Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 21.5.

Českú cenu za architektúru 2023 získala Lávka v Litomyšli

Zverejnené: 14. 11. 2023

Hlavnú cenu v súťaži Česká cena za architektúru (ČCA) porotcovia udelili za návrh lávky v Litomyšli autorom z ateliéru Ehl & Koumar architekti. Vo finále tohtoročného 8. ročníka porota vyberala medzi šiestimi dielami.

Východočeský Litomyšl sa v posledných rokoch stal v rámci Českej republiky synonymom mesta s kladným vzťahom k súčasnej architektúre. Pre lepšiu predstavu si stačí prelistovať na stránke mesta sprievodcu s takmer tridsiatimi stavbami.

Do “zbierky” kvalitných diel, realizovaných z verejných zdrojov, aktuálne pribudla aj realizácia z dielne pražského kolektívu EHL & KOUMAR ARCHITEKTI. Nová pešia lávka s výťahom nahradila dosluhujúce premostenie. Vzniklo tak bezbariérové spojenie historického centra mesta na jednej strane frekventovanej cesty a mestského úradu a zdravotníckeho strediska na strane druhej.

Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Nebol by to však Litomyšl, keby sa architekti nechopili príležitosti povýšiť bežnú inžiniersku stavbu na plnohodnotné architektonické dielo. Krytá komunikácia sa zároveň stáva vyhliadkou a novou dominantou - vežou pri pohľade z námestia.

Vo finále aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru porota vyberala zo šiestich diel. Víťaz aj finalisti vzišli spomedzi 31 nominovaných prác, ktoré ČKA predstavila na nominačnom večere v júni tohto roku. Celkovo sa o Českú cenu za architektúru v 8. ročníku uchádzalo 241 realizácií, dokončených počas posledných piatich rokov.

Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Finalistov vyberala medzinárodná porota na čele s architektkou Tabou Rastiovou zo Španielska. Celkovo sa o ocenenie uchádzalo 241 realizácií dokončených na území Českej republiky v posledných piatich rokoch. Cena za architektúru by podľa porotcov mala byť skôr ako ako súťaž chápaná ako celospoločenský dialóg o tom, čo môže súčasná architektúra krajine ponúknuť.

Hlavnú cenu si odniesli Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák a Ladislav Šašek z ateliéru EHL & KOUMAR ARCHITEKTI za návrh Lávky v Litomyšli.

Zdroj:
https://www.archiweb.cz/n/souteze/cenu-za-architekturu-ziskala-lavka-v-litomysli
https://www.archinfo.sk/sutaze/ceske/ceska-cena-za-architekturu-2023-zvitazila-lavka-v-litomysli.html

Autor: Tlačová správa
Foto: Tomáš Souček

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama