdy, jej textúre, rýchlosti infiltrácie, obsahu vlhkosti a obsahu humusu v pôde. Vďaka 360-stupňovému senzoru videnia vie Strix rozpoznať aj živočíchy, spadnutú vetvu alebo návštevníka parku odpočívajúceho na deke.

Za pomoci nazbieraných dát a umelej inteligencie následne zariadenie vyhodnotí stav pôdy i rastlín a podľa ich individuálnych potrieb ponúkne riešenie na mieru, napríklad kosenie, mulčovanie, siatie, identifikáciu invazívnych druhov alebo hnojenie. Vďaka tomu bude v budúcnosti možné predikovať kvalitu zeleného priestoru aj zdravia miest za účelom optimalizácie starostlivosti, produktivity, odolnosti a biodiverzity. To by časom mohlo zahŕňať aj predpoveď hladiny oxidu uhličitého, ochladzovacie účinky, hospodárenie s vodou alebo stanovenie zdravia stromov.

Sledovanie biodiverzity v mestách prostredníctvom HUGSI

Mestá navyše vďaka novej digitálnej službe od Husqvarny získajú vhľad do svojich ekosystémov, vďaka čomu môžu pripraviť cestu pre zelenšiu, zdravšiu a udržateľnejšiu budúcnosť. Nová funkcia Biodiversity Alert v rámci on-line platformy HUGSI uľahčí mestám vytipovať oblasti, ktoré je potrebné za účelom zvýšenia mestskej biodiverzity chrániť a ďalej rozvíjať.

„Pomocou AI analýzy satelitných snímok budeme schopní posúdiť potenciál biodiverzity a prepojenosti v mestách na makro úrovni. Všetko bude dostupné v našej službe monitorovania mestskej zelene s názvom HUGSI.green už na konci novembra,“ hovorí Erik Swan, riaditeľ Digital Business Exploration v spoločnosti Husqvarna.

Tieto a ďalšie navrhované riešenia tak umožnia mestám nielen predvídať a reagovať na výzvy spojené s urbanizáciou, ale aj aktívne prispievať k udržateľnejšej a zdravšej budúcnosti pre všetkých ich obyvateľov.

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock, archív fimy
reklama

Nové

Moderné bývanie s vidieckym charakterom. Ako postaviť dom v CHKO?

Moderné bývanie s vidieckym charakterom. Ako postaviť dom v CHKO?

Zverejnené 3.5. Architekt Lukáš Vetrovec si stavia rodinný dom a vlastný ateliér. Má obmedzený rozpočet, preto si projekt rozfázoval tak, aby ho postupne z vlastných zdrojov ufinancoval. Dôležitú úlohu v pláne hrá voľba jednovrstvového muriva HELUZ. ísť na článok

Screenové rolety – ideálne riešenie pre terasy, pergoly a balkóny

Screenové rolety – ideálne riešenie pre terasy, pergoly a balkóny

Zverejnené 30.4. Tieniace prvky nie sú len pomocníkom, ktorý bráni pohľadom zvonku, ale predovšetkým dokážu regulovať svetlo a teplo, ktoré preniká dovnútra vášho domu. K vhodným tieniacim prvkom dnes už nepatria len žalúzie a rolety, dnes sú mimoriadne pôsobivým,… ísť na článok

Výber strešného okna alebo nie je trojsklo ako trojsklo

Výber strešného okna alebo nie je trojsklo ako trojsklo

Zverejnené 6.5. Vyberať dnes nejaký výrobok nie je jednoduchá vec, prejsť si všetky dostupné informácie stojí veľa námahy a času. Pri strešných oknách to platí dvojnásobne. Žijeme v čase, keď marketing udáva smer a reklama ako nástroj potom jednoducho smeruje… ísť na článok

reklama