Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Dom inšpirovaný chatou

Zverejnené: 18. 12. 2023

Prianím klienta bolo navrhnúť rodinný dom na mieste pôvodnej chaty, na ktorú odmala jazdil. Bolo jasné, že chata musí preč, jej podoba ale čiastočne ovplyvnila podobu novostavby. Nový územný plán v celej lokalite počíta s výstavbou rodinných domov, chaty tu teda postupne miznú. S klientom sme sa zhodli na tom, že vzhľadom na charakter územia a sentimentálny vzťah k pôvodnej budove bude vhodné zohľadniť výraz a tvar starej chaty.

Foto: Radek Úlehla

Podlhovastá parcela na okraji Říčan pri Prahe je z jednej strany ohraničená protihlukovou stenou, priliehajúcou k železničnému koridoru. Z východnej strany prilieha príjazdová komunikácia, zvyšné strany sú definované existujúcimi pozemkami s typickými rekreačnými chatami. Pri zachovaní odstupových vzdialeností od železnice i susedov bolo potrebné navrhnúť kompaktný rodinný dom s tromi bytovými jednotkami a celkovou čistou podlahovou plochou okolo 180 m².

Foto: Radek Úlehla
Foto: Radek Úlehla

Funkčné dispozičné riešenie delí objekt na severnú obslužnú a južnú pobytovú časť. Prízemie obsahuje dve garsónky so samostatnými vstupmi, vstupnú a technickú časť hlavného bytu a väčšiu obývaciu izbu s kuchyňou. V podkroví sa nachádza spálňa, pracovňa a kúpeľňa hlavného bytu.

Foto: Radek Úlehla
Foto: Radek Úlehla

Dôraz bol kladený na maximálne jednoduché hmotové riešenie. Štíty pohľadovo vystupujú ako jasne definované trojuholníky a sú zvýraznené svetlými drevenými tieniacimi prvkami. Tvar strechy a jej presahy vychádzajú z typických tvarov pôvodných chát, zároveň poskytujú tienenie južnej fasády a chránia terasu pred dažďom. Pri hlavnej spálni, za tieniacimi lamelami, vzniká vykonzolovaný balkón, "vonkajšia izba".

Foto: Radek Úlehla
Foto: Radek Úlehla

Materiály sú nenápadné a prírodné – v exteriéri opálené drevo, v interiéri pohľadové CLT panely, nábytok korešponduje s tmavou fasádou. Dom je v nízkoenergetickom štandarde s elektrickým podlahovým vykurovaním a vzduchotechnikou s rekuperáciou.

Foto: Radek Úlehla
Foto: Radek Úlehla

Atelier Hajný | Martin Hajný
Spoluautor: Alex Yeloyeva
Adresa: Říčany, Česká republika
Projekt: 2020
Realizácia: 2023
Úžitková plocha: 180 m²
Zastavaná plocha: 116 m²
Plocha pozemku: 820 m²
Náklady: 14 000 000 CZK ( 572 tis. Eur)

Zdroje:

https://www.archiweb.cz/b/dum-inspirovany-chatou

Čítajte tiež:

Autor: Atelier Hajný | Martin Hajný
Foto: Radek Úlehla

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama