Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 8.8.

Solárne parky a zelená architektúra by mohli zvýšiť počet čmeliakov a iných opeľovačov v prírode

Zverejnené: 18. 12. 2021

Nový výskum univerzity v Lancasteri ukazuje, že solárne parky by mohli zvýšiť populáciu čmeliakov a poskytnúť vhodné miesto pre život hmyzu.

Zdroj picaxis, shutterstock

Výskumníci z univerzity v Lancasteri skúmali čmeliaky v solárnych parkoch. A to pomocou modelu, ktorý simuloval rôzne scenáre hľadania potravy tohto druhu hmyzu.

Z ich zistení vyplynulo, že pôda solárneho parku obhospodarovaná ako lúka by podporila štyrikrát väčšiu populáciu čmeliakov ako pôda v solárnom parku, ktorá je obyčajným trávnikom. Tieto výsledky predstavila výskumníčka Hollie Blaydes na konferencii Ecology Across Borders.

Vedci tiež zistili, že veľké a na zdroje bohaté solárne parky by mohli zvýšiť hustotu výskytu čmeliakov až do vzdialenosti jedného kilometra od samotných parkov. Hmyz by mohol zároveň opeľovať poľnohospodárske plodiny v okolí. Tomu by sa prispôsobila aj ich skladba. Prospech by tak z toho mali samotní poľnohospodári a farmári.

„Naše zistenia poskytujú prvý dôkaz, že solárne parky by sa mohli využívať na ochranu a posilnenie populácií opeľovačov. Mohli by sa stať cenným biotopom čmeliakov,“ prezentovala na konferencii Hollie Blaydes.

Zdroj: slawomir.gawryluk, shutterstock
Zdroj: slawomir.gawryluk, shutterstock

Plocha solárnych parkov sa v budúcnosti zväčší až šesťnásobne

Výskumníci sa v tomto prípade zamerali len na čmeliaky hniezdiace v zemi. Nebrali do úvahy iné dôležité opeľovače ako včely, pestrice či motýle. Rôzne zdroje a správanie týchto skupín pri hľadaní potravy by si vyžadovali alternatívne prístupy k modelovaniu. Vedci by tak lepšie pochopili, aký veľký prínos by priniesla úprava solárnych parkov na kvetinovú lúku.

Plocha, ktorá sa v Spojenom kráľovstve využíva na solárne parky, sa každoročne zväčšuje. Pozemné solárne parky v súčasnosti zaberajú 14 tisíc hektárov. Aby krajina naplnila svoje ciele, ku ktorým sa zaviazala v rámci boja s klimatickými zmenami, bude v budúcnosti potrebovať odhadom ďalších vyše 90 tisíc hektárov pôdy pre nové solárne parky na výrobu 54 GW energie.

Premena solárnych parkov na lúky plné hmyzu je zároveň argumentom pre odporcov, ktorí namietajú, že sú neestetické a zbytočne zaberajú pôdu.

Zdroj:

https://www.asb.sk/zelena-obnova/dotacie-novinky/solarne-parky-by-mohli-zvysit-pocet-cmeliakov

Autor: British Ecological Society, Zelená obnova
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Strešné okná presvetlia a rozžiaria každý interiér. Jednoduchý prehľad štandardných aj atypických riešení

Zverejnené 3.8. Presvetlený interiér predstavuje ideál každého bývania. Prirodzené denné svetlo priestor opticky zväčší a prevzdušní. Okná inštalované v streche sú preto v stavebníctve veľmi obľúbeným prvkom. Svoje uplatnenie nájdu či už v podkroví, tak aj v… ísť na článok

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

"Bývanie v skrini". Interiér minimalistického bytu navrhnutý na mieru

Zverejnené 8.8. Požiadavkou majiteľa bolo vytvoriť víkendové bývanie pre štvorčlennú rodinu v mestskej časti Praha - Žiškov. Rozdelením pôvodnej väčšej jednotky vznikol byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových. Na tejto výmere developer pôvodne navrhol… ísť na článok

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené 5.8. Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa… ísť na článok

reklama