Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Čo priniesol veľtrh Aquatherm Nitra 2023

Zverejnené: 17. 2. 2023

Tohtoročný 22. ročník medzinárodného veľtrhu na nitrianskom výstavisku Agrokomplex prebiehal od 07. do 10. februára. Počas týchto dní sa stal hlavným mestom sektoru vykurovania, vetrania a chladenia a technického zabezpečenia budov na Slovensku . Podujatie tento rok pritiahlo viac ako 20 000 návštevníkov a svoje riešenia na veľtrhu predstavilo viac než 200 vystavovateľov.

Rastúce ceny energií, materiálov a pohonných hmôt ovplyvňujú náš život čoraz markantnejšie. Ako môžeme vykurovať a chladiť čo najhospodárnejšie? Ako vybrať optimálnu náhradu za nevyhovujúci kotol? Na čo možno čerpať dotácie a finančnú podporu? Aký zdroj tepla, technické a sanitárne zariadenia zvoliť pri stavbe alebo rekonštrukcii? Aj na tieto otázky nám priniesol odpovede v poradí už 22. ročník veľtrhu Aquatherm Nitra.

Nitriansky veľtrh v roku 2023 zahŕňal osem oblastí a to vrátane merania, riadenia a regulácie, obnoviteľných zdrojov energie, vykurovania - výmena kotlov a kachlí, tepelné čerpadlá, solárne systémy, fotovoltaika, chladenia a klimatizácií, facility managementu, ale aj vrátane oblasti vodovodov, kanalizácie a sanity.

Súčasťou podujatia boli tradične prezentácie firiem v rámci ucelenej prehliadky TZB. Sprievodný program tvoril súbor prednášok, prezentácií, workshopov a diskusných fór v troch prednáškových sálach. O odborné poradenstvo sa starali odborní partneri veľtrhu, vrátane Slovenskej spoločnosti pre techniku prostredia (SSTP) a Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Odborné semináre na veľtrhu boli zamerané na problematiku vykurovania, vetrania, ale aj prevádzky zdrojov tepla a nízkoteplotných vykurovacích sústav pre nízkoenergetické domy.

„Vývoj nových technických výrobkov zdrojov tepla a riešení vykurovacích systémov kladie vysoké nároky na prípravu stavby, návrh optimálneho hydraulického zapojenia zdroja tepla na vykurovacie systémy, vypracovanie projektovej dokumentácie a následne na ich realizáciu a optimálnu a bezpečnú prevádzku počas ich fyzickej a ekonomickej životnosti,“ vysvetľuje SSTP.

Najmä v týchto neistých časoch mala táto výstava svoje nezastupiteľné miesto. Nebolo jednoduché po štvorročnej pauze usporiadať nitriansky veľtrh Aquatherm, pretože ľudia teraz žili akoby vo virtuálnom svete a domnievali sa, že všetko sa dá nakúpiť a predať cez internet. Navyše u občanov nastala vzhľadom na zdražovanie energií určitá panika a firmy ako sa často stávalo, zaznamenali vykúpenie príslušného tovaru, napriek tomu boli však rady, že mohli využiť osobný kontakt s odborníkmi aj zákazníkmi. Vzhľadom k vývoju mal tohtoročný Aquatherm najväčšie zastúpenie firiem s fotovoltikou a ukladaním energií do batérií a s tým súvisiacimi zariadeniami a výrobkami. Ďalej tu bolo veľa firiem zaoberajúcich sa rozúčtovaním tepla a ponúkajúcich klasické kotly na drevo aj uhlie. Doba ukáže, ktorým smerom sa bude uberať vývoj v energetike a podľa toho zareagujú aj výrobcovia, dodávatelia či samotní zákazníci.

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Archív autora

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama