Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Ako si uľahčiť zimu v rodinnom dome

Zverejnené: 23. 1. 2023

Počas chladných zimných mesiacov trávime väčšinu nášho času ukrytí v teple nášho domova. Vzhľadom na stúpajúce ceny energií je preto dobrým nápadom postarať sa o to, aby teplo z domu neunikalo. Okrem teplého a suchého interiéru je ale dôležité myslieť aj na bezpečnosť dvora. Pozrite sa, či ste pred príchodom zimy mysleli na všetko.

Kontrolu netreba podceňovať

Ak žijete v rodinnom dome, určite dobre viete, že váš príbytok je potrebné pred zimou skontrolovať, či prípadne opraviť. Takáto inšpekcia by mala byť každý rok samozrejmosťou. „Vždy je lepšie dom a jeho okolie skontrolovať ešte pred príchodom silných mrazov. Nielenže získate lepší prehľad o jeho stave, ale zároveň sa môžete vyhnúť drahým nepríjemnostiam v podobe popraskaných potrubí, či astronomických účtov za energie. Ak ste kontrolu ešte nevykonali, urobte ju čo najskôr,“ hovorí Richard Klička, odborník z oddelenia záhrad v marketových predajniach Hornbach.

Začnite strechou

Jedným z najdôležitejších krokov pri zazimovaní domu je zabezpečiť, aby bola strecha pripravená na drsné zimné počasie. Práve cez ňu môže unikať množstvo tepla. Vykonávanie pravidelnej údržby strechy pred nástupom zimy môže pomôcť vášmu domovu zostať v teple, ako aj zabrániť nákladným opravám. „Chýbajúca, poškodená alebo uvoľnená strešná krytina vystavuje strechu riziku zatekania. Pod poškodenú krytinu prenikne voda, ktorá môže poškodiť tepelnú izoláciu strechy, a dostať sa až do vášho interiéru, kde spôsobí plesne. Uvoľnenú strešnú krytinu zas môže silný vietor odfúknuť, a tak vytvoriť vstupnú bránu pre zrážkovú vodu. Strechu najskôr skontrolujte pohľadom zvonku, a následne skontrolujte aj priestory pod ňou. Uvoľnenú krytinu upevnite, poškodené kusy vymeňte za nové. V prípade vážnejších porúch vyhľadajte odbornú pomoc,“ zdôrazňuje odborník.

Okrem strešnej krytiny venujte pozornosť aj odkvapom, na ktoré sa často zabúda. Zohrávajú pri tom dôležitú úlohu pri zabezpečovaní správnej funkčnosti strechy. Upchaté odkvapy nebudú môcť dostatočne odvádzať zrážkovú vodu, čím vystavujete dom riziku poškodenia vodou. Za zmienku stojí určite aj okolie komína či strešné úžľabia, kde sa v zime môže hromadiť sneh a ľad.

Nevyhadzujte teplo von oknom

Priechod studeného vzduchu z netesností okolo dverí a okien sa významne podieľa na výške účtov za vykurovanie. Škára pod dverami, predovšetkým pod tými staršími, predstavuje vstup pre prievan, chlad či prach. Najjednoduchším riešením, ako dvere zazimovať, je pomocou tesniacich líšt pod dvere. Ide o mimoriadne lacný, no zároveň efektívny spôsob, ako udržať teplo vo vnútri a zimu zas vonku.

Rovnako dôležitá je aj kontrola okien a účinnosť ich tesnenia. Ak sa medzi sklami vytvárajú zarosené oblasti, znamená to, že tesnenie je narušené. Tesniacu funkciu okien môžete zlepšiť inštaláciu špeciálnych tesnení, ktoré sú určené pre okná. Aby ste ich izoláciu počas studenej zimy ešte zvýšili zaobstarajte si izolačné termo závesy, ktoré sú vyrobené z hrubej tkaniny.

S úsporou nákladov významne pomôže vhodný systém tienenia. Nahradením starých žalúzii za garniže vrátane záclon či roliet je možné ušetriť  až 18 %. Zdroj: Africa Studio
S úsporou nákladov významne pomôže vhodný systém tienenia. Nahradením starých žalúzii za garniže vrátane záclon či roliet je možné ušetriť až 18 %. Zdroj: Africa Studio

Pozor na potrubia

Neizolované vodovodné potrubia sú v chladnom počasí obzvlášť náchylné na zamrznutie a prasknutie. Ich opravy zároveň patria medzi tie nákladnejšie. Všetky odhalené potrubia, napríklad na povale či obvodové potrubie je potrebné minimálne zaizolovať penovými izolačnými objímkami. Vonkajšie vodovodné kohútiky musia mať uzavretý prívod vody vo vnútri domu a musíte z nich tiež vypustiť vodu ešte pred príchodom mrazu. Nezabúdajte ani na záhradné hadice, ktoré je tiež potrebné vypustiť a uskladniť v garáži.

Ochrana pred snehom a ľadom

Vzhľadom na to, že teploty sú už na bode mrazu, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete pripraviť na mráz a sneh aj vaše parkovisko či chodník. Prvou formou záchrany, pri mrazoch a prvom snehu je posypová soľ. Aplikujte sa podľa toho, aké teploty vonku v zime panujú. Existujú dva druhy posypovej soli: kamenná soľ, ktorá sa používa do vyšších teplôt alebo chlorid vápenatý, ktorý je univerzálnejší a menej škodlivý. Dnes sa ale používa stále menej, pretože nie je šetrná k pôde a ani k zvieracím labkám. S ľadovou vrstvou alebo vrstvou čerstvého snehu si dobre poradí aj lopata alebo odhŕňač. „Na odpratávanie zľadovatelého snehu sú ideálne odhŕňače s kovovou lištou, ktoré ľad bez väčšej námahy rozbijú. Na menšiu plochu si vystačíte aj s lopatou. Pre starostlivosť o väčšiu plochu, či v oblastiach s veľkou nádielkou snehu vám odporúčam zaobstarať si snehovú frézu. Dobre si poradí s nerovným povrchom, a pri odpratávaní snehu vám pomôže ušetriť veľa síl a nervov,“ radí Richard Klička.

Zimný spánok aj pre záhradu

Na zimu by ste mali pripraviť aj svoj dvor. Dodržiavajte štandardné postupy na zazimovanie trávnika a záhrady, ktoré zahŕňajú starostlivosť o trávu, kvetinové záhony, odhŕňanie lístia či odstránenie popadaných konárov. „Listy zhrabujte z trávnika pravidelne, aby sa pod nimi nezačala tvoriť pleseň. Aj keď sa môže zdať, že trávnik cez zimu slnečné lúče nepotrebuje, opak je pravdou. Dostatok svetla a vzduchu je totiž prevenciou proti vzniku plesní a lysých miest bez trávy. Na menšom trávniku si vystačíte s hrabľami. Prácu na veľkom trávniku vám uľahčia vysávače alebo fukáre,“ upozorňuje Richard Klička.

Starostlivosť o trávnik či kvetinové záhony ale nie je jedinou činnosťou, ktorú treba v záhrade pred zimou vykonať. Pred agresívnym počasím je potrebné uskladniť aj záhradný nábytok, gril či záhradné náradie. Náradie odložte do garáže či záhradného domčeka očistené, a pripravené na jarné práce. Aj nábytok zazimujte čistý a suchý. Ak nemáte v garáži dostatok miesta, môžete na zazimovanie použiť ochranné obaly a fólie špeciálne pre záhradný nábytok.

Myslite aj na vtáctvo

V tomto ročnom období vtáky hľadajú potravu, vodu a úkryt rovnako ako iné živočíchy. Mrazivý vietor, dážď, sneh a ľad im ale často robia problémy. Poskytnutie prirodzenej potravy a úkrytu pre vtáky môže mať veľký význam pre ich prežitie v zimnom čase. Vysaďte okolo svojho pozemku vždyzelené stromy a kríky, ktoré budú slúžiť ako úkryt počas zimy. „Pridajte na stromy vtáčie búdky, ktoré môžete izolovať suchou trávou alebo hoblinami. Pamätajte ale, že vtákom môže trvať aj niekoľko týždňov, kým si zvyknú na nové úkryty, takže ak spočiatku neuvidíte návštevníkov, buďte trpezliví. V okolí domu postavte niekoľko kŕmidiel s kvalitným vtáčím krmivom. Kŕmidlá môžete kúpiť, alebo vyrobiť napríklad zo starého keramického taniera, či misky,“ dodáva odborník.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama