HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Baumit Nanopor farba – nová fasádna farba s nanotechnológiou

Zverejnené: 13. 1. 2009

Nanotechnológia, odbor 21. storočia, sa už stala takmer bežnou súčasťou stavebníctva. Svedčí o tom aj úspech Baumit Nanopor omietky. Avšak ani nasledovník na seba nenechal dlho čakať. A tak Baumit uvádza na trh aj doplňujúci výrobok pre oblasť optických sanácií a renovácií fasád – Baumit Nanopor farbu.

Prirodzený samočistiaci efekt je v oboch prípadoch dosiahnutý spojením klasických silikátových spojív s aplikáciou nanotechnologických princípov2. Porovnávacie pokusy v laboratóriách aj na reálnych objektoch v Nemecku, Rakúsku a v Českej republike preukázali, že rozdiely medzi štandardnými omietkami či farbami a Baumit Nanopor omietkou a farbou rovnakého odtieňa sú zrejmé už po jednom roku.


Vpravo Nanopor omietka po dvoch rokoch (vľavo obyčajná omietka)

Nanopor farba 500× zväčšené

Nanopor omietka 500× zväčšené

Silikónová omietka 500× zväčšené

Fasády s Baumit Nanopor omietkou či Baumit Nanopor farbou zostávajú preukázateľne dlhodobo jasné a nezašpinené. Predpoklad, že vydržia najmenej dvakrát tak dlho pekné ako bežné fasády, je veľmi reálny. Špeciálna nanoporézna štruktúra zaisťuje, že fasády s Baumit Nanopor omietkou či farbou, na rozdiel od iných samočistiacich povrchových úprav, nemusia čakať pre naštartovanie očistnej kôry kým začne pršať alebo na čistenie prúdom vody z čistiaceho zariadenia. Nemusia byť ani natierané ďalšími špeciálnymi nátermi.


Na tomto dvojdome je možné veľmi dobre porovnať kvalitu omietok. Vľavo je Baumit Nanopor omietka po roku, vpravo je obyčajná omietka

Vila v Jablonci nad Nisou s Baumit Nanopor omietkou

Na rozdiel od prefarbenej tenkovrstvej pastéznej omietky Baumit Nanopor, ktorá sa používa predovšetkým na zatepľovacích systémoch alebo pri dôkladných renováciách fasád, nachádza Baumit Nanopor farba uplatnenie aj v oblasti sanačných omietkových systémov a pri optických renováciách už existujúcich zachovalých fasád. Avšak rovnako tak je možné ju použiť aj ako konečný náter vápennocementových omietok a štukov, neprefarbovaných ušľachtilých omietok či omietkových stierok na novostavbách a zatepľovacích systémoch.


Rodinný dom v Doubí u Turnova, kde bola použitá Baumit Nanopor omietka

Baumit Nanopor farba je dodávaná v 200 odtieňoch Baumit „colours of more emotions”. V mimoriadnych prípadoch je možné ju tónovať aj podľa vzorkovníka farieb.

Baumit. Nápady s budúcnosťou.

1 Ing. Petr Lorenc, manažer jakosti Baumit, spol. s r.o.
2 Podrobně jsou hlavní východiska nanotechnologie popsána v časopise Stavebnictví a interiér v čísle 3/2003, Bramac Protector – nový rozměr skládané střešní krytiny, autor článku RNDr. Jiří Hejhálek a Marcel Hrdý, nebo v článku PCI-Nanolight® – skutečně flexibilní lepidlo pro obklady a dlažby.
Autor: Petr Lorenc<sup>1</sup>
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Zverejnené 19.5. Gábor Miklós Szőke sa preslávil svojimi monumentálnymi sochami zvierat. Jeho úžasné výtvory vznikajú z kusov stavebného dreva a vytvára ich tím sochárov, tesárov a iných profesionálov. ísť na článok

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

reklama