vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Betón a drevo v synergii s vnútornou krajinou

Zverejnené: 23. 2. 2022

Dokonalá súhra dvoch stavebných materiálov, betónu a dreva, spoluvytvára unikátnu dominantu mestského parku v Novom Jičíne. Súčasťou vily od štúdia Atelier Štěpán, ktorá bola ocenená titulom Stavba roku 2021, je vnútorná obytná krajina v podobe átria s priehľadmi do okolia. Betón, ktorý na stavbu dodávala spoločnosť Českomoravský betón, plní funkciu nosnej konštrukcie a súčasne sa podieľa na jedinečnom architektonickom riešení.

Dom je situovaný neďaleko historického centra Nového Jičína a zároveň v blízkosti vnútorných mestských parkov. Prianím investora bolo žiť z veľkej časti vonku, čo na malom, urbanisticky zložitom pozemku nebolo ľahké splniť.

Dvojpodlažná vila je zasadená do mierne svahovitého terénu a to sa odráža aj na jej vnútornom usporiadaní. Autori tu navrhli vnútornú krajinu v podobe átria, umožňujúceho priehľady do susedných záhrad a ulice. Stavba má tri výškové úrovne. Prvá, kde je umiestnené zázemie, je v úrovni ulice, druhá, so spoločenskou časťou, je o necelé poschodie vyvýšená a posledná, relaxačná časť, je o ďalšieho pol metra vyššie. Spoločenská a relaxačná časť sú drevené, k sebe navzájom kolmé a nadväzujú na trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého domu. K nemu prilieha sauna s ochladzovacím bazénikom, ktorý funguje aj ako oddelenie od ulice. „Vila v Novom Jičíne je variáciou na antický átriový dom. Konkrétne átrium displuviatum, teda bezodkvapové átrium, ktoré opisuje Vitruvius vo svojich Desiatich knihách o architektúre. Je to átrium bez stĺpov a strešná voda je zvedená mimo neho,“ hovorí Marek Jan Štěpán, autor projektu.

Funkčné usporiadanie

V suteréne, kde je vstup do domu, sa nachádza všetko zázemie ako dvojgaráž, technická miestnosť, šatňa, sklady a kancelária. Nadzemná časť je umiestnená v dvoch úrovniach - spoločenská časť je v rovnakej úrovni ako átrium, relaxačná časť so spálňami je o pol metra vyvýšená. V spoločenskej časti nájdeme jedáleň, kuchyňu, špajzu, obývaciu izbu a pracovňu. Oddelene medzi oboma úrovňami je hosťovská izba, hosťovská kúpeľňa a WC. V kľudovej časti sú dve spálne, zimná záhrada, šatňa a kúpeľňa. Jedáleň je presvetlená kruhovým svetlíkom, zdôrazňujúcim centrum domu, v obytnom priestore je umiestnený krb. Z obývacej izby a spální sa vstupuje na drevenú terasu, pred izbou hosťa (či pracovňou) je balkón.

Konštrukčné a materiálové riešenie

Dolnej časti stavby dominuje betón, horné drevo. Suterén je riešený ako biela železobetónová vaňa z pohľadového betónu. „Betón mi z materiálov, ktoré používame, pripadá najpravdivejší, najsurovejší. Ako ho odlejem, tak zostane, nič nám neodpustí,“ hovorí architekt Marek Jan Štěpán. Dodávky betónu na realizáciu betónových konštrukcii zaisťovala betonáreň v Novom Jičíne spoločnosti Českomoravský betón. „Na základy boli dodávané betóny v pevnostných triedach C 16/20 a C 20/25. Na realizáciu pohľadových železobetónových konštrukcií typu biela vaňa našiel uplatnenie vodonepriepustný betón PERMACRETE v pevnostných triedach C 25/30 – XA1 a C 30/37 – XA1 s maximálnou veľkosťou zrna 16 a 8 milimetrov. Celkom sme na túto stavbu – v priebehu rokov 2016 a 2017 – dodali 420 metrov kubických betónu,“ spresnil vedúci betonárne Roman Volek.

Nadzemné podlažie, vrátane pultovej strechy, je konštrukčne riešené ako drevené z masívnych, krížom lepených CLT panelov. Vonkajší obklad stien má podobu drevených agátových dosiek na zraz. Podlahy v interiéri sú dubové a betónové, vonkajšie terasy sú taktiež z agátových dosiek. Okná sú čierne hliníkové, zasklené izolačným trojsklom. Fasády domu sú jednoduché, abstraktné, vyjadrujúce jeho materiálovú podstatu.

Dom s názvom Vnútorná krajina je variáciou na antický átriový dom. Átrium je bez stĺpov a strešná voda je zvedená mimo neho.

Udržateľnosť

Dom je nízkoenergetický. Vnútorná klíma je podporená núteným vetraním s rekuperáciou, vykurovanie je podlahové teplovodné v kombinácii s nástennými telesami, zdrojom tepla je plynový kondenzačný kotol. TÚV je ohrievaná solárnym panelom umiestneným na streche. Vzhľadom k výške podzemnej vody je okolo suterénu spravený vzdušník a pod átriom je zásobník na dažďovú vodu, využívanú na zavlažovanie rastlín.

Architektúra v betóne

S vnútornou krajinou novojičínskej vily aj s jej autorom, architektom Markom Janom Štěpánom, sa môžete zoznámiť aj prostredníctvom YouTube kanálu spoločnosti Českomoravský betón. V 15. diele videodokumentu s názvom Architektúra v betóne približuje architekt divákom architektonické riešenie stavby a odkrýva princípy premýšľania pri tvorbe návrhu.

Čítajte tiež:

Autor: Atelier Štěpán, Jan Veselý
Foto: Coatmen / Radek Úlehla
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama