Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Zverejnené: 21. 10. 2020

Celé leto ste trávili kosením a úpravou trávnika a tešili sa zo zelenej krásy? Jeseň je však za dverami a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa zazelenal s prvými teplými lúčmi.

1.Pokračujte v zalievaní aj na jeseň

Jedným z mýtov o tráve je, že počas zimy prestáva rásť a nemusí sa polievať až do jari. Aj keď sa tráva na zimu dostáva do fázy odpočinku, korene neprestávajú pracovať. Aj naďalej potrebujú vlahu na zabezpečenie hydratácie a rastu. „Pozor dávajte aj na preliate trávniky, ktoré sú zvyčajne výsledkom automatického zavlažovania. Trávnik sa môže zapariť, začnú sa v ňom tvoriť huby a rôzne hubové choroby. Záhradu počas jesene zalievajte v priebehu dňa aby mala voda dostatočný čas na vsiaknutie. Ak trávnik polejete večer, voda nebude mať čas vsiaknuť a ostane na steblách, čo môže viesť k vzniku nechcených plesní. Trávnik polejte 1 či 2 dni pred príchodom chladných dní, aby sa voda dostala ku koreňom,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

2.Pravidelne odhŕňajte popadané lístie

Aj počas chladnejších mesiacov trávnik potrebuje slnečné lúče. Snažte sa listy zhrabovať pravidelne, aby sa pod nimi nevytvorila pleseň. Tá by mohla trávnik poškodiť a na jar by ste našli trávu plnú lysých a plesnivejúcich miest. Dostatočný prísun svetla a vzduchu je účinnou prevenciou proti vzniku takýchto plesní. „Pri zbere opadaného lístia oceníte vysávače alebo fukáre na lístie. Fukáre sú ideálnym pomocníkom, ktoré lístie rýchlo upracú na jedno miesto. Ušetríte tak všetok čas, ktorý by ste strávili pri hrabaní lístia hrabľami. Odporučiť môžem napríklad fukár na lístie for_q, ktorý je vysoko výkonný a pri čistení trávnika nebudete musieť zápasiť s dotieravými káblami,“ radí David Benda z Hornbachu.

3.Správna dĺžka trávnika na zimu

Trávu by ste mali kosiť dovtedy, dokým sa nespomalí jej rast. Správna dĺžka trávy je nevyhnutná pre udržanie jej zdravia aj počas obdobia pokoja. Ak je tráva príliš nízka, studený vietor či mráz môže poškodiť korene a spôsobiť odumreté úseky. Na druhej strane, ak je príliš vysoká, hrozí vznik plesní. Záverečné kosenie trávnika odporúčame zrealizovať koncom októbra alebo začiatkom novembra. Ideálna výška trávy by mala byť približne 6 cm.

4.Nezabudnite na vertikutáciu a prevzdušnenie

Pod vertikutáciou rozumieme narezanie trávnej mačiny na trávnikovej ploche za účelom odstránenia starého reziva, buriny a machu. Vytvorí sa tak priestor pre nové, zdravé a silné trávové steblá. Po vykonaní vertikutácie sa tiež zlepší prívod vody a prísun hnojiva.

Mnohé vertikutátory sa predávajú s funkciami 3v1, čiže viete trávnik vertikutovať a zároveň prevzdušniť. Pri menších trávnatých plochách si vystačíte aj s prevzdušňovacími vidlami.

5.Hnojenie pre svieži jarný trávnik

Hnojiť nezabúdajte ani na jeseň. Aj keď sa rast novej trávy počas studených mesiacov spomalí, rast koreňov pokračuje aj naďalej. Jesenné hnojenie dodá potrebné živiny koreňom na to, aby mohol trávnik zdravo rásť na nasledujúcu jar. Vždy použite výhradne jesenné trávnikové hnojivo, ktoré má vysoký obsah draslíka. Trávnik hnojte iba jednorazovo, ideálne na konci septembra, aby mal mesiac pred nástupom zimy dosť času na regeneráciu.

6.Ošetrite poškodené miesta

Jeseň je ideálnym obdobím na ošetrenie holých miest trávnika. Najrýchlejším spôsobom je použitie špeciálnych semien na dosev, ktoré sú často obohatené o rýchle „štartovacie“ hnojivo a mulčovací materiál. „Používajte výhradne trávne zmesi určené na dosievanie trávy. Ak budete z dôvodu veľkého poškodenia dosievať trávnik až na jar, použite pôvodné osivo. Zem rozhrabte kovovými hrabľami alebo vertikutátorom, sejte podľa návodu na obale. Pri lokálnom doseve použite menej semien, v opačnom prípade by trávy bolo príliš veľa, zaparila by sa a trpela by hubovými chorobami. Semeno ľahko zahrabte hrabľami, zavalcujte alebo pritlačte lopatou, aby sa zem spojila so semienkom. Na dosev môžem odporučiť trávnu zmes FloraSelf Obnova, ktoré je vo výhodnom 3 kilovom balení,“ odporúča David Benda z Hornbachu.

Krátky zimný tip na záver

„Ak sa prebudíte do krásneho zasneženého rána, nechajte sneh na trávniku. Niektorí ľudia sneh odhŕňajú v snahe trávnik ochrániť. V skutočnosti však sneh ponúka izoláciu pred ostrým zimným vzduchom a mrazom,“ dodáva David Benda.

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Hornbach, shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama