Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

BAU 2023 v znamení úspešného comebacku

Zverejnené: 29. 4. 2023

Po štvorročnej prestávke je BAU, popredný svetový veľtrh architektúry, materiálov a systémov, späť s vynikajúcim výsledkom. Na výstavisko Messe München prišlo od 17. do 22. apríla okolo 190 000 návštevníkov (z toho 80 000 zo zahraničia), aby sa dozvedeli o inováciách a trendoch od 2 260 vystavovateľov (v roku 2019 ich bolo 2 250) z 49 krajín (v. roku 2019 v 45 krajinách).

Veľtrh BAU 2023 sa niesol v znamení ochrany klímy a úspor energií. (foto Sebastian Resch, Messe München)

Už v polovici veľtrhu počet návštevníkov takmer dosiahol úroveň roku 2019. Pozitívny trend síce následne spomalili štrajky na nemeckých letiskách a v systéme regionálnej a diaľkovej verejnej dopravy, ale aj tak sa podarilo, že BAU 2023 sa radí medzi veľmi úspešné ročníky. Veľkým hitom veľtrhu bola priemyselná platforma BAU Insights 365-days, ktorá bola zriadená pred dvoma mesiacmi. Nový online portál stavebného priemyslu denne využívalo až 40 000 ľudí.

Spoluriaditelia, Reinhard Pfeiffer a Stefan Rummel, zhrnuli celý veľtrh týmito slovami: „BAU opäť dokázal, že je a zostane najdôležitejšou platformou pre inovácie a premiéry v segmente stavebníctva. Napriek štvorročnej vynútenej prestávke sa v Mníchove predstavilo viac spoločností ako inokedy.“

Naša účasť na veľtrhu

Aj naša redakcia - časopisu Stavebníctvo a interiér sa na veľtrh vypravila a zistila viac o novinkách, ktoré tu boli prezentované. Určite nás zaujal trend smerujúci k energetickej sebestačnosti domácností. Páčila sa nám napríklad novinka na stánku CAPAROL - fotovoltika na fasáde vyrobená v rôznych farbách. Skrátka tak, aby ste si mohli vybrať tú svoju farbu a zladiť ju napríklad už so svojou existujúcou fasádou. Fotovoltika nechýbala ani na strechách – všimli sme si ju napríklad u Prefy Aluminiumprodukte.

CAPAROL predstavil farebné fotovoltické moduly určené pre montáž na fasádu.
CAPAROL predstavil farebné fotovoltické moduly určené pre montáž na fasádu.

Dodajme, že fotovoltiky by sa nemali báť ani drobní investori v segmente rodinných domov. Práve pre nich je často výhodnejšie, než nákup elektrickej energie iba z rozvodnej siete. Navyše pri jej obstaraní sa s ňou majitelia veľmi rýchle zžívajú a svoju spotrebu prispôsobia slnečnej aktivite, čím skutočne chránia životné prostredie.

Prítomné na BAU boli aj firmy Viessmann, Buderus či Vaillant, ktoré sa cca pred mesiacom zúčastnili obrovskými stánkami veľtrhu ISH vo Frankfurte nad Mohanom. Teraz však mali stánky menšie, ale dostatočne veľké na to, aby na nich návštevníkom predstavili svoje najdôležitejšie novinky a výrobky z odboru TZB – tepelné čerpadlá (TČ), kondenzačné kotly, rekuperačné jednotky a pod. Firma Viessmann ukázala aj nabíjaciu stanicu pre elektromobily či fotovoltiku.

Ďalším trendom celého veľtrhu sa stala zeleň – návrat k prírode. Veľmi pútavý stánok v tomto duchu mala bezpochyby firma SCHÜCO International KG. Bolo možné vidieť zelené strechy, ale aj prírodné obrazy, tapety či kvety na stánkoch.

Zelená farba sa objavovala aj na tapetách.
Zelená farba sa objavovala aj na tapetách.

Nechýbali stánky so stavebnou chémiou. Ako vždy sa nám veľmi páčil UZIN UTZ, ktorý tu prezentoval všetky svoje značky. V segmente izolácií kraľovali firmy ROCKWOOL a BAUMIT. Pri podlahách sme sa zastavili v spoločnosti KAINDL, ktorá vlastní firmu Kronospan, a Gerflor. Firma Taborsky z Rakúska ponúkla sortiment trapézových plechov. Medzi okenármi mala veľmi pekný stánok firma Ekookna. Najväčším vystavovateľom v segmente garážových a sekcionálnych brán bola, už tradične, firma Hörmann. Rovnaká spoločnosť ponúka aj vchodové či interiérové dvere. Firma PYROBEL predstavila ohňu odolné sklo s rozmermi až 2000x4500 mm. Rebríky na strechy sme videli vo firme Wippro. Nechýbali stánky s odkvapmi, rúrkami, strojmi a náradím.. Jednoducho so všetkým, čo k stavbám patrí.

UZIN UTZ na BAU prezentoval všetky svoje značky.
UZIN UTZ na BAU prezentoval všetky svoje značky.

České firmy na BAU 2023

Takisto sa nám podarilo navštíviť väčšinu českých firiem, konkrétne sme sa zastavili na stánkoch: CIDEM Hranice, a.s., GAPA MB, s.r.o., GREFIX EU SE, Fortemix, s.r.o., NEBESYS TEAM a.s. LASSELSBERGER, s.r.o. (vystavoval pod značkou RAKO, ktorý v tomto roku oslavuje 140 rokov) a Wild Stone trading s.r.o. A bolo vidieť, že sa rozhodne na veľtrhu nestratili a mali čo ukázať. Dva dni utiekli ako voda a my sme stihli menej, než sme plánovali. Takže sa už tešíme na ďalší veľtrh. Prebehne, ako bývalo zvykom, za dva roky v januári, presne od 13. do 18. januára 2025.

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama