Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Českú cenu za architektúru 2023 získala Lávka v Litomyšli

Zverejnené: 14. 11. 2023

Hlavnú cenu v súťaži Česká cena za architektúru (ČCA) porotcovia udelili za návrh lávky v Litomyšli autorom z ateliéru Ehl & Koumar architekti. Vo finále tohtoročného 8. ročníka porota vyberala medzi šiestimi dielami.

Východočeský Litomyšl sa v posledných rokoch stal v rámci Českej republiky synonymom mesta s kladným vzťahom k súčasnej architektúre. Pre lepšiu predstavu si stačí prelistovať na stránke mesta sprievodcu s takmer tridsiatimi stavbami.

Do “zbierky” kvalitných diel, realizovaných z verejných zdrojov, aktuálne pribudla aj realizácia z dielne pražského kolektívu EHL & KOUMAR ARCHITEKTI. Nová pešia lávka s výťahom nahradila dosluhujúce premostenie. Vzniklo tak bezbariérové spojenie historického centra mesta na jednej strane frekventovanej cesty a mestského úradu a zdravotníckeho strediska na strane druhej.

Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Nebol by to však Litomyšl, keby sa architekti nechopili príležitosti povýšiť bežnú inžiniersku stavbu na plnohodnotné architektonické dielo. Krytá komunikácia sa zároveň stáva vyhliadkou a novou dominantou - vežou pri pohľade z námestia.

Vo finále aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru porota vyberala zo šiestich diel. Víťaz aj finalisti vzišli spomedzi 31 nominovaných prác, ktoré ČKA predstavila na nominačnom večere v júni tohto roku. Celkovo sa o Českú cenu za architektúru v 8. ročníku uchádzalo 241 realizácií, dokončených počas posledných piatich rokov.

Foto: Tomáš Souček
Foto: Tomáš Souček

Finalistov vyberala medzinárodná porota na čele s architektkou Tabou Rastiovou zo Španielska. Celkovo sa o ocenenie uchádzalo 241 realizácií dokončených na území Českej republiky v posledných piatich rokoch. Cena za architektúru by podľa porotcov mala byť skôr ako ako súťaž chápaná ako celospoločenský dialóg o tom, čo môže súčasná architektúra krajine ponúknuť.

Hlavnú cenu si odniesli Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Ladislav Dvořák a Ladislav Šašek z ateliéru EHL & KOUMAR ARCHITEKTI za návrh Lávky v Litomyšli.

Zdroj:
https://www.archiweb.cz/n/souteze/cenu-za-architekturu-ziskala-lavka-v-litomysli
https://www.archinfo.sk/sutaze/ceske/ceska-cena-za-architekturu-2023-zvitazila-lavka-v-litomysli.html

Autor: Tlačová správa
Foto: Tomáš Souček

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama