Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 20.5.

Dom v mriežke

Zverejnené: 7. 3. 2024

Na okraji Trnavy vyrastá nová obytná štvrť. Štruktúra zástavby plynie od siete radoviek, cez hustú šachovnicu domov, až po rozľahlé krajné pozemky s výhľadmi do prírodného prostredia blízkej rekreačnej zóny. Práve tu sme našli dostatok priestoru pre rozvoj konceptu prízemného domu s extenzívnym presahom bývania do exteriéru.

Foto: Matej Hakár

Už pri prvom pohľade je zrejmé, že elementárne kulisy fasád, ktoré ohraničujú štvorcový pôdorys domu, ukrývajú členitú organickú vnútornú štruktúru. Klasickú schému kompaktného domu, rozšíreného o terasu / terasy nahrádza otvorená obytná krajina s buffer zónami rôznych proporcií. Osnova vzájomne posunutých monolitických stien a zasklenia vytvára kompozíciu, ktorá sa otvára, alebo naopak uzatvára - v reakcii na orientáciu k svetovým stranám, potrebnú mieru súkromia a kontaktu s exteriérom. Horizontálne konštrukcie presahujú obvodový plášť v rozmedzí dvoch až piatich metrov. Vypĺňajú pomyselnú štvorcovú pôdorysnú stopu a rozširujú obytnú plochu domu o “exteriérové izby”. Priestor s možnosťou dodatočného tienenia screenovými roletami vytvára aj v horúcich letných mesiacoch ideálne prostredie pre pobyt. Do hlbokej dispozície vnáša svetlo átrium, ktoré podporuje myšlienku prepojenia bývania z exteriérom, pri zachovaní súkromia voči susedom.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Zámer vytvoriť voľný priestorový rámec je čitateľný pri pohľade na pôdorys. Nerušená pohľadová os plynie celým priestorom od vstupu až do záhrady. Ako príklad poslúži rozsiahla garáž, prepojená prostredníctvom presklenia s exteriérom aj so vstupnou časťou. Poctivá technicistická kvalita priestoru umožnila bezproblémovú adaptáciu jeho časti na domácu posilňovňu. Priestorová variabilita je tomto dome zakódovaná vedome. Pôdorys je vďaka dostatočnej priestorovej rezerve pripravený na budúce zmeny programu a požiadaviek.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Do otvorenej dennej zóny domu prechádzame popri hosťovskom krídle s vlastným zázemím. Solídna materialita technického bloku, s kanelurovaným dreveným obkladom po pravej ruke, pôsobí ako protiklad k otvorenému átriu. Obojstranne presvetlená denná zóna s rozsiahlym presklením smerujúcim na juhozápad - do záhrady, aj do protiľahlého átria, zahŕňa obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Posuvné krídla zasklenia stierajú hranicu medzi interiérom a exteriérom. Bývanie sa v letných mesiacoch z veľkej časti presúva do tieneného priestoru terasy.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Dispozičnej schéme zodpovedá konštrukčný systém domu. Monolitické nosné steny dopĺňa dvojica oceľových stĺpov. Exteriérové verandy sú navrhnuté ako subtílne oceľové konštrukcie, ktoré umožňujú nielen zachovať štíhlu proporciu prvkov, ale tiež integrovať tienene a osvetlenie v rovine obkladu. Čistotu riešenia podčiarkujú zapustené rámy zasklenia. V pohľadoch sú viditeľné iba hliníkové profily posuvných krídel. Fasády domu zo strany exteriéru zjednocuje obklad z cementovláknitých dosiek a raster sivej dlažby. Strechu s klasickou skladbou zakončuje vrstva vegetačného substrátu a extenzívna zeleň.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Zdržanlivý princíp stvárnenia interiéru stavia do popredia priestorové kvality domu. Rozsiahle plochy stien, podláh a vstavaného nábytku členíme hrou so štruktúrou materiálov. Hladké plochy striedajú štruktúrované povrchy. Otvorený priestor dotvára len niekoľko nábytkových solitérov - napríklad kuchynský ostrov s vinotékou. Dvere a odkladacie priestory integrujeme do vstavaného nábytku. Prioritou sú - podobne ako v našich predchádzajúcich projektoch - materiály vo svojej prírodnej podobe.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

“Vyčistením" finálnej formy vznikla v Trnave realizácia, ktorá v lokálnom kontexte vyniká nezvyklou strohosťou. Elegancia je ukrytá v priestorovom riešení, ktoré ťaží z veľkorysých vstupných podmienok. Pracujeme s jednoduchou materialitou, nechávame vyznieť samotnú štruktúru priestorov domu a hru svetla na čistých plochách. Podobne dotiahnuté dielo by sa nepodarilo zrealizovať bez vzájomného porozumenia architektov a klienta.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Autor: Tlačová správa BEEF ARCHITEKTI. LINKA News
Foto: Matej Hakár
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama