Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 29.5.

Aby sa interiér neprehrieval

Zverejnené: 28. 5. 2025

Letné mesiace prinášajú množstvo slnečných dní, čo má vplyv nielen na náš denný rytmus, ale aj na tepelnú pohodu v interiéri. Slnko neprináša do príbytkov len dostatok denného svetla, ale môže spôsobiť aj nepríjemné prehrievanie vnútorných priestorov. Ako tomu predchádzať?

Zabezpečiť si v dome či byte príjemnú klímu aj v horúcich dňoch dnes nie je len otázkou klimatizácie. Veľkým pomocníkom môžu byť aj dobre zvolené okná. Kvalitné zasklenie, správne orientované otvorové výplne či vhodný systém tienenia dokážu zabezpečiť, že sa interiér nebude prehrievať, a to aj bez využitia energeticky náročného chladenia. Vďaka tomu tiež môžete ušetriť.

Ako mať doma príjemnú teplotu aj počas letných horúčav?

Výber okien by nemal byť iba estetickým, ale aj funkčným rozhodnutím. Pri návrhu rodinného domu myslite najmä na správnu orientáciu okien. Minimalizovať treba veľké presklenia smerované na západ, kde je popoludňajšie slnko najintenzívnejšie a interiér sa z tejto strany prehrieva najviac. Okná obytných miestností sa odporúča smerovať najmä na juh a juhovýchod. Vďaka takémuto umiestneniu viete aj v zime získať zo slnečných lúčov potrebné teplo a využiť ho na dohrievanie interiéru. „V každom prípade si treba zvoliť kvalitné okná s pevným a odolným profilom a trojsklom, ktoré v zime znižuje únik tepla zvnútra smerom von a v lete obmedzuje prienik teplého vzduchu do interiéru. Plastové okná INCON Komfort EVO dokážu splniť všetky tieto požiadavky,“ hovorí Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON. Pri veľkoformátových oknách sa vyvarujte ich čiastočnému zatieneniu stromami alebo zastrešením. Keď totiž tieň dopadá na okno nerovnomerne, hrozí tzv. tepelný šok. Ak sa tomu nedokážete vyhnúť, použite okná s kvalitným kaleným trojsklom, ktoré je voči tepelnému šoku odolné a je 4 až 5 krát pevnejšie ako bežné sklo rovnakej hrúbky.

Zvoľte vhodnú farbu profilov

Pri výbere okien dávajte pozor aj na farbu profilu, ktorú si na okná zvolíte. Odtieň nemá síce priamy vplyv na prehrievanie interiéru, ale z dlhodobého hľadiska môže farba rámov ovplyvniť funkčnosť okien. Tmavé laminácie (napríklad antracitová, čierna alebo tmavohnedá) absorbujú viac tepla než svetlé profily. To môže spôsobiť nadmerné prehrievanie rámov, ich rozťahovanie, deformáciu a v dlhodobom horizonte znížiť aj ich životnosť. Vysoká povrchová teplota tmavého profilu navyše môže pri dotyku spôsobiť popálenie vám či vašim deťom. „Na južnej alebo západnej fasáde preto odporúčame zvoliť svetlejšie farebné prevedenie profilov. Na trhu je široká paleta laminácií, ktoré sú moderné a dizajnovo zaujímavé. Výbornou alternatívou k stále obľúbenej antracitovej farbe je svetlosivý odtieň, ktorý odráža viac slnečného žiarenia, a preto sa okná tak nezahrievajú,“ dopĺňa L. Pavlovič.

TIP: Portfólio produktovej rady INCON Komfort EVO sa rozšírilo o 6 nových laminácií. Pre väčšie okná umiestnené na slnečnej strane sú vhodné napríklad odtiene striebornej šedej či matné odtiene Woodec Alpine s jemným nádychom sivej a Woodec Oak so vzhľadom dubového dreva. Matná laminácia rozptyľuje svetlo a okno sa ani pri intenzívnom slnečnom žiarení neleskne.

Tienenie – pomocník proti prehrievaniu interiéru

Veľké okná orientované na juh a západ môžu však bez adekvátnej ochrany fungovať ako skleníky. Jednou z možností, ako bojovať proti prehrievaniu interiéru, je aktívne tienenie. Dokáže znížiť teplotu v miestnosti o niekoľko stupňov, minimalizovať náklady za klimatizáciu a v zime pomôcť maximalizovať slnečný svit a znížiť potrebu vykurovania. Pri novostavbách si môžete zvoliť exteriérové žalúzie, ktoré blokujú slnečné lúče ešte predtým, než dopadnú na sklo. Odporúča sa podomietková montáž, ktorá prebieha ešte pred zateplením a dokončením fasády a z vizuálneho hľadiska je atraktívnejšia. „Výber konkrétneho tienenia by ste však mali vopred konzultovať s dodávateľom okien. Od šírky kastlíkov totiž závisí aj spôsob a hĺbka osadenia otvorových výplní. Práve nedostatok priestoru vo fasáde nad oknom je dôvodom, prečo sa podomietková montáž nedá vo väčšine prípadov robiť dodatočne,“ vysvetľuje Ladislav Pavlovič zo spoločnosti INCON. Pri rekonštrukcii domu či bytu sú tak vhodnejšie priznané žalúzie. V tomto prípade je kastlík viditeľný a umiestnený na fasáde nad alebo pred oknom.

Slnko pod kontrolou

Vhodnou alternatívou vonkajších žalúzií môžu byť aj screenové clony (napnuté textilné tienenie) alebo rolety, ktoré zabezpečujú takmer 100 % zatemnenie a okrem tieňa poskytujú aj zvýšenú bezpečnosť, izoláciu a ochranu proti hluku. Pri novostavbách možno využiť aj presahy striech, prestrešenia či pergoly, ktoré v lete tienia, no v zime dovnútra prepustia šikmé slnko. V interiéri zas môžete použiť rolety, žalúzie či textilné tienenie, ktoré síce pomôžu rozptýliť svetlo a zabrániť prieniku slnečného žiarenia, no teplo prepustené cez sklo nezastavia. Preto sú vhodné skôr ako doplnok než hlavná forma ochrany pred slnkom.

Dostupná alternatíva k tieneniu

Výmena okien v byte či dome nie je zanedbateľnou investíciou. Ak chcete zvýšiť komfort bývania a okrem nových okien si zaobstarať aj tienenie, celkový rozpočet vám to môže poriadne navýšiť. Práve preto sa oplatí zvážiť protislnečné sklá, ktoré dokážu vo veľkej miere suplovať funkciu vonkajšieho tienenia. A čo je dôležité – v porovnaní s tieniacou technikou ide o cenovo dostupnejšie riešenie. „V tomto prípade sa vonkajšia číra tabuľa plastového okna nahradí sklom s reflexnou alebo absorpčnou schopnosťou, ktoré väčšinou prepustí len 30 – 50 % slnečného žiarenia,“ zdôrazňuje L. Pavlovič. Ak sa bojíte, že s oknami s protislnečným sklom prídete o prísun prirodzeného svetla do interiéru, nemajte obavy. Svetelná priepustnosť je síce mierne znížená, ale miestnosti stále zostanú dostatočne presvetlené. Protislnečné sklá fungujú nielen v lete proti prehrievaniu, ale aj v zime ako bariéra, ktorá znižuje úniky tepla z interiéru. Spravidla bývajú totiž súčasťou izolačných trojskiel, takže majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Udržiavajú tak teplo vo vnútri a pomáhajú efektívne znižovať náklady na vykurovanie.

Ďalšie tipy proti prehrievaniu interiéru

• Prirodzený tieň môžu poskytnúť stromy a popínavé rastliny v exteriéri.
• Znížiť vnútornú teplotu pomáha prirodzené vetranie počas ranných a večerných hodín, keď je teplota vonkajšieho vzduchu nižšia.
• Rekuperácia dokáže efektívne vymieňať teplý vzduch za chladnejší nočný vzduch, bez toho, aby ste museli mať otvorené okná.
• Zelené strechy môžu výrazne znížiť teplotu v interiéri tým, že absorbujú slnečné žiarenie a znižujú množstvo tepla prenikajúceho do domu.
• Svetlé farby na vonkajších stenách a strechách odrážajú viac slnečného žiarenia ako tmavé farby, čo pomáha znižovať celkovú teplotu stavby.
• Stropné alebo podlahové chladenie je účinné riešenie ako znižovať teplotu v interiéri.
• Efektívne regulovať teplotu v miestnosti možno aj s klimatizáciou či tepelným čerpadlom určeným aj na chladenie.
• Dom postavený z tehál dokáže akumulovať prebytočné teplo a vyrovnávať teplotné výkyvy. Materiál „nasaje“ teplo počas dňa a keď teplota klesne, postupne ho uvoľňuje.
• Rýchlosť prehrievania znižuje aj keramická strešná krytina, ktorá pomáha udržiavať stabilnú teplotu v interiéri.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív INCON
reklama

Nové

Hotel InterContinental - ikona Prahy a jediný päťhviezdičkový hotel za čias Československa prešiel rozsiahlou rekonštrukciou

Hotel InterContinental - ikona Prahy a jediný päťhviezdičkový hotel za čias Československa prešiel rozsiahlou rekonštrukciou

Zverejnené 29.5. Počuli ste už o hoteli Fairmont Golden Prague? Možno nie. Ale čo tak InterContinental? Práve tento legendárny hotel, ktorý patril po desaťročia k ikonám Prahy, znovu otvoril po štvorročnej rekonštrukcii svojej brány. Hotel láka na 325 elegantne… ísť na článok

Aby sa interiér neprehrieval

Aby sa interiér neprehrieval

Zverejnené 28.5. Letné mesiace prinášajú množstvo slnečných dní, čo má vplyv nielen na náš denný rytmus, ale aj na tepelnú pohodu v interiéri. Slnko neprináša do príbytkov len dostatok denného svetla, ale môže spôsobiť aj nepríjemné prehrievanie vnútorných… ísť na článok

Stavba domu bez starostí. Skvelý výsledok dosiahnete s overenou stavebnou firmou

Stavba domu bez starostí. Skvelý výsledok dosiahnete s overenou stavebnou firmou

Zverejnené 27.5. Cesta k vysnívanému bývaniu nemusí nevyhnutne znamenať vziať si na svoje bedrá celú stavbu svojpomocne. Kvalitná stavebná firma, poriadny stavebný materiál a správny prístup môžu viesť k úspešnému projektu takmer bez starostí investora. ísť na článok

reklama