Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.6.

Po kritických mesiacoch za opäť začína viac stavať

Zverejnené: 16. 5. 2021

Objem domácej produkcie dosiahol 379 miliónov eur, bola to podľa údajov ŠÚ SR najnižšia marcová hodnota od roku 2017.

Foto: Sumala Chidchoi, shutterstock

Po rok trvajúcich medziročných poklesoch sa objem prác na výstavbe budov na Slovensku zvýšil o 3,1 percenta. Práce na inžinierskych stavbách však klesli o 18,6 percenta. Objem domácej produkcie dosiahol 379 miliónov eur, bola to najnižšia marcová hodnota od roku 2017. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).

V priemere za prvý štvrťrok 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa stavebná produkcia znížila o 14,1 percenta a dosiahla objem 907,9 milióna eur. Produkcia klesla o 15 percent na 828,9 milióna eur. Podľa údajov ŠÚ SR sa znížil objem stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 18,9 percenta na 551,5 milióna eur, z domácej produkcie tvorili dvojtretinový podiel.

Klesli aj práce na opravách a údržbe o 7,8 percenta, ich objem dosiahol 246,8 milióna eur. Produkcia v zahraničí sa oproti prvému štvrťroku 2020 znížila o tri percentá.

Medziročne sa celková produkcia znížila o 0,8 percenta, pokles bol najmiernejší od začiatku roka. Celkový pokles marcovej produkcie zmiernili zvýšené stavebné aktivity na opravách a údržbe, ako aj rast aktivít v zahraničí.

Naštartovala sa výstavba budov

V porovnaní s februárom 2021 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia vyššia o 9 percent. Znížila sa domáca stavebná produkcia, v porovnaní s marcom 2020 klesla o 3,5 percenta. Jej objem dosiahol 340,9 milióna eur. Priaznivejší bol vývoj produkcie vykonanej na opravách a údržbe. Po ročnom poklese sa prvýkrát znova zvýšila.

Z hľadiska výrobného zamerania sa v porovnaní s marcom 2020 znížili práce na inžinierskych stavbách, kam okrem iného patrí aj výstavba diaľnic, a to o 18,6 percenta. Naštartovala sa však výstavba budov, pričom po rok trvajúcich medziročných poklesoch sa objem prác v marci zvýšil o 3,1 percenta.

Zvýšil sa aj objem stavebných aktivít realizovaných v zahraničí. Po dvoch mesiacoch poklesu medziročne vzrástli o 31,9 percenta. Vplyv pandémie sa na ich produkcii v marci 2020 ešte neprejavil, stavebné aktivity v zahraničí boli aj pred rokom v kladných číslach.

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Zverejnené 12.6. Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na prostredie vnútri budovy patrí tieniaca technika prakticky ku každému rodinnému domu či bytu. Jej prednosti boli opísané v mnohých článkoch. Dokáže usporiť energiu, znížiť hluk, zvýšiť bezpečnosť proti krádeži,… ísť na článok

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Zverejnené 11.6. Balkón je praktickým miestom, ktoré má široké využitie. Niektorým slúži ako záhradka, pre iných ide zas o oddychový priestor na čítanie knihy alebo pitie kávy. Zariaďujete si balkón a neviete, ako na to? Máme pre vás zopár praktických tipov, ktoré… ísť na článok

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Zverejnené 9.6. Možno ste to už zažili – sedíte u známych v novom byte, obdivujete dokonalé hladké steny a premýšľate o tom, že tie u vás doma by potrebovali vylepšiť. Aj vaše steny môžu byť perfektné. Treba si len vybrať správne materiály a pri úprave povrchu… ísť na článok

reklama