Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

6 vecí, na ktoré prihliadať pri výbere okien

Zverejnené: 16. 6. 2021

Odhaduje sa, že stavby spotrebúvajú až okolo 40 % energie. Aby sa spotreba energie znížila, musia sa od tohto roka stavať domy s takmer nulovou potrebou energie. Hoci do stavby nového domu investujete trochu viac, konečná hodnota domu bude vyššia a potešia vás aj nižšie výdavky na jeho prevádzku.

Neoddeliteľnou súčasťou domu sú okná, ktoré sú úzko prepojené s konštrukciou stavby a štýlom, v ktorom je dom postavený – tradičnom, rustikálnom, modernom či mestskom. Pri výbere okien si radšej nechajte poradiť od projektanta. „Odborník pozná parametre otvorových výplní a dokáže posúdiť, aké okná sú pre konkrétnu stavbu vhodné. Takisto vám pomôže s tým, aká orientácia okien je z hľadiska tepelných ziskov optimálna,“ vysvetľuje Richard Vácha, technický manažér spoločnosti Deceuninck.

1.Výber materiálu

Trh ponúka rôzne typy okien a je len na vás, čo uprednostníte. Drevené profily sú obľúbené vďaka prírodnému materiálu, z ktorého sú vyrobené. Majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ale vyžadujú si častejšiu údržbu. Plastové profily sú kombináciou cenovej dostupnosti a výborných tepelnoizolačných vlastností. Spĺňajú tak všetky požiadavky na energetickú účinnosť. Navyše sú takmer bezúdržbové a poskytujú požadovaný komfort bez ohľadu na počasie. Menšou nevýhodou v porovnaní s hliníkovými oknami je určité obmedzenie s ohľadom na maximálne rozmery. Hliníkové profily majú v podstate rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti ako tie plastové alebo drevené. Sú štíhlejšie, starostlivosť o ne je nenáročná a umožňujú zasklenie väčších plôch. Ich cena je však vyššia. Drevohliníkové okná kombinujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti drevených rámov a odolnosť a ľahkú údržbu hliníkových profilov.

2.Tepelnoizolačné vlastnosti profilu

Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere okien patrí hodnota súčiniteľa prechodu tepla oknom Uw. Požiadavky na nové okná sú od roku 2021 prísnejšie, v zmysle novej normy by okná mali mať hodnotu Uw ≤ 0,85 W/(m2.K). „Výrobcovia prichádzajú s rôznymi vylepšeniami, ako zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti okna. My sme vyvinuli technológiu ThermoFibra, ktorá oceľovú výstuž profilu nahrádza dlhými sklenými vláknami, vďaka čomu možno dosiahnuť hodnotu súčiniteľa prestupu tepla rámom Uf = 0,88 W/(m2.K). Takéto profily tak možno bez problémov použiť aj na stavby v energetickej triede A0,“ hovorí Richard Vácha. Zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti okien možno aj ďalšími spôsobmi – hliníkovými priehradkami v profile, tepelnými výstužami zo sklolaminátu, väčším zapustením skla aj optimalizovaním umiestnenia výstuže.

3.Zasklenie

Aj zasklenie zásadne ovplyvňuje výsledné vlastnosti okna. K akému sklu sa prikloniť? Tepelnoizolačné vlastnosti zasklenia závisia predovšetkým od počtu sklenených tabúľ, ich hrúbky a inertného plynu, ktorým sú medzery medzi jednotlivými tabuľami zasklenia vyplnené. Koeficient prestupu tepla Ug pri dvojsklách je 1,0-1,1 W/(m2.K). Lepšie tepelnoizolačné vlastnosti má však trojsklo Ug = 0,5-0,7 W/(m2.K), po ktorom aktuálne aj rastie dopyt. Môže priniesť nielen úspory za vykurovanie, ale aj vyšší užívateľský komfort, napr. lepšiu zvukovú izoláciu, menšie rosenie okien a pod. Trojsklá sú však ťažšie, takže štíhle profily môžu mať problém s ich únosnosťou. Pri zasklení si treba všímať aj tzv. solárny faktor. Ten udáva množstvo energie zo slnečného žiarenia prenikajúce do interiéru. Čím je hodnota vyššia, tým sa v zime znižuje potreba energie na vykurovanie. V lete je však nevyhnutné zabezpečiť vhodné tienenie.

4.Kvalitné tesnenie

Ak sú medzi rámom a krídlom okna netesnosti, môže dochádzať k neželaným energetickým stratám. V súčasnosti vyrábané okná majú vonkajšie a vnútorné tesnenie. Kvalitnejšie profily však majú už aj stredové tesnenie, ktoré rozdeľuje vnútorný priestor na dve oddelené komory. Takéto okno má lepší súčiniteľ neprievzdušnosti. Pri zatvorenom okne sa tak zníži únik teplého vzduchu z interiéru do exteriéru.

5.Bezpečnosť a pevnosť okien

Na bezpečnosť treba myslieť už pri výbere nových okien – dodatočná inštalácia bezpečnostných prvkov je totiž drahšia. Okná by mali byť dostatočne pevné a mať kvalitné bezpečnostné kovanie, ktorým možno zamedziť vstupu zlodeja do domu. Pre bežnú domácnosť sa odporúča okno s bezpečnostnou triedou RC2. „Aby ste svoj dom ochránili pred bežnými zlodejmi, stačí vám niekoľko bezpečnostných prvkov. Vhodné sú aspoň dva bezpečnostné body (kovanie) na strane kľučky, jeden hore a jeden v dolnej časti. Dôležitá je aj kľučka so zámkom alebo aspoň s blokovacím tlačidlom, ktoré funguje aj ako detská poistka,“ zdôrazňuje R. Vácha. Zvýšiť bezpečnosť možno aj bezpečnostným sklom. Podobne ako pri autoskle je lepené z dvoch skiel, medzi ktorými je fólia.

6.Výber dodávateľa a realizačnej firmy

Pri výbere dodávateľa sa zamerajte na firmu s dlhoročnými skúsenosťami. Ukazovateľom dôveryhodnosti sú referencie a certifikáty. Spoľahlivý dodávateľ by mal zabezpečiť aj doplnky k oknám, ako sú parapety, žalúzie či sieťky proti hmyzu. Odborníkom treba prenechať i montáž okien. Aj tá najmenšia chyba pri inštalácii okien sa totiž môže odraziť na výsledku. Uprednostnite montáž i s parotesným interiérovým uzáverom a hydroizolačným exteriérovým uzáverom pripojovacej škáry, teda montáž „na pásky“ a nie iba tzv. montáž na penu. Aplikácia pások má však svoje pravidlá a je nevyhnutné dodržať správny technologický postup. Dbajte aj na správne osadenie parapetov, čo sa často podceňuje. Napojenie ostenia k profilu by sa malo zrealizovať APU lištami, ktoré zaistia čistý a bezchybný prechod medzi omietkou a okenným profilom. V žiadnom prípade nesmie byť omietka priamo natiahnutá cez profil.

Tip na okenný profil

Vkusne dotvoriť a podtrhnúť štýl akejkoľvek navrhovanej stavby možno s okenným profilom Elegant. Má 6 komôr a predstavuje alternatívu k hliníkovým oknám pri zachovaní vlastností PVC. Má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a najštíhlejší dizajn na trhu (exteriérová hrana iba 9 mm). Súčasťou profilu je modulárny systém iCOR, ktorý umožňuje kombinovať rôzne stavebné hĺbky rámov s rôznymi typmi krídel. V rámci radu Elegant bolo vyvinutých celkom 5 dizajnov krídel, ktoré možno kombinovať s tromi variantmi rámov v stavebných hĺbkach: 76, 84 a 115 mm. Rovné krídlo Elegant Infinity s jemným prechodom medzi profilovým rámom a krídlom je určené pre mestský štýl. Je k dispozícii tiež s technológiou ThermoFibra, ktorá v kombinácii s výstužami Forthex v ráme predstavuje najlepšie fungujúce riešenie okien bez použitia štandardnej oceľovej výstuže. Elegant Abstract je predsadené krídlo celkom zarovnané s rámom. Je skvelou alternatívou k hliníkovým oknám vhodné pre moderný industriálny štýl. Polozapustené skosené krídlo Elegant Origin s oceľovou výstužou je určené pre okná klasického vzhľadu pre stavby v tradičnom, klasickom alebo vidieckom štýle. Tradičný vzhľad PVC okna predstavuje Elegant Grando s oblými tvarmi a výraznou exteriérovou hranou vhodný pre renovácie i novostavby.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama