vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Dekorácia okien a slnečná ochrana v rodinnom dome

Zverejnené: 6. 2. 2015

Pôsobivý a moderný dizajn, tepelná ochrana, ochrana proti slnku a istota súkromia. To sú hodnoty vnútornej tieniacej techniky a zároveň vkusné okenné dekorácie od českej spoločnosti BEMATECH. Pre vnímavého investora a bytového architekta s technickým cítením je táto tieniaca technika cestou ako uviesť krásu, eleganciu a príjemné bývanie do symbiózy s energetickou hospodárnosťou.

Slnečný svit, svetlo a tepelné žiarenie. To sú tri substancie, ktoré nás počas dňa obklopujú, nech už sme kdekoľvek. Múdry investor a skúsený bytový architekt ich má však vždy na pamäti, hlavne neviditeľné tepelné žiarenie. Aj keď nie je vidieť, vzbudzuje v nás pocity chladu, horúčavy alebo príjemnej (tepelnej) pohody. Často si mylne myslíme, že tieto pocity spôsobuje teplota vzduchu. V skutočnosti cítime studený alebo horúci vzduch až keď fúka okolo nás.

Tepelné žiarenie v nás vyvoláva pocity chladu, horúčavy alebo tepelnej pohody, ale väčšinou to prikladáme tomu, že tieto pocity vyvoláva teplota vzduchu.

Uveďme bežný, avšak možno prekvapivý príklad. Za mrazivých nocí môže povrchová teplota okenného zasklenia zo strany miestnosti klesnúť na 15 °C aj nižšie. Povrch takéhoto skla vyžaruje tepelné žiarenie o intenzite 391 W/m2,čo vyplýva zo Stefanovho – Boltzmanovho zákona. Popri tom sklo zároveň pohlcuje žiarenie z priestoru miestnosti, čo pri teplote miestnosti 20 °C predstavuje 419 W/m2. Rozdiel, necelých 28 W/m2, predstavuje tepelnú stratu unikajúcu jedným m2 okenného zasklenia.

Keď pred okno umiestnime záves, strata spôsobená len sálaním sa zníži na 7 W/m2, teda len na štvrtinu! Keby sme volili špeciálny záves, ktorý má jednu alebo obidve strany nízkoemisívne, tzn. že teplo nesála a dopadajúce žiarenie nepohlcuje ani neprepúšťa, znížime straty sálaním až k nule. K dokonalosti chýba už len riešiť straty vznikajúce pri prúdení vzduchu, tie už väčšinou nie sú v uzavretých miestnostiach tak naliehavé.

Domová tieniaca technika a dekorácie okien

Tieniaca technika by z uvedených dôvodov mala byť riešená už vo fáze navrhovania a stavby (nielen) rodinného domu. A hlavne s vedomím, že má podstatný vplyv na príjemné bývanie, čo je vždy kombinácia elegancie, vkusu, pohodlia, dobrého pocitu a dokonalej funkcie všetkého zariadenia a vybavenia.

Bematech má čo ponúknuť. V oblasti látkových roliet (rada infinity) ponúka moderný vzhľad a s ním aj dizajnové konzoly. Ďaľším pozoruhodným riešením tejto firmy sú rímske rolety, kde si môže záujemca vybrať z veľkého množstva látok a voliť vlastné farebné kombinácie. Veľmi príťažlivé sú drevené žalúzie, v ktorých sa stretáva tradičný prírodný materiál a kvalita s funkčnosťou. Sú vhodné aj do moderného interiéru – možnosť farebných kombinácií, RAL, NCS.

A možno Vás priláka moderný vzhľad závesov, plynúci z novej technológie ich spracovania. Je možné voliť rôzne varianty prevedenia. Závesy je možné kombinovať s ostatnými prvkami tieniacej techniky (látkové/rímske rolety, drevené žalúzie...) a vyladiť ich aj s ostatnými prvkami v interiéri.

O firme Bematech

Bematech s.r.o. patrí k popredným českým výrobcom tieniacej techniky. Firma bola založená v roku 1994 a na trhu tieniacej techniky pôsobí od roku 2001. Pri výrobe používa najmodernejšie technológie, výrobné vybavenie a vedomosti. Kladie dôraz predovšetkým na funkčnosť, profesionálne spracovanie a dizajn výrobku. Jej hlavným zámerom je pôsobiť ako líder v oblasti dekoratívnej tieniacej techniky.

¹) Čerpané z technických podkladov spoločnosti B E M A T E C H, s.r.o.
Autor: Jiří Hejhálek¹)
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama