Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 18.9.

Betónové prvky pre moderné mesto

Zverejnené: 2. 9. 2020

Vo verejnom priestore miest a obcí je betón úplne nenahraditeľný. A to nielen ako súčasť mestského mobiliáru, ale aj spevnených plôch. Ucelené systémy exteriérového vybavenia značne uľahčujú prácu architektom, ktorí tak nemusia siahať k individuálnym a drahým riešeniam.

Mobiliár produktového radu H-E-X

Predchodcu dnešného betónu nájdeme už v dávnych civilizáciách. Rimania začali používať betón vo väčšom meradle už v druhom storočí pred naším letopočtom a inšpiráciu našli pravdepodobne pozorovaním spečených sopečných hornín, ktoré dokážu vypĺňať najrôznejšie dutiny. Sopečný popol bol aj jednou z hlavných zložiek takzvaného rímskeho betónu. O jeho kvalite vypovedá aj pretrvanie niektorých stavieb z vtedajšej doby až do súčasnosti.

Dlhou životnosťou sa vyznačuje aj dnešný betón, ak sa pri jeho výrobe postupuje podľa daných pravidiel. Jeho hlavnú zložku v súčasnosti tvorí portlandský cement, ďalej kamenivo a samozrejme voda. Keďže je ale tvorba betónu doslova alchýmiou, výpočet ingrediencií tu nekončí. Výrobcovia do betónových zmesí pridávajú na zlepšenie kvality a vlastností výsledných výrobkov aj množstvo ďalších prísad a prímesí.

Dizajnový mestský mobiliár

Ako už bolo povedané, hlavné výhody betónu sú trvanlivosť a odolnosť, a to ako aj v tlaku, tak v ťahu (v prípade vystužených konštrukcií). V dlhom časovom horizonte dokáže betón - pri zachovaní správneho výrobného procesu - odolávať premenlivému počasiu a teplotným výkyvom, rovnako ako nešetrnému zaobchádzaniu. Tieto vlastnosti sú žiaduce aj u mestského mobiliáru, ktorý musí nezriedka prestáť aj vyčíňanie vandalov. Česká spoločnosť PRESBETON má vo svojom portfóliu niekoľko typov ucelených radov mobiliárov a to od konzervatívnych až po moderné, voľne kombinovateľné zostavy. K najzaujímavejším v tomto segmente rozhodne patrí napríklad systém H-E-X, priamo inšpirovaný hexagonálnou geometriou čadičových stĺpcových útvarov. Súčasťou systému sú popri atypických šesťhranných dlaždiciach aj lavičky, sedáky, kvetináče, stoly, stojany na bicykle, odpadkové koše, deliace stĺpiky a svietidlá. Ďalším systémom určeným na koncepčnú kultiváciu mestského prostredia ulíc, peších zón, námestia, firemných areálov či parkov je rad G-ROW. Možno ho uplatniť bežným spôsobom ako jednotlivé finálne výrobky (napríklad lavička, stojan na bicykle, kvetináč a pod.) alebo ako voľne kombinovateľné zostavy. Vďaka zhodnému pôdorysnému modulu podstavy (800 × 800 mm) je možné jednotlivé elementy, ktoré sú obsiahnuté v základných výrobkoch, vzájomne prepájať a poskladať do tvarovo aj funkčne odlišných foriem.

Mobiliár modulového radu G-ROW
Mobiliár modulového radu G-ROW

Maximálna životnosť

Niektoré výrobky sú priamo vo výrobe vybavené dodatočnou impregnáciou. Firma PRESBETON, ktorá ponúka jednu z najširších škál hotových betónových výrobkov v Čechách aj u nás, nanáša na vybraný sortiment tri typy dodatočnej impregnácie, ktorá má zaistiť ľahšiu údržbu a čistenie. Tá najzákladnejšia, Protect System IN, sa tvorí pridaním účinnej látky do betónovej zmesi, čím minimalizuje nasiakavosť finálneho výrobku v celom jeho objeme. Ďalšie dva typy - Protect System TOP a Perfect Clean TOP (PCT) - uzatvárajú povrch daného výrobku zvonku. Impregnáciu PCT zaistí nástrek špeciálnej kompozitnej látky, ktorá je následne vytvrdená pôsobením žiarenia a vysokej teploty. Popri maximálnej životnosti, ktorá ide ruka v ruke s myšlienkou udržateľnosti, sa sami výrobcovia angažujú v recyklácii odpadového betónu a jeho zaradení späť do výroby.

Zatrávňovacia dlažba pre lepšie vsakovanie vody

Ani v moderných mestách, kde čoraz viac rezonujú ekologické témy, nie je potrebné betón zavrhovať. V posledných rokoch sa hovorí o negatívnom efekte betónovania krajiny v súvislosti so suchom a neschopnosťou krajiny ponímať dažďovú vodu. Paradoxne môžu určité typy betónových výrobkov v tomto smere naopak pomáhať. Napríklad súčasťou systému H-E-X je aj zatrávňovacia dlažba, ktorá predstavuje ako aj funkčný, tak optický kompromis medzi spevnenou plochou a pôdou pokrytou vegetáciou. Fakt je, že aj bežná betónová či kamenná dlažba dokáže absorbovať viac vody než súvisle vybetónované plochy.

Súvisiace články:

Autor: Petra Kutinová
Foto: Archív firmy Presbeton
reklama

Nové

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY  sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Zverejnené 18.9. Moderný, štýlovo čistý, murovaný a poriadne presklený dom s plochou strechou, takú mal predstavu mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počúval, ale… ísť na článok

Terasa a plot WoodPlastic® pro výnimočný dom v Brne

Terasa a plot WoodPlastic® pro výnimočný dom v Brne

Aktualizované 17.9. Rodinný dom na južnom svahu brnenskej ulice Pod Mniší horou je na prvý pohľad originálny. A výnimočný je aj jeho exteriér, vrátane terasy a oplotenia. Česká spoločnosť WPC - Woodplastic, výrobca a dodávateľ terás, plotov a obkladov z kompozitného… ísť na článok

Nadčasový odtlačok industrializmu

Nadčasový odtlačok industrializmu

Zverejnené 17.9. Estetika tovární a priemyselného prostredia často preniká aj do interiérov. Ich jednoduchosť a účelnosť predstavuje pre architektov výzvu, ako tieto veľké a otvorené priestory oživiť. Možnosti, ako ich potenciál využiť, sú takmer nevyčerpateľné. ísť na článok

reklama