vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Zelená domácnostiam odštartuje v polovici leta. Novinkou je viac peňazí pre domácnosti s nízkymi príjmami

Zverejnené: 2. 7. 2024

Zelená domácnostiam, projekt podporujúci inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, bude spustený v júli. Uviedla to ministerka hospodárstva SR Denisa Saková s tým, že celková alokácia výzvy bude podľa nej asi 150 miliónov eur.

Zdroj: Love Solutions, shutterstock

Štát bude preplácať približne 50 % hodnoty energetického zdroja. Pre ľudí s nižšími príjmami pomoc pod názvom Zelená solidarita dosiahne až 90 % oprávnených nákladov.

„Projekt Zelená domácnostiam bude spustený v polovici leta, v júli. Táto výzva podporuje inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, konkrétne sú to kotly na biomasu, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá, fotovoltické panely a veterné turbíny na záhradu,“ priblížila Saková.

Ako ďalej uviedla, tento projekt je financovaný z prostriedkov EÚ a má alokáciu približne 150 miliónov eur. Štát bude jednotlivým domácnostiam dávať podporu formou poukážky v hodnote asi 50 % z kúpnej ceny a inštalácie zariadenia, samozrejme do určitého stropu. Maximálna hodnota poukážky podľa nej bude od 1 500 eur (kotol na biomasu) do 3 040 eur (tepelné čerpadlo).

„V deň kedy spustíme projekt Zelená domácnostiam, spustíme aktiváciu žiadostí zhotoviteľmi. Plus jeden deň spustíme vydávanie poukážok. Spustenie aktivácie žiadostí zhotoviteľmi sme rozložili aj pri jednotlivých zariadeniach, ktoré sa budú inštalovať. Odo dňa kedy spúšťame výzvu môžu sa aktivovať žiadosti zhotoviteľmi na kotly na biomasu a na slnečné kolektory. Plus od toho dňa sedem dní môžu sa aktivovať žiadosti na tepelné čerpadlá, plus 14 dní od daného dátumu na fotovoltické panely a na veterné turbíny,“ spresnila ministerka.

Zelená solidarita pomôže domácnostiam ohrozeným chudobou

Zelená domácnostiam pre ľudí s nižšími príjmami tvorí časť projektu pod názvom Zelená solidarita. Pomoc štátu tu dosiahne až 90 % oprávnených nákladov na zariadenie. Maximálna hodnota poukážky dosiahne napríklad 2 700 eur (kotol na biomasu) či 5 400 eur (fotovoltický panel).

„Hranica rizika chudoby je stanovená ako 70 % mediánu národného ekvivalentného disponibilného dôchodku. To pre dospelú osobu predstavuje čistý príjem 537,50 eur, pre ďalšiu dospelú osobu v domácnosti 376,25 eur a pre nezaopatrené dieťa 241,88 eur,“ doplnila ministerka k hranici výšky príjmu pre energetickú solidaritu.

V Bratislavskom kraji nie je záujem taký veľký, ako sa predpokladalo

Ministerstvo hospodárstva chce tiež v rámci projektu Zelená domácnostiam upraviť garantovaný podiel vyše 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj tak, aby sa v tomto regióne použili zdroje porovnateľné so zvyškom Slovenska. Na ostatných sedem krajov ostalo podľa rezortu spolu len 100 miliónov eur, čo je v priemere na jeden kraj približne 14 miliónov eur.

Záujem v Bratislavskom kraji o túto formu podpory však nie je taký, ako na zvyšnom území Slovenska. Podľa predbežných registrácií pochádza z Bratislavského kraja približne 1 500 žiadostí v hodnote 4,25 milióna eur. Z ostatných krajov Slovenska eviduje Slovenská inovačná a energetická agentúra spolu viac ako 12-tisíc žiadostí za asi 35 miliónov eur.

„Ak bude záujem pokračovať aj do budúcna, celková alokácia vo výške 150 miliónov nebude stačiť na celé programové obdobie a vláda by sa mohla zamyslieť, kde hľadať doplnkové zdroje, aby uspokojila tento apetít ľudí po úsporách a zelených riešeniach. Na konci dňa z nich budú benefitovať nielen obyvatelia, ale aj ekonomika Slovenska a kvalita životného prostredia,“ vyjadrila sa k situácii Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

Autor: Tlačová správa TASR
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama