vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Zverejnené: 21. 10. 2020

Celé leto ste trávili kosením a úpravou trávnika a tešili sa zo zelenej krásy? Jeseň je však za dverami a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa zazelenal s prvými teplými lúčmi.

1.Pokračujte v zalievaní aj na jeseň

Jedným z mýtov o tráve je, že počas zimy prestáva rásť a nemusí sa polievať až do jari. Aj keď sa tráva na zimu dostáva do fázy odpočinku, korene neprestávajú pracovať. Aj naďalej potrebujú vlahu na zabezpečenie hydratácie a rastu. „Pozor dávajte aj na preliate trávniky, ktoré sú zvyčajne výsledkom automatického zavlažovania. Trávnik sa môže zapariť, začnú sa v ňom tvoriť huby a rôzne hubové choroby. Záhradu počas jesene zalievajte v priebehu dňa aby mala voda dostatočný čas na vsiaknutie. Ak trávnik polejete večer, voda nebude mať čas vsiaknuť a ostane na steblách, čo môže viesť k vzniku nechcených plesní. Trávnik polejte 1 či 2 dni pred príchodom chladných dní, aby sa voda dostala ku koreňom,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

2.Pravidelne odhŕňajte popadané lístie

Aj počas chladnejších mesiacov trávnik potrebuje slnečné lúče. Snažte sa listy zhrabovať pravidelne, aby sa pod nimi nevytvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť a na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest. Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou proti vzniku takýchto plesní. „Pri zbere opadaného lístia oceníte vysávače alebo fukáre na lístie. Fukáre sú ideálnym pomocníkom, ktoré lístie rýchlo upracú na jedno miesto. Ušetríte tak všetok čas, ktorý by ste strávili pri hrabaní lístia hrabľami. Odporučiť môžem napríklad fukár na lístie for_q, ktorý je vysoko výkonný a pri čistení trávnika nebudete musieť zápasiť s dotieravými káblami,“ radí David Benda z Hornbachu.

3.Správna dĺžka trávnika na zimu

Trávu by ste mali kosiť dovtedy, dokým sa nespomalí jej rast. Správna dĺžka trávy je nevyhnutná pre udržanie jej zdravia aj počas obdobia pokoja. Ak je tráva príliš nízka, studený vietor či mráz môže poškodiť korene a spôsobiť odumreté úseky. Na druhej strane, ak je príliš vysoká, hrozí vznik plesní. Záverečné kosenie trávnika odporúčame zrealizovať koncom októbra alebo začiatkom novembra. Ideálna výška trávy by mala byť približne 6 cm.

4.Nezabudnite na vertikutáciu a prevzdušnenie

Pod vertikutáciou rozumieme narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu. Vytvorí sa tak priestor pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva.

Mnohé vertikutátory sa predávajú s funkciami 3v1, čiže viete trávnik vertikutovať a zároveň prevzdušniť. Pri menších trávnatých plochách si vystačíte aj s prevzdušňovacími vidlami.

5.Hnojenie pre svieži jarný trávnik

Hnojiť nezabúdajte ani na jeseň. Aj keď sa rast novej trávy počas studených mesiacov spomalí, rast koreňov pokračuje aj naďalej. Jesenné hnojenie dodá potrebné živiny koreňom na to, aby mohol trávnik zdravo rásť na nasledujúcu jar. Vždy použite výhradne jesenné trávnikové hnojivo, ktoré má vysoký obsah draslíka. Trávnik hnojte iba jednorazovo, ideálne na konci septembra, aby mal mesiac pred nástupom zimy dosť času na regeneráciu.

6.Ošetrite poškodené miesta

Jeseň je ideálnym obdobím na ošetrenie holých miest trávnika. Najrýchlejším spôsobom je použitie špeciálnych semien na dosev, ktoré sú často obohatené o rýchle „štartovacie“ hnojivo a mulčovací materiál. „Používajte výhradne trávne zmesi určené na dosievanie trávy. Ak budete z dôvodu veľkého poškodenia dosievať trávnik až na jar, použite pôvodné osivo. Zem rozhrabte kovovými hrabľami alebo vertikutátorom, sejte podľa návodu na obale. Pri lokálnom doseve použite menej semien, v opačnom prípade by trávy bolo príliš veľa, zaparila by sa a trpela by hubovými chorobami. Semeno ľahko zahrabte hrabľami, zavalcujte alebo pritlačte lopatou, aby sa zem spojila so semienkom. Na dosev môžem odporučiť trávnu zmes FloraSelf Obnova, ktoré je vo výhodnom 3 kilovom balení,“ odporúča David Benda z Hornbachu.

Krátky zimný tip na záver

„Ak sa prebudíte do krásneho zasneženého rána, nechajte sneh na trávniku. Niektorí ľudia sneh odhŕňajú v snahe trávnik ochrániť. V skutočnosti však sneh ponúka izoláciu pred ostrým zimným vzduchom a mrazom,“ dodáva David Benda.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Hornbach, shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama