HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 21.1.

Solárne parky a zelená architektúra by mohli zvýšiť počet čmeliakov a iných opeľovačov v prírode

Zverejnené: 18. 12. 2021

Nový výskum univerzity v Lancasteri ukazuje, že solárne parky by mohli zvýšiť populáciu čmeliakov a poskytnúť vhodné miesto pre život hmyzu.

Zdroj picaxis, shutterstock

Výskumníci z univerzity v Lancasteri skúmali čmeliaky v solárnych parkoch. A to pomocou modelu, ktorý simuloval rôzne scenáre hľadania potravy tohto druhu hmyzu.

Z ich zistení vyplynulo, že pôda solárneho parku obhospodarovaná ako lúka by podporila štyrikrát väčšiu populáciu čmeliakov ako pôda v solárnom parku, ktorá je obyčajným trávnikom. Tieto výsledky predstavila výskumníčka Hollie Blaydes na konferencii Ecology Across Borders.

Vedci tiež zistili, že veľké a na zdroje bohaté solárne parky by mohli zvýšiť hustotu výskytu čmeliakov až do vzdialenosti jedného kilometra od samotných parkov. Hmyz by mohol zároveň opeľovať poľnohospodárske plodiny v okolí. Tomu by sa prispôsobila aj ich skladba. Prospech by tak z toho mali samotní poľnohospodári a farmári.

„Naše zistenia poskytujú prvý dôkaz, že solárne parky by sa mohli využívať na ochranu a posilnenie populácií opeľovačov. Mohli by sa stať cenným biotopom čmeliakov,“ prezentovala na konferencii Hollie Blaydes.

Zdroj: slawomir.gawryluk, shutterstock
Zdroj: slawomir.gawryluk, shutterstock

Plocha solárnych parkov sa v budúcnosti zväčší až šesťnásobne

Výskumníci sa v tomto prípade zamerali len na čmeliaky hniezdiace v zemi. Nebrali do úvahy iné dôležité opeľovače ako včely, pestrice či motýle. Rôzne zdroje a správanie týchto skupín pri hľadaní potravy by si vyžadovali alternatívne prístupy k modelovaniu. Vedci by tak lepšie pochopili, aký veľký prínos by priniesla úprava solárnych parkov na kvetinovú lúku.

Plocha, ktorá sa v Spojenom kráľovstve využíva na solárne parky, sa každoročne zväčšuje. Pozemné solárne parky v súčasnosti zaberajú 14 tisíc hektárov. Aby krajina naplnila svoje ciele, ku ktorým sa zaviazala v rámci boja s klimatickými zmenami, bude v budúcnosti potrebovať odhadom ďalších vyše 90 tisíc hektárov pôdy pre nové solárne parky na výrobu 54 GW energie.

Premena solárnych parkov na lúky plné hmyzu je zároveň argumentom pre odporcov, ktorí namietajú, že sú neestetické a zbytočne zaberajú pôdu.

Zdroj:

https://www.asb.sk/zelena-obnova/dotacie-novinky/solarne-parky-by-mohli-zvysit-pocet-cmeliakov

Autor: British Ecological Society, Zelená obnova
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

THERMO|SOLAR vymenil staré kolektory za unikátne vyrobené  na mieru. Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi

THERMO|SOLAR vymenil staré kolektory za unikátne vyrobené na mieru. Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi

Zverejnené 20.1. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov - THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. sa podieľal na modernizácii solárneho systému na ohrev teplej vody, ktorý je nainštalovaný na budove Veľvyslanectva SR v meste Dillí, v Indii. V pôvodnom systéme z… ísť na článok

Tri subtílne prázdne kocky ako vyhliadkové miesta prepájajúce dramatický terén a sieť chodníkov

Tri subtílne prázdne kocky ako vyhliadkové miesta prepájajúce dramatický terén a sieť chodníkov

Zverejnené 21.1. Prechádzkový okruh okolo doslúžilého pieskovcového lomu s vrcholovou vyhliadkou cez lomovú stenu do okolitej krajiny lúk a strání vznikol na základe návrhu štúdia henkai architekti a spoločnosti ZAHRADA-PARK-KRAJINA. Zadávateľom zákazky bola obec… ísť na článok

Nová kuchyňa svojpomocne

Nová kuchyňa svojpomocne

Zverejnené 19.1. Výmena kuchynskej linky, pracovnej dosky a kuchynských spotrebičov sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Rekonštrukcia kuchyne ale vôbec nemusí stáť toľko, ako nová kuchyňa. S trochou kreativity, chute do práce a niekoľkými radami zrenovujete… ísť na článok

reklama