Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 21.5.

Cor-Ten® fasády – moderné, originálne a udržateľné

Zverejnené: 2. 6. 2015

Oceľové fasády Cor-Ten sa v súčasnosti tešia vysokej popularite medzi architektmi a projektantmi v Nemecku a v iných európskych krajinách. Architekti Schmucker a Partner vytvorili nevšedný projekt, pri ktorom použili v prístave Mannheim, Nemecko, opláštenie z patinujúcej ocele.

Výrobca a dodávateľ Ruukki Construction dodal 3000 m2 patinujúcej ocele odolnej voči poveternostným vplyvom vo forme panelov pripravených na inštaláciu. Zvolený bol Ruukki materiál Design Cor-Ten S7 v hrúbke 1,0 mm.

Objekt označovaný ako „Rhein-vorlandspeicher” v prístave Mannheim postavený v roku 1957 zíval 20 rokov prázdnotou. Plány na obnovu a prestavbu sila sa objavovali v pravidelných intervaloch – všetky však boli zamietnuté kvôli nevhodnej koncepcii a nízkej účinnosti. Iba zrealizovaný plán získal súhlas prístavného orgánu, ktorý riadi štátny prístav v Mannheime. Zámerom bolo ponechať štruktúru historického sila, túto dominantu bez okien, prakticky nedotknutú. Bývalá núdzová sýpka, v ktorej sa až do skončenia studenej vojny skladovala pšenica, jačmeň a raž, slúži od polovice roku 2013 ako luxusný hotel. Rozvojový plán architekta pre 7-poschodovú budovu na brehu Rýna tiež zahŕňa gurmánsku kuchyňu a kancelárske priestory. Okrem marketingovej spoločnosti sa do kancelárskych priestorov presťahovalo aj 60 zamestnancov spoločnosti Schmucker a Partner. Investor vynaložil na obnovu historického sila približne 8 miliónov €.

Hrdzavá fasáda z materiálu Design Cor-Ten S7 – efektívna z hľadiska nákladov

Projektanti sa rozhodli venovať osobitnú pozornosť fasáde budovy: pôsobivá fasáda Cor-Ten od fínskeho výrobcu ocele, Ruukki, upúta pozornosť okoloidúcich. Od Porýnskej galérie v Ludwigshafene na protiľahlom brehu Rýna, z paluby výletných lodí a vlakov prechádzajúcich okolo, je z diaľky vidno hrdzavú patinu fasády sila. Na stavbe bolo celkovo použitých 3000 m2 fasádnych prvkov opláštenia Cor-Ten. Dodané boli oceľové panely pripravené priamo na montáž, a to v prevedení Design Cor-Ten S7.

Ruukki opláštenie Cor-Ten stelesňuje v architektúre presné synonymum ocele a to v plnom jeho znení a chápaní. Je to prírodný a takmer 100 % recyklovateľný materiál, spĺňajúci požiadavky na moderný design opláštení.

Štýlovosť, odolnosť a udržateľnosť

Ruukki je popredným výrobcom ocele a celosvetovým dodávateľom kovových výrobkov a komponentov pre stavebný a automobilový priemysel. Projekt prístavu v Mannheime sa stal míľnikom pri rozširovaní podnikateľských aktivít spoločnosti Ruukki v oblasti produktov Cor-Ten v Nemecku. Vyhliadky do budúcnosti sú jasné, nakoľko architekti a dodávatelia čoraz častejšie vyhľadávajú riešenia Cor-Ten. Dôvody sú očividné: Cor-Ten nielenže stelesňuje výrazný, moderný architektonický štýl, ale zároveň ponúka výnimočnú odolnosť, ktorá v reakcii na čoraz prísnejšie požiadavky v oblasti životného prostredia, významným spôsobom prispieva k udržateľnosti.

Vďaka svojmu jedinečnému chemickému zloženiu má patinujúca oceľ Cor-Ten dlhšiu životnosť a vyznačuje sa oveľa vyššou odolnosťou voči poveternostným vplyvom ako né druhy konštrukčnej ocele. Riešenia Cor-Ten nám umožňujú dosahovať výrazné úspory nákladov pre našich zákazníkov. V porovnaní s našimi konkurentmi vyrábame a dodávame kompletné riešenie celkovej fasády pripravené na montáž,” vysvetľuje Dietmar Balke, Sales Manager Ruukki Construction v Nemecku, výhody tohto populárneho materiálu.

Prirodzená oxidácia posilňuje odolnosť ocele Cor-Ten voči extrémnym podmienkam

Cor-Ten pôvodne vyzerala ako bežná oceľ valcovaná za studena. Expozícia kombinácii rôznych environmentálnych vplyvov ako dážď, vietor a slnko však spôsobuje trvalý proces oxidácie. Počas približne jedného roka sa celý povrch materiálu pokryje tenkou vrstvou hrdze, ktorá zabezpečuje dokonalú dlhodobú ochranu proti ďalšej korózii. Cor-Ten je špeciálna zliatina medi, chrómu, silikónu, niklu a fosforu zaručuje mimoriadnu odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Schmucker a Partner sa pri tvorbe projektu Mannheim Rhein-vorlandspeicher v spolupráci so zmluvnou stavebnou spoločnosťou Baumann Dach + Wand rozhodli použiť fasádu Cor-Ten od Ruukki s cieľom zachovať a zvýrazniť priemyselný pôvab tohto dominantného prístavného objektu. „Nová fasáda odzrkadľuje meniace sa požiadavky pri zdôraznení identity objektu ako priemyselnej pamiatky. Cor-Ten sa neprispôsobuje štýlu susedných budov, ale o to viac okolitému využitiu: žiaden iný materiál nie je úspornejší a vhodnejší pre prístavy,” sumarizuje hlavný architekt Peter Schmucker.

Vo Fínsku spoločnosť Ruukki medzičasom premenila vďaka obkladom z patinujúcej ocele dva objekty na populárne dominanty: výškovú budovu „Itämerentori” v Helsinkách a eko-budovu v Oulu. Ruukki vyrobila a dodala fasády Cor-Ten na obe budovy. Podobne aj bývalé obilné silo v Mannheime má v sebe potenciál stať sa dominantou tohto mesta.

Ďalšie informácie o Cor-Ten

Cor-Ten znamená oceľ vyznačujúcu sa odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Slabiky Cor a Ten sú skratky, ktoré znamenajú odolnosť proti korózii a pevnosť v ťahu. Cor-Ten sa rozdeľuje na Cor-Ten A a Cor-Ten B. Na rozdiel od Cor-Ten A, Cor-Ten B neobsahuje fosfor, v dôsledku čoho je menej odolný voči škodám spôsobeným poveternostnými podmienkami. Cor-Ten B sa často používa pre nosné konštrukcie. Na druhej strane, Cor-Ten A je vďaka odolnosti voči poveternostným podmienkam dokonalým riešením pre fasády. Umelci často používajú Cor-Ten A na modelovanie sôch a iných objektov.

O firme Ruukki Construction

Ruukki Construction slúži zákazníkom v oblasti stavebného priemyslu. Dodávame produkty a služby siahajúce od návrhu po inštaláciu s cieľom podporiť podnikateľské aktivity našich firemných klientov, ku ktorým patria investori a stavebné firmy. Zákazníci a profesionálni pokrývači si môžu vybrať z ponuky strešných krytín a inštalačných služieb pod značkami Plannja a Ruukki. Okrem maloobchodných predajní ponúkame naše produkty v predajniach Ruukki Express a v servisných centrách Plannja v 9 krajinách. Ruukki Construction zamestnáva okolo 3500 osôb v 20 prevádzkach fungujúcich po celej Európe. Porovnateľné čisté tržby v roku 2013 dosiahli 740 miliónov €.

Autor: Jan Hála
Foto: Archív firmy

Tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama