Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

V Olomouci vyvíjajú vysokokapacitný superkondenzátor

Zverejnené: 10. 4. 2022

Bezpečný a k prírode šetrný superkondenzátor, teda zariadenie pre uchovávanie elektrickej energie, budú vyvíjať vedci z CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci v spolupráci s kolegami z Bar-Ilanovej univerzity v Izraeli a talianskou firmou ITELCOND. Využijú k tomu v Olomouci vyvinutý materiál odvodený od grafénu, ktorý už chráni európsky patent.

Výskum, ktorý má posunúť objav do praxe, je možný vďaka prestížnemu a tuzemsku ojedinelému grantu Európskej rady pre inovácie (EIC) Transition Challenges s dotáciou takmer 2,5 milióna eur.

„Dusíkom obohatený grafén, ktorý sme vyvinuli, sa ukazuje na využitie v superkondenzátoroch ako veľmi perspektívny. V porovnaní s grafitom má materiál väčšiu hustotu, ktorá v kombinácii s veľkou schopnosťou adsorbovať ióny z elektrolytu vedie k veľmi vysokej objemovej hustote energie, výrazne vyššej ako u všetkých doposiaľ popísaných superkondenzátorových materiálov na báze uhlíka alebo grafénu. To môže priniesť prelomové zlepšenie výkonu superkondenzátorov,“ uviedol vedúci tímu Michal Otyepka, ktorý je tiež riešiteľom troch prestížnych grantov Európskej výskumnej rady (ERC), ktoré sa práve na vývoj a prípadnú aplikáciu nových 2D materiálov zameriavajú. Projekt ERC Proof of Concept, ktorý získal zatiaľ ako jediný v ČR (a to dokonca dvakrát), bol jedným z nevyhnutných predpokladov pre úspech vo výzve EIC.

Hľadanie materiálov pre účinné ukladanie elektrickej energie patrí medzi veľmi horúce výzvy súčasnej vedy. V súvislosti so snahou obmedziť spotrebu fosílnych palív, rastúcou mobilitou a zvyšujúcim sa počtom elektronických zariadení rastie celosvetovo dopyt nielen po cenovo dostupnej, spoľahlivej a udržateľnej energii, ale aj po jej efektívnom skladovaní.

„Cieľom je nielen neustále zvyšovať kapacitu batérií, ale hľadať aj iné účinné spôsoby na ukladanie elektrickej energie, ktoré nie sú založené na lítiu. Atraktívnu alternatívu pre ukladanie energie začínajú ponúkať superkondenzátory na báze uhlíka a to najmä vďaka ich bezpečnosti, dlhej životnosti a mimoriadnej schopnosti nabiť sa až v miliónoch nabíjacích cyklov bez straty kapacity,“ doplnil Otyepka.

Vysoko dostupný grafit fluorid

Nový materiál z CATRIN je možné pripraviť z grafit fluoridu, priemyslového lubrikantu dostupného na trhu v tonách, čo zvyšuje jeho prípadnú komerčnú dostupnosť. „Zároveň sme veľmi dbali na to, aby bola výsledná súčiastka čo najviac šetrná k životnému prostrediu. Toho sme, okrem použitia samotného uhlíkového materiálu, dosiahli tiež voľbou elektrolytu v superkondenzátore,“ doplnila ďalšia členka riešiteľského týmu Veronika Šedajová, ktorá je spoluautorkou nedávno udeleného európskeho patentu.

Ďalší vývoj

Ďalším krokom bude zostavenie prototypov superkondenzátorov v spolupráci so zahraničnými partnermi. „Zameriame sa na optimalizáciu vlastností nášho materiálu a posunieme sa k pilotnej výrobe nových typov superkondenzátorov. Cieľom je zvýšenie objemovej energetickej hustoty superkondenzátorov nad 50 Wh/L, čo je asi dvakrát viac ako pri najlepších súčiastkach na súčasnom trhu. To umožní ich široké využitie v elektromobiloch aj ako podporu batérií v zariadeniach, do ktorých je potrebné dodať veľké množstvo energie vo veľmi krátkom čase,“ doplnil Otyepka.

Autor: Tlačová správa 1) Zdroj: www.catrin.com, redakčne skrátené
Foto: Viktor Čáp

Tématické odbory

reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama