PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 24.11.

Ako správne zazimovať bazén

Zverejnené: 9. 11. 2020

Majiteľom záhradných bazénov pribudne k jesenným radostiam a starostiam ďalšia povinnosť. Správne zazimovať vonkajší bazén. Nadzemné bazéniky stačilo vypustiť a uschovať, trochu viac práce dajú zapustené bazény.

Foto: alexandre zveiger, shutterstock

Odbornú firmu by si mal pozývať každý čerstvý majiteľ bazéna minimálne prvé dva roky, pretože na rôzne bazény nemožno uplatniť univerzálny zazimovací postup. Zvlášť stabilné filtrácie s rôznymi prostriedky vyžadujú odborný zásah.

O výhodách profesionálneho zazimovania odborným technikom asi nikto nepochybuje, kto by tiež nechcel mať všetko správne a bez starostí. Pri zazimovaní bazéna sa neriadime počasím, ale priamo teplotou vody. Bazén zazimujte, keď teplota bazénovej vody klesne pod 10 ° C. Ak teplota bazénovej vody pod túto hranicu neklesá, majú byť stále v prevádzke všetky nainštalované technológie. Voda by mala byť pri procese zazimovania bazénu čistá a s upraveným pH. Keby bola teplejšia, dochádzalo by k rýchlejšiemu množeniu rias a baktérií.

Pred zimným obdobím je dôležité upustiť bazén tak, aby vytvorený ľad, ktorý pláva v bazéne, nemohol rozbiť skimmer, trysky, protiprúd, svetlá aj diely usadené v bazéne a aby jeho tlak nezničil bazénové steny.

A aký je ten správny postup zazimovania?

Odstráňte nečistoty

Vyberte schodíky z vody, očistite ich a pripravte na uskladnenie, odstráňte z vody v bazéne plávajúce nečistoty pomocou sieťky, odstráňte nečistoty z dna a vysajte dno bazéna bazénovým vysávačom. Prepláchnite (dezinfikujte) piesok vo filtrácii rozpusteným prípravkom, ktorý aplikujete priamo do skimmeru.

Ošetrite vodu

Skontrolujte a prípadne upravte úrovne chemického zloženia vody. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 7,0-7,4 a množstvo chlóru by malo byť 0,3-0,6 mg / l. Správne hodnoty ľahko zmeriate pomocou kvapkového testera. Je dôležité, aby po úprave bežala filtrácia po dobu, než sa voda premieša (min. 24 hodín).

Upravte výšku hladiny vody

Znížte hladinu vody cca 10 cm pod skimmer (zberač nečistôt) a miesto buľvy vratnej trysky naskrutkujte zátku vratnej trysky. V prípade, že zátku vratnej trysky nepoužívate, upustite vodu cca 10 cm pod vratnú trysku a demontujte buľvu vratnej trysky s krúžkom a oba diely uskladnite.

Očistite bazén

Očistite steny bazéna pod i nad hladinou. Čistiaci prípravok naneste hubkou na znečistené miesta, nechajte 10 minút pôsobiť a potom hubkou nečistoty odstráňte. Na záver dôkladne opláchnite stenu vodou. Odstráňte mechanické nečistoty zo skimmeru.

Odpojte hadice

Odstráňte všetku vodu z hadíc. (Pre odstránenie vody z rozvodov je vhodné využiť vysávač pre mokré vysávanie).

Odpojte filtráciu

Demontujte čerpadlo a vylejte z neho a z potrubia / hadíc zvyšnú vodu na šesťcestnom ventile nastavte pozíciu ZIMA (prípadne medzi polohy ODPAD a ZATVORENÉ). Z nádoby a z čerpadla demontujte výpustnú zátku a vypustite zvyšnú vodou, všetky súčasti filtračnej jednotky uložte na suchom mieste chránenom pred mrazom.

Odpojte solárny ohrev

Odstráňte vodu zo všetkých dosiek solárneho ohrevu a upracte ich do priestorov v ktorých neklesne teplota pod 0 ° C.

POZOR: Prípadné zamrznutie vody v solárnom ohreve môže spôsobiť nenávratné poškodenie dosky solárneho ohrevu.

Odpojte tepelné čerpadlo

Odpojte čerpadlo od siete a uzavrite obtokové ventily, vypustite z čerpadla vodu odskrutkovaním potrubia z oboch prípojok filtračného okruhu, zvyšnú vodu vo výmenníku čerpadla vysajte do sucha. Vo výmenníku čerpadla nesmie zostať žiadna voda. Naskrutkujte potrubie späť (ale nedoťahujte), aby sa do čerpadla nedostali nečistoty a voda.

Zaistite technológiu proti mrazu

Všetky odpojené a demontované časti príslušenstva (hadice, schodíky, solárny ohrev, filtrácia a pod.) ukryte do priestorov, kde teploty neklesajú pod 0 ° C.

Aplikujte prípravok na zimu.

Aplikujte špeciálny prípravok na zimu. Tento prípravok slúži na zazimovanie vody vonkajších bazénov, zabraňuje rastu rias a uľahčuje čistenie bazénu na jar.

Veľmi radi Vám so zazimovaním Vášho bazénu pomôžeme. Obráťte sa na našich predajcov a technickú podporu spoločnosti AKVAHELP METAL.Viac na: www.akvahel.cz

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock, archív firmy Akvahelp Metal

Tématické odbory

reklama

Nové

Statika stavieb z pórobetónových murovacích materiálov. Minimum pre laikov

Statika stavieb z pórobetónových murovacích materiálov. Minimum pre laikov

Zverejnené 20.11. Každý dobre postavený dom by mal v sebe skĺbiť účel, pevnosť a vzhľad. Zle či nedokonale riešená finálna podoba domu nie je zásadnou prekážkou, často sa jedná len o vec vkusu. Avšak bez správne vyriešenej statiky, nie je možné si predstaviť kvalitný… ísť na článok

Úsporné kotle Hoval ako súčasť modernizácie historických objektov Prahy

Úsporné kotle Hoval ako súčasť modernizácie historických objektov Prahy

Zverejnené 19.11. Nielen široko medializovaný Obecný dom, ale aj pätica ďalších významných pražských budov bola vlani podrobená procesu modernizácie technologického vybavenia. Zámeru, v rámci ktorého má dôjsť k aspoň jedenásťpercentnej úspore prevádzkovej energie,… ísť na článok

Výplň zábradlí balkónov z dosiek CETRIS® - funkčné, bezpečné a estetické riešenie

Výplň zábradlí balkónov z dosiek CETRIS® - funkčné, bezpečné a estetické riešenie

Zverejnené 24.11. Výrazným prvkom bytových domov sú lodžie a balkóny, ktorých poňatie a farebnosť sa podieľajú na utváraní celkového výrazu daného objektu. Vzhľad je ale pritom len jedným z mnohých dôležitých požiadaviek, ktoré musí výplň zábradlí spĺňať. ísť na článok

reklama