HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Ako oživiť podlahy rôznych materiálov

Zverejnené: 11. 12. 2021

Podlahy v našich domácnostiach sú vystavené neustálej záťaži, pretože po nej chodíme, prenášame nábytok, a padajú na ňu predmety. Preto je vždy najlepšie zvoliť materiál, ktorý je odolný a nebude príliš rýchlo vykazovať známky opotrebovania. Ako sa správne starať o nášľapnú vrstvu podlahy, aby krytina vydržala čo najdlhšie?

Zdroj: New Africa, shutterstock

Bežná rutina, ako zametanie, umývanie a vysávanie podláh je samozrejmosťou, a túto údržbu nemožno nikdy úplne vypustiť. Tradičné čistenie ale nemusí byť vždy dostatočné, a z dôvodu opotrebovania je dôležitá aj pravidelná údržba. Aby vám podlaha vydržala čo najdlhšie, vyberajte odolné krytiny. „Obnoviť opotrebovanú podlahu nie je možné pri všetkých druhoch materiálov. Všeobecne platí, že kompletne zrenovovať môžete iba drevenú podlahu. Avšak správnou starostlivosťou a vhodnými prostriedkami môžete predĺžiť životnosť aj iným podlahám,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia stavebnín v marketových predajniach Hornbach.

Drevené podlahy

Drevo ako prírodný materiál je vhodný do všetkých typov interiérov. Treba mať ale na pamäti, že nie je ideálnou voľbou pre vlhké miestnosti. Dôležitou súčasťou udržiavania krásy každej drevenej podlahy je jej ochrana pred nežiaducim poškodením. Jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré netreba zabúdať, je okamžité utieranie rozliatych tekutín. Vrchné vrstvy laku alebo oleja spočiatku vašu podlahu ochránia, ale ak sa tekutina nechá vsiaknuť do dreva, môže spôsobiť nenapraviteľné škody. Zásadnou výhodou drevených podláh oproti iným materiálom je možnosť kompletnej renovácie. Ak je podlaha opotrebovaná, nastal čas zasiahnuť a naniesť nový náter. „Drevo neustále pracuje a preto sa odporúča drevenú podlahu pravidelne ošetriť náterom. Opätovný náter nezahŕňa brúsenie," hovorí odborník z Hornbachu a pokračuje "ide o nanesenie ďalšej vrstvy povrchovej úpravy na vrchnú časť podlahy, aby sa jej vrátil lesk. V domácnostiach nanášajte na drevené podlahy lak, na chalupách, kde vlhkosť kolíše, radšej tvrdý lak." Tento postup pomôže predĺžiť životnosť vašej podlahy o mnoho rokov.

Pri starých či mimoriadne poškodených podlahách bude potrebné opraviť škáry a povrch dôkladne obrúsiť. Následne naneste na povrch špeciálny lak, ktorý zaistí aj zatiahnutie škár.

Zdroj: Hornbach
Zdroj: Hornbach

Laminátové podlahy

Pravidelné čistenie a správna údržba zabezpečia, že laminátové plávajúce podlahy zostanú čisté a lesklé. Ak však použijete nesprávne čistiace prostriedky alebo dôkladne neodstránite nečistoty z povrchu, podlaha môže začať vyzerať matne. Ak sa to stane, musíte laminátové podlahy hĺbkovo vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. „Vyhnite sa používaniu abrazívnych alebo agresívnych čistiacich prostriedkov, pretože tieto prostriedky poškodzujú vrchnú vrstvu laminátu a spôsobujú stratu lesku. Z času na čas natrite povrch podlahy prípravkom určeným výhradne pre plávajúce laminátové podlahy. Zvýši lesk a ochráni hornú vrstvu,“.

Zdroj: Followtheflow, shutterstock
Zdroj: Followtheflow, shutterstock

Korkové podlahy

Krása korku spočíva v tom, že ako prírodný materiál sa kôra, z ktorej sa vyrába, líši. Môžu sa na nej vyskytovať „uzlíky“ či rôzne dierky, ktoré jej dodávajú jedinečný charakter. Korkové podlahy sú síce mimoriadne príjemné na chôdzu a majú dlhú životnosť, sú ale náchylnejšie na poškodenie. Dbajte na to, aby ste čo najrýchlejšie zotreli všetky rozliate tekutiny alebo škvrny. Stojatá voda ponechaná na podlahe môže viesť k napučaniu dosiek, preto ju vždy stierajte do sucha. „Ochranný film na korkovej podlahe sa musí pravidelne obnovovať, aby udržala farbu. Napriek tomu sa časom prejaví rozdiel vo farbe medzi miestom, kde stál nábytok a priestorom voľne prístupným,“ dodáva odborník.

Zdroj: OlgaKhorkova, shutterstock
Zdroj: OlgaKhorkova, shutterstock

PVC podlahy

PVC podlahy sú odolné voči vode a škvrnám. Môžu byť tiež ošetrené špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá ich robí ešte odolnejšími, a zároveň zjednodušuje čistenie. Starostlivosť je mimoriadne jednoduchá a zvyčajne si nevyžaduje špeciálnu údržbu. Ak je ale povrch PVC podlahy porézny, odporúča sa podlahu navoskovať. Predídete tak preniknutiu vody do štruktúry krytiny a následnému popraskaniu.

Zdroj: Luckeyman, shutterstock
Zdroj: Luckeyman, shutterstock

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama