vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Registrácia do súťaže Brick Award 24 je už spustená

Zverejnené: 13. 1. 2023

Slovenskí architekti sa opäť môžu uchádzať o prestížne medzinárodné ocenenie Brick Award 24. Svoje zaujímavé architektonické projekty, v ktorých dominuje tehla, môžu do súťaže prihlásiť do 14. marca 2023.

Foto_Parham Taghioff.

Cieľom celosvetovej súťaže Brick Award je vyzdvihnúť potenciál tehly v súčasnej architektúre a možnosti jej kreatívneho využitia v architektonických projektoch. Pri posudzovaní diel sa bude klásť veľký dôraz na ich funkčnosť, originalitu, ale aj trvalú udržateľnosť a energetickú účinnosť. Súťaž je zároveň skvelou príležitosťou, ako vyzdvihnúť tvorbu a projekty slovenských architektov na medzinárodnej scéne.

Podmienky účasti

Stavbu môžu do súťaže prihlásiť okrem architektov aj medzinárodní kritici architektúry, developeri či novinári, a to prostredníctvom online platformy na web stránke www.brickaward.com do 14. marca 2023. Registrované architektonické diela musia spĺňať niekoľko podmienok. Hlavnou požiadavkou je dokončenie projektu v období 2020 alebo neskôr. Dielo musí byť postavené zo stavebných materiálov na báze pálenej keramiky (tehlové bloky, lícové tehly, keramická dlažba, keramická strešná krytina, keramické fasádne panely) a musí vyhovovať kritériám jednej zo súťažných kategórií. Projekt môže zahŕňať novovybudované, zrekonštruované a prerobené budovy a jeho súčasťou môžu byť nové i znovupoužité tehly. Účasť v súťaži nie je podmienená použitím výrobkov spoločnosti Wienerberger. Súčasťou prihlášky musí byť aj krátky informatívny text opisujúci projekt, informácie o jeho autorovi, plány budovy a fotografie objektu.

Foto_Pedro Pegenaute
Foto_Pedro Pegenaute

5 súťažných kategórií

Prihlásené diela bude posudzovať medzinárodná porota zložená z renomovaných architektov a kritikov svetovej architektúry. Zo všetkých registrovaných účastníkov vyberie do užšej nominácie 50 najzaujímavejších projektov, z ktorých budú vybraní víťazi.

Projekty možno prihlásiť do jednej z piatich súťažných kategórií:

• Feeling at home: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty vysokej architektonickej kvality, ktoré poskytujú pohodlné, cenovo dostupné, zdravé a udržateľné bývanie so zameraním na energeticky účinné riešenia.

• Living together: rodinné a bytové domy: inovatívne rezidenčné riešenia zohľadňujúce trendy a výzvy urbanizácie, ako je nedostatok priestoru, energetická účinnosť, sociálne výzvy a nové životné koncepty

• Working together: administratívne a industriálne stavby: pohodlné, estetické, energeticky efektívne a funkčné komerčné budovy, kancelárie a priemyselné budovy

• Sharing public spaces: komfortné, funkčné, energeticky efektívne a estetické verejné budovy určené pre vzdelávanie, kultúru a zdravotnú starostlivosť, verejné miesta a projekty infraštruktúry

• Building outside the box: inovatívne koncepcie zamerané na cirkulárne stavebné riešenia, energetickú efektívnosť a spôsoby využitia tehál, akými sú využitie nových stavebných technológií, na mieru vyrábané tehly, špeciálne murivo alebo nové zdobenie.

Foto_Anders Sune Berg
Foto_Anders Sune Berg

Mená víťazov budú známe na jar 2024

Víťazné projekty a mená ich tvorcov spoznáme na slávnostnom odovzdávaní cien Brick Award na jar v roku 2024. Pre výhercov jednotlivých súťažných kategórií sú pripravené zaujímavé finančné odmeny. Ocenenie v hodnote 7 000 eur bude udelené víťazovi hlavnej ceny (vrátane víťaza kategórie), každý zo zvyšných štyroch víťazov kategórie získa 5 000 eur. Všetky nominované i víťazné projekty budú zároveň prezentované v knižnej publikácii „BRICK 24“, ktorú zostavia špičkoví experti z oblasti architektúry.

Súťaž Brick Award sa organizuje v pravidelných dvojročných cykloch spoločnosťou Wienerberger AG už od roku 2004. V minulom ročníku bolo do súťaže prihlásených rekordných 789 projektov z 53 krajín sveta, čo svedčí o vysokej popularite nielen samotnej súťaže, ale aj tehlovej architektúry.

Viac informácií o Brick Award a formulár na registráciu nájdete na https://www.brickaward.com/ alebo na www.wienerberger.sk.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Wienerberger

Tématické odbory

reklama

Nové

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

reklama