vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Počas pandémie stúpa záujem o rekreačné nehnuteľnosti

Zverejnené: 31. 10. 2020

S príchodom koronakrízy sa viacerí Slováci začali zaujímať o rekreačné nehnuteľnosti. Realitné spoločnosti očakávajú zvýšený záujem, ako tomu bolo v prvej vlne nového koronavírusu. Samotný nárast záujmu oproti minulosti je badateľný nielen pre chaty, chalupy či záhrady so záhradnými chatkami, ale aj pre určité typy rodinných domov umiestnených v lokalitách umožňujúcich rekreačné vyžitie a využitie týchto nehnuteľností. Dopyt po týchto nehnuteľnostiach sa odráža aj na ich cenách, ktoré v niektorých prípadoch výrazne stúpli.

Foto: ArCaLu

Ako pre agentúru SITA povedal risk manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič, celkovo situácia na trhu nehnuteľností sa výrazne polarizovala vo vývoji. Trh nehnuteľností určených na rekreáciu sa vyvíja plynulejšie, čo je podľa neho spôsobené na jednej strane nižšou historickou cenou týchto nehnuteľností a zároveň vyšším záujmom, či dynamikou rastu na strane dopytu v porovnaní s ostatnými časťami trhu.

Vyššia cenovka

Rastúci záujem mal vplyv aj na ceny týchto nehnuteľností. „Ich nárast je rozdielny a záleží od typu nehnuteľnosti. Pri niektorých typoch rekreačných nehnuteľností a v niektorých lokalitách bol nárast ceny oproti ich úrovni zo začiatku roka 2020 aj o 36 %,“ skonštatoval Ondrovič.

Celkovo sa tak podľa neho oživujú predaje aj v prípade niektorých nehnuteľností, ktoré dlhodobo nebolo možné v minulosti predať pre ich nedostatočnú konkurencieschopnosť v kvalitatívnej stránke voči novým objektom.

Analytici Nehnuteľnosti.sk zatiaľ neevidujú zvýšenú aktivitu pri rekreačných nehnuteľnostiach, avšak podľa nich je pravdepodobné, že sa zopakuje scenár z prvej vlny. Vtedy evidovali zvýšenú aktivitu najmä v mesiacoch marec a apríl, keď boli ľudia nútení ostať doma. V tomto období zaznamenali nárast záujmu o rekreačné nehnuteľnosti, ako sú chaty, záhrady, chalupy. Ľudia taktiež viac vyhľadávali rodinné domy. V máji a júni sa už táto situácia podľa analytikov dorovnala k normálu spred koronakrízy.

Pozor na financovanie

Samotná priemerná cena rekreačných nehnuteľností je podľa analytikov Nehnuteľnosti.sk veľmi orientačná. Cenu, ako pri každej nehnuteľnosti, ovplyvňuje hlavne lokalita. „V ponuke nájdeme aj veľké rozdiely, či už vo veku jednotlivých nehnuteľností, ale aj ich kvalite a v poskytovanom komforte a vybavení. Vedľa seba môžu stať dve rovnaké chaty a ich cena sa môže líšiť aj o desiatky tisíc eur,“ hovoria analytici.

Chata alebo chalupa, je typ stavby určený na sezónnu rekreáciu, respektíve na rekreačné účely, preto by ste mali pred kúpou vedieť, ako nehnuteľnosť môžete financovať. „Väčšina ľudí chce využiť úver, avšak treba myslieť na to, že chaty či chalupy nie vždy môžu byť predmetom zabezpečenia,“ vysvetľuje úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select Zuzana Šimonová. Ak banka neakceptuje založenie vybranej rekreačnej nehnuteľnosti, Šimonová odporúča zabezpečiť úver inou nehnuteľnosťou. Drahšou alternatívou je spotrebný úver.

Autor: SITA Slovenská tlačová agentúra
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama