Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Stavebná legislatíva: Účinnosť zákona o výstavbe plánuje rezort dopravy posunúť na apríl 2025

Zverejnené: 10. 1. 2024

Nový zákon o výstavbe zrejme začne platiť až budúci rok, ministerstvo dopravy totiž navrhuje posunúť jeho účinnosť o jeden rok, teda do 1. apríla 2025. Platiť v pôvodnom termíne, teda od 1. apríla 2024, začne len zákon o územnom plánovaní. Pre TASR to potvrdilo oddelenie komunikácie rezortu dopravy.

Zdroj: JU.STOCKER, shutterstock

„Náš pohľad je, že zákon o územnom plánovaní ostane účinný k 1. aprílu 2024, aj keď s drobnými úpravami. Následne nový stavebný zákon, jeho účinnosť budeme odsúvať minimálne o rok,“ uviedol na sociálnej sieti minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Podľa rezortu dopravy dôvodom odloženia účinnosti zákona je napríklad nepripravenosť povoľovacích procesov stavieb s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Účinnosť zákona o výstavbe ministerstvo navrhuje posunúť aj pre časový sklz pri príprave formulárov a digitalizácie vo výstavbe i vydávaní vyhlášok či pre chýbajúci vyškolený personál.

Ministerstvo dopravy v aktuálne platnom stavebnom zákone pritom plánuje vykonať niekoľko zmien, ktoré podľa Ráža majú zjednodušiť život občanovi, samospráve aj podnikateľom.Zmeny majú podľa ministerstva zásadne skrátiť dobu prípravy stavieb.

„Cieľom je značne rozšíriť okruh stavieb, pri ktorých sa zlúči územné a stavebné konanie do jedného povoľovacieho procesu. Taktiež chceme zaviesť zjednodušené povoľovanie stavieb, ktoré plnia k hlavnej stavbe vedľajšiu funkciu (vrátane prípadných vyvolaných investícií), tzv. súbor stavieb. Navrhovaná účinnosť tejto novely je od 31. marca 2024,“ doplnili z odboru komunikácie rezortu dopravy.

Autor: TASR - Tlačová agentúra Slovenskej republiky
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama