Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Aké okno pre aký dom?

Zverejnené: 12. 2. 2020

Chystáte sa na jar stavať alebo rekonštruovať dom? Začínate už premýšľať o tom, akému materiálu dáte pri výstavbe prednosť, akú strechu si zvolíte, pre aký spôsob vykurovania sa rozhodnete alebo k akým oknám sa prikloníte? Hľadanie správneho okna je pomerne náročné. Možno sa vám bude hodiť pár rád, ako sa k ich výberu postaviť. Rolu zohráva poloha domu, typ stavby i orientácia okien.

Okná by mali priniesť čo najviac svetla do miestnosti, zabezpečiť optimálnu tepelnú izoláciu či priniesť dostatok čerstvého vzduchu do interiéru. Či ide o novostavby alebo rekonštruované objekty, nové okná musia mať vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Netreba však zabúdať ani na zvukovú izoláciu okien, ich údržbu či dizajn.

Najskôr si vyberte materiál

Najskôr treba začať s rozhodnutím, z ktorého materiálu majú byť okenné profily vyrobené (hliník, plast alebo drevo). Hliníkové profily sú štíhlejšie, atraktívne na pohľad a možno nimi zaskliť aj veľké plochy. Dnes majú v podstate rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti ako plastové alebo drevené okná, majú však vyššiu cenu. Prednosťou drevených okien je, že ide o teplý prírodný materiál. Cenou a vlastnosťami sú porovnateľné s lepšími plastovými oknami, ale rámy týchto okien treba aspoň raz do roka ošetrovať špeciálnym prípravkom na drevo. Plastové profily charakterizujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, odolnosť materiálu a jednoduchá údržba. Výber odtieňov je široký, siahnuť možno aj po imitácii dreva, hliníka či fóliách rozličných farieb. Menšou nevýhodou v porovnaní s hliníkovými oknami je určité obmedzenie s ohľadom na maximálne rozmery.

Veľkú časť okna tvorí zasklenie

Výsledné vlastnosti okna môže významne ovplyvniť aj zasklenie, ktoré zaberá najväčšiu plochu okna. „Na trhu je dostupné zasklenie izolačným dvojsklom alebo trojsklom. Koeficient prestupu tepla Ug pri dvojsklách sa pohybuje v rozmedzí 1,0 až 1,1 W/m2.K. Hodnota Ug pri trojsklách je 0,6 – 0,8 W/m2.K. Trojsklo má lepšie tepelnotechnické vlastnosti, ale je aj o 50 % ťažšie a štíhle profily môžu mať problém s ich únosnosťou,“ vysvetľuje Petr Sýs, technický a produktový manažér spoločnosti Deceuninck. Nechajte si vypracovať projekt vrátane jeho energetickej koncepcie a na základe toho zvoľte vyhovujúci typ zasklenia.

Okná vyberáme s citom

Okno je súčasťou plášťa domu. Preto treba k jeho výberu pristupovať komplexne. Môže zmeniť vizuálnu podobu stavby a výrazne ovplyvniť celkový vzhľad rodinného domu. „Do úvahy treba brať celkový štýl domu, jeho fasádu, pomer medzi plochou okien a stien, typ a farebné ladenie strechy, a to najmä vtedy, keď sa budú montovať aj strešné okná,“ radí Petr Sýs. Preč sú tie časy, keď okná boli iba biele. Dokonca aj u tých plastových sa zvyšuje záujem o farebné rámy a imitácie dreva. „V oblasti plastových okien sú aktuálne v centre pozornosti okenné rámy napodobňujúce kovové povrchy, hlavne hliník. Príťažlivé je na nich spojenie atraktívneho dizajnu a výhod plastového systému, čo je výborná tepelná izolácia a tiež trojnásobne nižšia cena oproti hliníkovým systémom,“ vymenúva P. Sýs. K zaujímavým riešeniam patrí v súčasnosti napríklad kombinovanie rozličných odtieňov fólií z vonkajšej a vnútornej strany okenného profilu. Ďalšou možnosťou je jednostranné farebné prevedenie, keď je farebná fólia na oknách iba z vonkajšej strany. Zvnútra je okno biele, čo je z hľadiska dizajnu interiéru univerzálnejšie a ľahšie kombinovateľné so zariadením domu či bytu.

Čo pri voľbe okien ešte zohľadniť?

Pokiaľ už máte vybraný materiál profilu, je čas zamyslieť sa nad tým, o akú stavbu pôjde – či má byť nízkoenergetická alebo priamo pasívna, kde je situovaná, kam sú orientované okná a čo od nich vlastne očakávate. Veľmi záleží od typu zasklenia, ktoré dokáže všetky možné parametre výrazne ovplyvniť, rovnako ako na kvalite montáže.

A. Typ stavby

Nové okná by mali mať koeficient tepelnej priestupnosti celým oknom (Uw) minimálne 1,0 W/m2.K. Čím lepšie tepelnoizolačné vlastnosti bude okno mať, tým budú náklady na vykurovanie nižšie. Pokiaľ chcete mať rodinný dom v pasívnom štandarde, musíte zvoliť profil i zasklenie, ktoré bude zodpovedať zákonnej norme. Tá uvádza minimálny súčiniteľ tepelnej priestupnosti u okien Uw = 0,8 W/m2.K a u dverí (oddeľujúcich vykurovaný priestor od vonkajšieho prostredia, bez tzv. zádveria) Ud = 0,9 W/m2.K. Naopak, pokiaľ sa chystáte na rekonštrukciu staršieho domu a hľadáte skôr lacnejšie riešenia, bude dostačujúci profil s Uf = 1,2 W/m2.K a dvojsklo. Aj v tomto prípade splníte zákonnú požiadavku na maximálnu výšku tepelnej priestupnosti.

B. Poloha domu

Ak žijete v meste pri frekventovanej ceste, budete mať pravdepodobne záujem o okná, ktoré vás nielen ochránia pred zimou/teplom, ale tiež pred hlukom. „Projektantovi či dodávateľovi okien je potrebné povedať, o aký typ hlukovej záťaže ide. Inú frekvenciu má totiž koľajová a inú cestná doprava. Podľa toho sa dá zvoliť vhodný typ skla, resp. jeho hrúbka a materiál prípadnej medzisklenej fólie,“ uvádza Petr Sýs. Štandardný zvukový útlm bežného okna je asi 35 dB. Pokiaľ chcete ochranu pred hlukom zvýšiť, treba silnejšie zasklenie. Môžete sa reálne dostať až na hodnotu Rw = 46 dB, ale musíte byť pripravení si priplatiť. Na tom, aká je intenzita hluku prichádzajúca zvonka, má vplyv aj vybavenie miestnosti (závesy a koberce šírenie zvuku tlmia) alebo tienenie.

C. Orientácia okien

S tým, na akú svetovú stranu máte okná orientovať, súvisí aj to, či napr. chcete v zime interiér „dovykurovať“ pomocou veľkých presklených plôch orientovaných na juh či západ. V takom prípade zvoľte sklo, ktoré má vyššiu tepelnú priestupnosť. V lete potom ale bude nevyhnutné takéto veľkoformátové okná zatieniť, najlepšie predokenným tienením, aby sa priestor zase zbytočne neprehrieval. Vonkajšie tienenie je vhodné zahrnúť už do projektu. Pokiaľ do neho investovať nechcete, musíte pre južnú a západnú stranu naopak voliť zasklenie s čo najnižšou tepelnou priestupnosťou. Okná orientované na sever budú určite vyžadovať lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, a teda čo najnižší súčiniteľ tepelnej priestupnosti Uw.

D. Bezpečnosť

Pokiaľ máte malé deti alebo bývate na vyššom poschodí, je obzvlášť dôležité myslieť i na bezpečnosť, napr. aby nedošlo k vypadnutiu dieťaťa z okna alebo k jeho porezaniu. „Tomu možno zabrániť tzv. bezpečnostným sklom. Podobne ako pri autoskle je lepené z dvoch skiel, medzi ktorými je fólia. Takéto sklo je zároveň odolnejšie proti vlámaniu, a pokiaľ sa skombinuje s lepším kovaním, hneď máte nadštandardne zabezpečený dom. Samozrejme i zvukový útlm takéhoto skla je výrazne lepší,“ zdôrazňuje Petr Sýs zo spoločnosti Deceuninck.

Budúcnosť okien

A aká je budúcnosť otvorových výplní? Od okien, resp. zasklenia môžete očakávať napríklad vyššiu ochranu súkromia – už dnes existujú sklá, ktoré sa dokážu samy zafarbiť podľa intenzity slnečného žiarenia alebo zavedením elektrického prúdu vytvoriť matný efekt tak, aby dovnútra nebolo vidieť. Prebieha tiež vývoj tzv. inteligentných okien, ktorých sklo je pokryté tenkou vrstvou chemickej látky, ktorá dokáže reagovať na teplotu. Keď je vonku pod 25 °C, prepúšťa teplo do miestnosti, keď je teplota vyššia, odráža ho naopak preč. V čase, keď sa v našich zemepisných šírkach budeme musieť zmieriť s nárastom teplôt, budú podobné technológie nevyhnutné.

Príklady domov:

Rodinný dom s atypickými oknami

Dominantným a zároveň atraktívnym prvkom rodinného domu v Brne sú veľkoformátové okná, ktoré majú atypické a efektné „bezrámové“ riešenie v kombinácii s obojstranným sivým dekorom a prefarbeným jadrom profilu. Sivý dekor okien navyše korešponduje s farebnosťou fasády aj plechovej strechy. Okná dokresľujú čisté poňatie stavby a tvoria s ňou kompaktný celok. Do rodinného domu bol zvolený nízkoenergetický profilový systém Eforte s trojsklom s hodnotou tepelnej priestupnosti zasklenia Uw = 0,71-0,73 W/m2.K. Ten umožňuje netypické riešenia – tu konkrétne zvislé štrukturálne spoje sklo na sklo v rohoch okenných zostáv.

Drevostavba

Drevostavba v Levíne u Berouna je postavená v pasívnom štandarde, preto sa na ňu museli použiť okná s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Zásadná je i správna montáž. Ak nie je odborne prevedená, dá sa ňou veľa pokaziť. Osvedčili sa tu okná s plastovými profilmi Deceuninck v dekoroch imitujúcich drevo (írsky dub).

Pasívny dom

Pasívny rodinný dom v Kozloviciach je modernou stavbou s množstvom svetla, ktoré do interiéru prepúšťajú veľkoformátové okná a zdvižno-posuvné dvere z PVC profilov. U otvorových výplní pasívnych domov sú zásadné predovšetkým ich tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré musia spĺňať príslušné normy. Súčiniteľ tepelnej priestupnosti celým oknom (Uw) musí byť nižší ako 0,8 W/m2.K a u dverí (Ud) 0,9 W/m2.K.

Súvisiace články:

Autor: PR článok
Foto: DECEUNINCK, Martin Vejrosta

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama