Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 21.5.

Súťaž Fénix - Kultúrna pamiatka roka odštartovala svoj 16. ročník

Zverejnené: 10. 12. 2022

Majitelia národných kultúrnych pamiatok na Slovensku majú aj tento rok šancu získať titul Fénix - Kultúrna pamiatka roka za ich prístup a prínos k ochrane a obnove kultúrneho dedičstva. Ministerstvo kultúry SR spolu s partnermi Nadáciou SPP, SPP a mediálnym partnerom RTVS vyhlásili 2. novembra 2022 ďalší, v poradí už 16. ročník súťaže. Pamiatky je možné do súťaže prihlásiť do 31. januára 2023.

O prestížnu cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka sa môžu uchádzať vlastníci tých národných kultúrnych pamiatok, ktoré boli obnovené v rokoch 2021 a 2022. Podmienkou prihlásenia pamiatky do súťaže je ukončenie komplexnej obnovy pamiatky alebo ukončenie obnovy ucelenej časti nehnuteľnej pamiatky.

„Cieľom súťaže je oceniť snahu dobrovoľníkov a odhodlanie majiteľov či zanietených zástupcov samospráv, ktorí sa snažia prinavrátiť našim, často chátrajúcim pamiatkam, ich dávnu krásu, kultúrnu i spoločenskú hodnotu a povzniesť ich z trosiek či popola a znovu ich obnoviť ako bájneho Fénixa,“ hovorí Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Ocenenie Fénix - Kultúrna pamiatka roka

Ministerka kultúry Slovenskej republiky na návrh odbornej poroty udelí tri ceny - za čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu pamiatky, za komplexnú obnovu pamiatky a za výnimočný počin záchrany pamiatky.

Laureáti 16. ročníka získajú osvedčenie o udelení ceny „Fénix - Kultúrna pamiatka roka“ priamo z rúk ministerky kultúry SR a tiež finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže - Nadácie SPP.

Odborná porota má právo udeliť aj "Čestné uznanie", ktoré môže získať právnická alebo fyzická osoba, ktorá zásadným spôsobom vstúpila do procesu obnovy pamiatky alebo za mimoriadny prínos k ochrane a obnove pamiatky. Tou môže byť osobná angažovanosť vlastníka na záchrane pamiatky, prínos obnovy pamiatky pre spoločnosť v regióne alebo prínos v metodike obnovy pamiatky. V jednom ročníku súťaže môže byť udelené najviac jedno čestné uznanie.

Ministerstvo kultúry, odborná porota a partneri súťaže majú tiež právo navrhnúť udelenie titulu „Adept na cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka“ vlastníkovi pamiatky, ktorá sa ešte len nachádza v procese obnovy.

Zároveň Nadácia SPP, ako generálny partner súťaže, udelí ocenenie "Fénix – Cena Nadácie SPP" pamiatke, ktorá získa najviac hlasov v online hlasovaní. Verejnosť bude môcť hlasovať za najkrajšiu obnovenú pamiatku na web stránke od 15. marca 2023 do 14. apríla 2023.

Odovzdanie ocenení na slávnostnom galaprograme RTVS

Všetky ceny budú udelené počas slávnostného galaprogramu, ktorý bude vysielať RTVS, na začiatku mája 2023.

Minuloročné vyhlásenie výsledkov súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka sa konalo v Kaštieli Kubínyi a slávnostný galaprogram vysielala televízia RTVS 7. mája 2022. Do 15. ročníka sa zapojilo 31 projektov.

Ocenenie Kultúrna pamiatka roka – Fénix za obnovu a reštaurovanie objektu národnej kultúrnej pamiatky alebo jeho ucelenej časti získal Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne v Modre a Meštiansky dom v opevnení Martineum v Bratislave. Tretiu cenu za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky získal Hrad Uhrovec, kde bolo ocenenie udelené za vysokoodborný a profesionálny prístup pri záchrane, sanácii a sprístupnení hradných ruín, najmä hospodárskej budovy.

Každý z 31 prihlásených projektov mal vďaka hlasom verejnosti rovnakú šancu získať cenu Nadácie SPP – ocenenie generálneho partnera a spoluorganizátora súťaže. Hlasujúci zvolili neogotický kaštieľ Esterházyovcov v Galante, ktorý získal najvyšší počet hlasov v internetovom hlasovaní o najkrajšiu obnovenú pamiatku.

Prihlasovanie do súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka

Prihlášku do súťaže, spolu s kompletnou dokumentáciou, je potrebné v tomto ročníku podať výhradne elektronicky a to prostredníctvom systému e-grant na web stránke https://nadaciaspp.egrant.sk. Všetky informácie o aktuálnom ročníku súťaže Fénix-Kultúrna pamiatka roka nájdete na web stránke.

Ocenené diela a finalisti ročníka 2022:

Meštiansky dom v opevnení Martineum, Bratislava
Meštiansky dom v opevnení Martineum, Bratislava
Habánsky vodný mlyn v Sobotišti
Habánsky vodný mlyn v Sobotišti
Hospodárska budova, Hrad Uhrovec
Hospodárska budova, Hrad Uhrovec
Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne, Modra
Kostol sv. Jána Krstiteľa na cintoríne, Modra
Letohrádok - Sokolovňa v Senici
Letohrádok - Sokolovňa v Senici
Thurzov dom, Banská Bystrica
Thurzov dom, Banská Bystrica
Neogotický kaštieľ Esterházyovcov, Galanta
Neogotický kaštieľ Esterházyovcov, Galanta

Zdroj:

https://www.archinfo.sk/diskusia/sutaz-fenix-kulturna-pamiatka-roka-odstartovala-svoj-16-rocnik.html

Autor: Tlačová správa
Foto: Nadácia SPP

Tématické tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama