vyhľadávanie
Dnes je 30.7.

Čo si žiadajú v zime? Údržba kotlov Hargassner a slnečných kolektorov THERMO|SOLAR.

Zverejnené: 12. 12. 2025

THERMO|SOLAR je od roku 2022 členom skupiny Hargassner Holding, ktorá sa špecializuje na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie. Do portfólia firmy tak patria aj moderné kotly Hargassner a tradičné výrobky – slnečné kolektory. Požiadavky na nich sú rozdielne čo sa týka zimnej prevádzky aj údržby. Informuje o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík.

„Slnečné kolektory THERMO|SOLAR sú navrhnuté pre dlhodobú prevádzku bez nutnosti servisu. Vyznačujú sa jednoduchou, no odolnou konštrukciou bez opotrebiteľných častí. Na druhej strane pre kotly Hargassner na drevo, drevnú štiepku a drevné palety je zima obdobím zvýšenej záťaže, preto je dôležité venovať pozornosť ich pravidelnej kontrole a údržbe. Správne nastavenie a servis pred sezónou, počas nej a po nej zabezpečia spoľahlivú funkčnosť, dlhú životnosť a ekonomickú prevádzku,“ konštatuje T. Jančařík a dodáva, že energetické zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje – kotly na biomasu aj slnečné kolektory – sú navrhnuté na celoročnú prevádzku. Kotly Hargassner aj slnečné kolektory THERMO|SOLAR s kvapalinou Thesol predstavujú spoľahlivé riešenie pre domácnosti, podniky aj ubytovacie zariadenia. Ich spoločným menovateľom je vysoká účinnosť, ekologický prínos a dlhodobá životnosť.

Kotly Hargassner – čo vyžadujú

Pred zimou
• Nastavenie spaľovania a vyčistenie výmenníka tepla.
• Kontrola spalinových ciest, tlaku v systéme, funkčnosti obehového čerpadla a poistných ventilov.
• Overenie regulácie podľa potrieb budovy.

Počas zimy
• Pravidelné sledovanie tlaku vody v systéme.
• Kontrola zásobníka paliva (drevo, pelety) a čistoty podávača.
• Všímanie si chybových hlásení regulácie alebo neobvyklých zvukov.

Po zime
• Kompletné vyčistenie kotla od popola a usadenín.
• Kontrola komína a spalinových ciest.
• Servisná prehliadka predĺži životnosť kotla a zníži spotrebu paliva.
• Nastavenie kotla na letný režim (iba ohrev TÚV).

Záruky

Pravidelná odborná kontrola je podmienkou záruky. Servisná prehliadka po sezóne je preto technickou aj administratívnou povinnosťou.

Slnečné kolektory THERMO|SOLAR – čo vyžadujú v zime

Zima už dávno neznamená koniec solárnej sezóny. Moderné termické kolektory dokážu efektívne pracovať aj počas chladných mesiacov, čím výrazne znižujú náklady na ohrev vody a podporu vykurovania. Pre domácnosti, penzióny či kúpeľné zariadenia predstavujú ekologické a ekonomické riešenie, ktoré funguje bez ohľadu na ročné obdobie. Inak je to s ich montážou, na zľadovatených strechách sa jednoducho nemontujú.

Prevádzka v zime
• Kolektory pracujú aj počas chladných mesiacov, využívajú difúzne žiarenie.
• Nemrznúca kvapalina Thesol zabezpečuje cirkuláciu tepla bez rizika zamrznutia.

Pred zimou
• Skontrolovať stav kvapaliny Thesol, jej koncentráciu a podľa potreby doplniť.
• Thesol má životnosť približne 10 rokov, po ktorých sa odporúča kompletná výmena.
• Skontrolovať tesnenia, potrubia a upevnenie kolektorov.

Počas zimy
• Sledovať, či kolektory nezakrýva sneh alebo nečistoty.
• Hrubú vrstvu snehu odstrániť len v prípade dlhodobého zakrytia, vždy bezpečne a bez poškodenia povrchu.

Po zime

• Revízia celého solárneho okruhu – tlak, expanzná nádoba, funkčnosť čerpadla a regulácie.

Záruky

Výrobca podmieňuje záruku pravidelnou odbornou údržbou vrátane kontroly kvapaliny Thesol. Servisný denník je dôležitý aj pre uplatnenie záruky.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: archív firmy THERMO/SOLAR
reklama

Nové

Keď o výbere izolácie rozhoduje aj požiarna bezpečnosť: Multipor v novom parkovacom dome v Třebíči

Keď o výbere izolácie rozhoduje aj požiarna bezpečnosť: Multipor v novom parkovacom dome v Třebíči

Zverejnené 29.7. Nový parkovací dom pri Nemocnici Třebíč ukazuje, že tepelná izolácia môže v jednej konštrukcii spojiť niekoľko dôležitých funkcií. Minerálne dosky Multipor od spoločnosti Xella CZ tu pomohli tepelne oddeliť vykurované priestory od nezateplenej časti… ísť na článok

THERMO|SOLAR v Žiari nad Hronom štartuje projekt Hydraulika. Výroba technologických blokov pre Hargassner

THERMO|SOLAR v Žiari nad Hronom štartuje projekt Hydraulika. Výroba technologických blokov pre Hargassner

Zverejnené 27.7. Žiarsky závod THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., rozširuje svoju strategickú kooperáciu v rámci rakúskeho holdingu Hargassner a popri produkcii slnečných kolektorov spúšťa ďalší kľúčový priemyselný uzol orientovaný na biomasu. Ide o komplexný projekt s… ísť na článok

O 18. ročník študentskej súťaže Rodinný dom VELUX bol medzi študentmi veľký záujem

O 18. ročník študentskej súťaže Rodinný dom VELUX bol medzi študentmi veľký záujem

Zverejnené 24.7. Takmer o 28 % viac študentov, nová kategória zameraná na udržateľnosť a desiatky kvalitných architektonických návrhov. Aj tieto atribúty charakterizujú 18. ročník súťaže Rodinný dom VELUX, do ktorého sa zapojilo 241 študentov z 11 stredných škôl z… ísť na článok

reklama