THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 12.7.

Po kritických mesiacoch za opäť začína viac stavať

Zverejnené: 16. 5. 2021

Objem domácej produkcie dosiahol 379 miliónov eur, bola to podľa údajov ŠÚ SR najnižšia marcová hodnota od roku 2017.

Foto: Sumala Chidchoi, shutterstock

Po rok trvajúcich medziročných poklesoch sa objem prác na výstavbe budov na Slovensku zvýšil o 3,1 percenta. Práce na inžinierskych stavbách však klesli o 18,6 percenta. Objem domácej produkcie dosiahol 379 miliónov eur, bola to najnižšia marcová hodnota od roku 2017. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).

V priemere za prvý štvrťrok 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa stavebná produkcia znížila o 14,1 percenta a dosiahla objem 907,9 milióna eur. Produkcia klesla o 15 percent na 828,9 milióna eur. Podľa údajov ŠÚ SR sa znížil objem stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 18,9 percenta na 551,5 milióna eur, z domácej produkcie tvorili dvojtretinový podiel.

Klesli aj práce na opravách a údržbe o 7,8 percenta, ich objem dosiahol 246,8 milióna eur. Produkcia v zahraničí sa oproti prvému štvrťroku 2020 znížila o tri percentá.

Medziročne sa celková produkcia znížila o 0,8 percenta, pokles bol najmiernejší od začiatku roka. Celkový pokles marcovej produkcie zmiernili zvýšené stavebné aktivity na opravách a údržbe, ako aj rast aktivít v zahraničí.

Naštartovala sa výstavba budov

V porovnaní s februárom 2021 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia vyššia o 9 percent. Znížila sa domáca stavebná produkcia, v porovnaní s marcom 2020 klesla o 3,5 percenta. Jej objem dosiahol 340,9 milióna eur. Priaznivejší bol vývoj produkcie vykonanej na opravách a údržbe. Po ročnom poklese sa prvýkrát znova zvýšila.

Z hľadiska výrobného zamerania sa v porovnaní s marcom 2020 znížili práce na inžinierskych stavbách, kam okrem iného patrí aj výstavba diaľnic, a to o 18,6 percenta. Naštartovala sa však výstavba budov, pričom po rok trvajúcich medziročných poklesoch sa objem prác v marci zvýšil o 3,1 percenta.

Zvýšil sa aj objem stavebných aktivít realizovaných v zahraničí. Po dvoch mesiacoch poklesu medziročne vzrástli o 31,9 percenta. Vplyv pandémie sa na ich produkcii v marci 2020 ešte neprejavil, stavebné aktivity v zahraničí boli aj pred rokom v kladných číslach.

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Čo robiť so solárnym systémom v horúčavách a počas dovolenky

Čo robiť so solárnym systémom v horúčavách a počas dovolenky

Zverejnené 6.7. THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. vám poradí ako správne spravovať solárny systém a slnečné kolektory počas tropických horúčav a dovolenky, keď je v domácnosti nižšia alebo žiadna spotreba teplej vody. Vtedy je vhodné vykonať preventívne opatrenia, ktoré… ísť na článok

Šestica študentských tímov mieri do národného finále s modelmi pavilónov pre EXPO

Šestica študentských tímov mieri do národného finále s modelmi pavilónov pre EXPO

Zverejnené 11.7. Stredné školy z Námestova, Nitry a Popradu postúpili do národného finále 17. ročníka súťaže Modelium 2025. Ich úlohou bolo vytvoriť z vlnitej lepenky originálny model národného pavilónu pre svetovú výstavu EXPO. Súťaž organizuje medzinárodná… ísť na článok

Klenot neskorej gotiky: Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore

Klenot neskorej gotiky: Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore

Zverejnené 10.7. Kutná Hora je právom považovaná za pokladnicu krajiny, jej bohatstvo prispievalo k rozmachu českého kráľovstva. Chrám svätej Barbory je stavba, ktorej nádhera dodnes svedčí o sláve a bohatstve tohto mesta, ale aj o hlbokej zbožnosti svojich tvorcov. ísť na článok

reklama