THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 20.6.

Pritzkerova cena za rok 2023 putuje do rúk britského architekta Chipperfielda

Zverejnené: 9. 3. 2023

V tomto roku si najvyššie architektonické ocenenie vyslúžil 69-ročný Brit David Chipperfield, ktorého porota vybrala pre jeho prácu s prelomovým moderným dizajnom, ktorý sa potýka s klimatickými problémami, mení sociálne vzťahy a oživuje mestá".

Zdroj: davidchipperfield.com

Periodikum The New York Times (NYT) na svojom webe napísal, že Chipperfield v telefonickej reakcii na ocenenie priznal, že sa pre to cíti „trochu nepríjemne“.

V telefonáte pre americký denník Chipperfield objasnil, že tento pocit má nie preto, že by bol nevďačný – lebo „je príjemné byť uznaný“ -, ale preto, že si už dlho myslí, že „architektúra je dôležitejšia ako architekti“. Uvedený pocit podľa neho súvisí aj vedomím dvoch existenčných kríz súčasného sveta: so sociálnou nerovnosťou a klimatickým kolapsom.

„Vieme, že ako architekti môžeme zohrávať významnejšiu a angažovanejšiu úlohu pri vytváraní nielen krajšieho, ale aj spravodlivejšieho a udržateľnejšieho sveta,“ povedal Chipperfield. „Musíme túto výzvu prijať a pomôcť inšpirovať ďalšiu generáciu, aby túto zodpovednosť prijala s víziou a odvahou,“ dodal.

Museo Jumex v Mexiku. | Zdroj: Shutterstock
Museo Jumex v Mexiku. | Zdroj: Shutterstock

Tieto priority sú čiastočne dôvodom, prečo rada pre udeľovanie Pritzkerovej ceny vybrala za laureáta na rok 2023 práve Chipperfielda, konštatovali NYT. Chipperfield je známy svojimi premenami historických budov, ako sú múzeá, na elegantné a moderné priestory.

Medzi jeho najznámejšie práce patrí Museo Jumex v Mexiku, rekonštrukcia Neues Museum v Berlíne a nová budova pre Saint Louis Art Museum v americkom štáte Missouri, či Múzeum modernej literatúry v nemeckom meste Marbach alebo Verejná knižnica v Des Moines v americkom štáte Iowa.

Pritzkerova cena za architektúru Hyattovej nadácie je prestížne ocenenie inšpirované Nobelovou cenou. Cenu založil v roku 1979 Jay Pritzker, americký podnikateľ a filantrop, zakladateľ hotelovej skupiny Hyatt, spolu so svojou manželkou Cindy. Od toho roku sa ocenenie udeľuje žijúcim architektom z celého sveta. Okrem prestíže ju reprezentuje medaila a finančná odmena vo výške 100.000 dolárov.

Nomináciu na udelenie ceny môže podať ktokoľvek, a tak sa každoročne vyberá aj z niekoľkých stoviek mien architektov. O víťazovi potom v tajnom hlasovaní rozhoduje medzinárodná porota zložená z architektov, podnikateľov, kritikov a historikov architektúry.

Saint Louis Art Museum, USA. | Zdroj: Shutterstock
Saint Louis Art Museum, USA. | Zdroj: Shutterstock

Autor: TASR
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama