Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Cor-Ten® fasády – moderné, originálne a udržateľné

Zverejnené: 2. 6. 2015

Oceľové fasády Cor-Ten sa v súčasnosti tešia vysokej popularite medzi architektmi a projektantmi v Nemecku a v iných európskych krajinách. Architekti Schmucker a Partner vytvorili nevšedný projekt, pri ktorom použili v prístave Mannheim, Nemecko, opláštenie z patinujúcej ocele.

Výrobca a dodávateľ Ruukki Construction dodal 3000 m2 patinujúcej ocele odolnej voči poveternostným vplyvom vo forme panelov pripravených na inštaláciu. Zvolený bol Ruukki materiál Design Cor-Ten S7 v hrúbke 1,0 mm.

Objekt označovaný ako „Rhein-vorlandspeicher” v prístave Mannheim postavený v roku 1957 zíval 20 rokov prázdnotou. Plány na obnovu a prestavbu sila sa objavovali v pravidelných intervaloch – všetky však boli zamietnuté kvôli nevhodnej koncepcii a nízkej účinnosti. Iba zrealizovaný plán získal súhlas prístavného orgánu, ktorý riadi štátny prístav v Mannheime. Zámerom bolo ponechať štruktúru historického sila, túto dominantu bez okien, prakticky nedotknutú. Bývalá núdzová sýpka, v ktorej sa až do skončenia studenej vojny skladovala pšenica, jačmeň a raž, slúži od polovice roku 2013 ako luxusný hotel. Rozvojový plán architekta pre 7-poschodovú budovu na brehu Rýna tiež zahŕňa gurmánsku kuchyňu a kancelárske priestory. Okrem marketingovej spoločnosti sa do kancelárskych priestorov presťahovalo aj 60 zamestnancov spoločnosti Schmucker a Partner. Investor vynaložil na obnovu historického sila približne 8 miliónov €.

Hrdzavá fasáda z materiálu Design Cor-Ten S7 – efektívna z hľadiska nákladov

Projektanti sa rozhodli venovať osobitnú pozornosť fasáde budovy: pôsobivá fasáda Cor-Ten od fínskeho výrobcu ocele, Ruukki, upúta pozornosť okoloidúcich. Od Porýnskej galérie v Ludwigshafene na protiľahlom brehu Rýna, z paluby výletných lodí a vlakov prechádzajúcich okolo, je z diaľky vidno hrdzavú patinu fasády sila. Na stavbe bolo celkovo použitých 3000 m2 fasádnych prvkov opláštenia Cor-Ten. Dodané boli oceľové panely pripravené priamo na montáž, a to v prevedení Design Cor-Ten S7.

Ruukki opláštenie Cor-Ten stelesňuje v architektúre presné synonymum ocele a to v plnom jeho znení a chápaní. Je to prírodný a takmer 100 % recyklovateľný materiál, spĺňajúci požiadavky na moderný design opláštení.

Štýlovosť, odolnosť a udržateľnosť

Ruukki je popredným výrobcom ocele a celosvetovým dodávateľom kovových výrobkov a komponentov pre stavebný a automobilový priemysel. Projekt prístavu v Mannheime sa stal míľnikom pri rozširovaní podnikateľských aktivít spoločnosti Ruukki v oblasti produktov Cor-Ten v Nemecku. Vyhliadky do budúcnosti sú jasné, nakoľko architekti a dodávatelia čoraz častejšie vyhľadávajú riešenia Cor-Ten. Dôvody sú očividné: Cor-Ten nielenže stelesňuje výrazný, moderný architektonický štýl, ale zároveň ponúka výnimočnú odolnosť, ktorá v reakcii na čoraz prísnejšie požiadavky v oblasti životného prostredia, významným spôsobom prispieva k udržateľnosti.

Vďaka svojmu jedinečnému chemickému zloženiu má patinujúca oceľ Cor-Ten dlhšiu životnosť a vyznačuje sa oveľa vyššou odolnosťou voči poveternostným vplyvom ako né druhy konštrukčnej ocele. Riešenia Cor-Ten nám umožňujú dosahovať výrazné úspory nákladov pre našich zákazníkov. V porovnaní s našimi konkurentmi vyrábame a dodávame kompletné riešenie celkovej fasády pripravené na montáž,” vysvetľuje Dietmar Balke, Sales Manager Ruukki Construction v Nemecku, výhody tohto populárneho materiálu.

Prirodzená oxidácia posilňuje odolnosť ocele Cor-Ten voči extrémnym podmienkam

Cor-Ten pôvodne vyzerala ako bežná oceľ valcovaná za studena. Expozícia kombinácii rôznych environmentálnych vplyvov ako dážď, vietor a slnko však spôsobuje trvalý proces oxidácie. Počas približne jedného roka sa celý povrch materiálu pokryje tenkou vrstvou hrdze, ktorá zabezpečuje dokonalú dlhodobú ochranu proti ďalšej korózii. Cor-Ten je špeciálna zliatina medi, chrómu, silikónu, niklu a fosforu zaručuje mimoriadnu odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Schmucker a Partner sa pri tvorbe projektu Mannheim Rhein-vorlandspeicher v spolupráci so zmluvnou stavebnou spoločnosťou Baumann Dach + Wand rozhodli použiť fasádu Cor-Ten od Ruukki s cieľom zachovať a zvýrazniť priemyselný pôvab tohto dominantného prístavného objektu. „Nová fasáda odzrkadľuje meniace sa požiadavky pri zdôraznení identity objektu ako priemyselnej pamiatky. Cor-Ten sa neprispôsobuje štýlu susedných budov, ale o to viac okolitému využitiu: žiaden iný materiál nie je úspornejší a vhodnejší pre prístavy,” sumarizuje hlavný architekt Peter Schmucker.

Vo Fínsku spoločnosť Ruukki medzičasom premenila vďaka obkladom z patinujúcej ocele dva objekty na populárne dominanty: výškovú budovu „Itämerentori” v Helsinkách a eko-budovu v Oulu. Ruukki vyrobila a dodala fasády Cor-Ten na obe budovy. Podobne aj bývalé obilné silo v Mannheime má v sebe potenciál stať sa dominantou tohto mesta.

Ďalšie informácie o Cor-Ten

Cor-Ten znamená oceľ vyznačujúcu sa odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Slabiky Cor a Ten sú skratky, ktoré znamenajú odolnosť proti korózii a pevnosť v ťahu. Cor-Ten sa rozdeľuje na Cor-Ten A a Cor-Ten B. Na rozdiel od Cor-Ten A, Cor-Ten B neobsahuje fosfor, v dôsledku čoho je menej odolný voči škodám spôsobeným poveternostnými podmienkami. Cor-Ten B sa často používa pre nosné konštrukcie. Na druhej strane, Cor-Ten A je vďaka odolnosti voči poveternostným podmienkam dokonalým riešením pre fasády. Umelci často používajú Cor-Ten A na modelovanie sôch a iných objektov.

O firme Ruukki Construction

Ruukki Construction slúži zákazníkom v oblasti stavebného priemyslu. Dodávame produkty a služby siahajúce od návrhu po inštaláciu s cieľom podporiť podnikateľské aktivity našich firemných klientov, ku ktorým patria investori a stavebné firmy. Zákazníci a profesionálni pokrývači si môžu vybrať z ponuky strešných krytín a inštalačných služieb pod značkami Plannja a Ruukki. Okrem maloobchodných predajní ponúkame naše produkty v predajniach Ruukki Express a v servisných centrách Plannja v 9 krajinách. Ruukki Construction zamestnáva okolo 3500 osôb v 20 prevádzkach fungujúcich po celej Európe. Porovnateľné čisté tržby v roku 2013 dosiahli 740 miliónov €.

Autor: Jan Hála
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama