vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Slávnostné ocenenie víťazov súťaže Xella – P/Rezidentská rezidencia

Zverejnené: 6. 11. 2021

Medzinárodná študentská architektonická súťaž Xella, vyhlásená v roku 2019 pod záštitou prezidentky na tému „P/Rezidentské rezidencie“, mala za cieľ priniesť nápady a inšpiráciu pre potenciálnu realizáciu obnovy prezidentskej vily na bratislavskom Slavíne. Tento rok sa dočkala oficiálneho slávnostného odovzdávania cien.

Víťazom prvej ceny sa stal David Husár.

Autori troch víťazných návrhov a traja nositelia špeciálnej odmeny sa zišli, aby si prevzali ocenenie, ktoré je nielen užitočnou referenciou budúcich architektov, ale aj obohatením o vzácne skúsenosti z práce na unikátnom projekte.

Odovzdávanie cien jubilejného 25. ročníka súťaže sa kvôli pandemickej situácii muselo odložiť o viac ako rok, ale odmenou víťazom boli adekvátne ocenenia, ktoré venujú vyhlasovatelia súťaže, spoločnosť Xella CZ a Xella Slovensko. Víťazná práca získava 4000 EUR, druhá cena je 2 000 EUR a tretia cena je honorovaná čiastkou 1 000 EUR. Víťazi získavajú aj predplatné odborných médií z oblasti architektúry a staviteľstva.

Druhá cena prislúcha Robertovi Provazníkovi.
Druhá cena prislúcha Robertovi Provazníkovi.

Vyhodnotenie

Porota v zložení Juraj Benetin (predseda), Jakub Cigler, Juraj Hantabal, Ľubomír Králík, Peter Moravčík, Imrich Pleidel, Peter Richtárik, Miroslav Stach a Lucie Štasselová vyberala z 56 odovzdaných prác troch víťazov a udelila tiež špeciálnu odmenu projektantom, ktoré ju zaujali svojim originálnym prevedením nápadu.

Zasadnutie poroty trvalo celkom dva hodnotiace dni, v druhej fáze sa k porote zloženej z architektov pridala aj porota expertov z Kancelárie prezidenta SR a Odboru diplomatického protokolu MZV SK, ktorých čestná funkcia v súťaži spočívala v diskusii s porotou v kontexte bezpečnosti a protokolárnych záležitostí prezidentskej rezidencie.

Tretie miesto obsadil spoločný projekt Samuela Ciglera a Mateja Hoffmanna.
Tretie miesto obsadil spoločný projekt Samuela Ciglera a Mateja Hoffmanna.

Špecifický priestor – vysoké nároky

Prezidentská vila je veľmi špecifickou stavbou. Aj prezident je rezident, čo znamená, že vila musí mať nielen adekvátnu reprezentatívnu funkciu, ale aj poskytovať útočisko, súkromie a bezpečnosť hlave štátu. „Pri pohľade na prezidentské bývanie vo svete sa naskytá aj otázka – ako do architektonického projektu zakomponovať aj národnú rovinu a priniesť unikátny dizajn. Smutné je, že prezidentská vila na bratislavskom Slavíne zatiaľ neprešla rekonštrukciou, býval v nej zatiaľ len jeden slovenský prezident a odvtedy viac-menej chátra. Preto sme si vilu vybrali ako objekt na zadanie študentskej súťaže, ako výnimočné zadanie pre výnimočný jubilejný 25.ročník. Víťazné práce tak môžu jedného dňa napomôcť k prijatiu rozhodnutia o možnostiach ďalšieho využitia existujúcej budovy a danej lokality,“ hovorí doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD., odborná garantka súťaže z Fakulty architektúry a designu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU).

Jednu zo špecifických odmien získalo trio v zložení Petra Jablonická, Jana Kubicová a Matúš Hudec.
Jednu zo špecifických odmien získalo trio v zložení Petra Jablonická, Jana Kubicová a Matúš Hudec.

Rezidencia pre protokolárne najvyššie postaveného predstaviteľa Slovenskej republiky má byť počas trvania funkčného obdobia prezidenta jeho domovom a miestom, kde sa bude cítiť komfortne a bezpečne. Zároveň musí spĺňať protokolárne a reprezentatívne atribúty pre formálne i neformálne stretnutia. Mala by rešpektovať genia loci danej lokality a napĺňať požiadavky na jej účelnosť, funkčnosť a estetiku.

Víťazné návrhy:

1. cena: David Husár, Stavebná fakulta STU v Bratislave, vedúci práce: Ing. arch. Pavol Paňák
2. cena: Bc. Robert Provazník, Stavebná fakulta STU v Bratislave, vedúci práce: Ing. arch. Zuzana Nádaská, PhD.
3. cena: Samuel Cigler a Matěj Hoffmann, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha

Špeciálne odmeny:

1. odmena: Bc. Petra Jablonická, Bc. Jana Kubicová, Bc. Matouš Hudec, Fakulta architektúry a dizajnu, STU Bratislava, vedúci práce: Ing. arch. Martin Kusý
2.odmena: Kateřina Košutová, Fakulta architektúry, České vysoké učení technické, Praha, vedúci práce: doc. Ing. arch. Zdeněk Rothbauer
3.odmena: Bc. Tomáš Perďoch, Fakulta architektúry a dizajnu, STU Bratislava, vedúci práce: Ing. arch. Pavol Paňák

Aj tento návrh – od Kataríny Košutovej – získal špeciálnu odmenu poroty.
Aj tento návrh – od Kataríny Košutovej – získal špeciálnu odmenu poroty.

Slávnostné oceňovanie odložené

„Tešíme sa, že sme mohli 25. ročník, ktorý zasiahla pandémia, slávnostne uzavrieť. Víťazi si zaslúžia uznanie. Všeobecne môžeme povedať, že tento ročník bol veľmi plodný, čo sa týka nápadov a sme veľmi radi, že súťaž stále vzbudzuje u mladých nádejných architektov záujem. Z nášho pohľadu má stále význam prinášať nové uhly pohľadu do súčasnej architektúry,“ hovorí Ing. Peter Markovič, generálny riaditeľ spoločnosti Xella, vyhlasovateľ súťaže.

Špeciálnu odmenu získal tiež Tomáš Perďoch.
Špeciálnu odmenu získal tiež Tomáš Perďoch.

O súťaži

V súčasnosti je zahájený ďalší ročník súťaže, ktorej cieľom je podpora samostatnej tvorivej práce vysokoškolských študentov prostredníctvom súťažnej konfrontácie architektonických ideí. Ponúka príležitosť na zamyslenie, tvorivú prax, ale aj spätnú väzbu od popredných rešpektovaných odborníkov. Zároveň je jednou z príležitostí na štart úspešnej kariéry.

Víťaza sprevádza aj veľký mediálny ohlas v odbornej tlači. Študenti architektúry a pozemného staviteľstva zo Slovenska a z Českej republiky sa môžu samostatne alebo v kolektívoch prihlásiť do aktuálne sa konajúceho ročníka urbanisticko-krajinárskej a architektonickej súťaže s názvom „Intervencia – ako ďalej Kopčany?“, ktorej cieľom je formou intervencií v urbanizovanom i prírodnom prostredí podporiť regionálny a cezhraničný turizmus na území, ktoré dýcha históriou Veľkej Moravy a dôb Márie Terézie v cezhraničnej lokalite Archeoparku Mikulčice - Kopčany. Viac informácii TU.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama