PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 14.8.

Dom v tehlovej záhrade

Zverejnené: 17. 3. 2020

Stavba malého domu v Prušánkách sa nachádza na mieste, kde žili autorovi prarodičia a kde sa narodila jeho matka. Dom aj dvor sú poňaté ako jeden celok. Vonkajšia časť vrátane kuchyne je obývacou izbou. Fasáda je zrkadlom dvora s ovocnými stromami. Pôdorys je zredukovaný na to najdôležitejšie – žije sa predsa aj vonku.

Tradičné domy na južnej Morave sa vyznačujú efektívnym urbanizmom. Stavalo sa do tvaru L a domy boli radové. Každý dom tak získal svoj dvor. Toto riešenie bolo skvelé či už ekonomicky, tak sociálne.

Domy sa skladali z troch častí. Na strane otočenej k ulici bývali rodičia s deťmi. Starí rodičia potom žili v zadnej časti smerom do dvora. Zvyšok domu, ktorý bol pokračovaním traktu, slúžil ako hospodárske budovy.

Predná časť domu bola kvalitatívne na vyššej úrovni. Fasáda, ktorá mala vytvárať dobrý dojem navonok, bola farebne omietnutá. V zadnej časti už často omietka nebola použitá, pretože takéto riešenie bolo nákladnejšie. Zadné hospodárske budovy boli bez omietky. Takto vlastne mimovoľne vznikala tehlová "architektúra" vo dvoroch stavieb - príjemná a dlhodobá.

Autor sa rozhodol túto tradíciu rešpektovať a použiť tehly pre novú budovu vo dvore. Novostavba je dlhá a úzka. Slúži ako prirodzený plot k susedom. Urbanistické riešenie je teda veľmi podobné tomu pôvodnému, s jediným rozdielom: nový dom je oddelený od starého. Tým sa dosiahlo rozdelenie starého a nového.

Použitím plochej strechy sa minimalizoval konečný objem stavby, čo pôsobí na malom priestore elegantne. Fasáda domu tak evokuje ďalšiu stenu, ktorá potom definuje tvar dvora a zrkadlí sa v dlažbe. Pôdorys samotného domu je riešený jednoducho a funkčne. Objektu dominuje miestnosť s kuchyňou, veľký stôl a veľké okno do záhrady. Vedľa je spálňa s úzkou kúpeľňou. Cieľom bolo navrhnúť malý dom, ktorý rešpektuje svoje okolie.

Miesto: Prušánky, Česká republika
Autor: Jan Proksa
Úžitková plocha: 55 m2
Zastavaná plocha: 74 m2
Plocha dvora: 201 m2
Projekt: 2012
Realizácia: 2016
www.janproksa.com

Autor: Jan Proksa
Foto: Boys Play Nice
reklama

Nové

Ťažká šikmá strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ  je odolná, trvanlivá a tepelne aj zvukovo výborne izoluje

Ťažká šikmá strecha z keramicko-betónových panelov HELUZ je odolná, trvanlivá a tepelne aj zvukovo výborne izoluje

Zverejnené 13.8. Konštrukcia strechy z odolných masívnych keramicko-betónových panelov HELUZ má vysoký používateľský štandard. Medzi jej prednosti patrí trvanlivosť, výhodné statické priťaženie stavby, zvýšenie tepelnej akumulácie a zlepšenie zvukovej izolácie (Rw >… ísť na článok

Vonkajšie žalúzie – svetlo, energetika a vnútorná klíma vo vašich rukách

Vonkajšie žalúzie – svetlo, energetika a vnútorná klíma vo vašich rukách

Aktualizované 10.8. Vonkajšie žalúzie sú vysoko účinnou tieniacou technikou. Ich obľuba je na vzostupe a stávajú sa neodmysliteľným doplnkom moderných stavieb. Používajú sa tam, kde chceme dosiahnuť čo najväčšiu energetickú úspornosť budov, regulovať si vnútornú klímu… ísť na článok

Bytový dom Schichtgründe: veľkorysosť priestoru, zelených plôch aj terás

Bytový dom Schichtgründe: veľkorysosť priestoru, zelených plôch aj terás

Zverejnené 14.8. Vo štvrtok 30. júla organizovala DELTA prehliadku jedného z najväčších bytových projektov dokončených vo Viedni v roku 2020. Rezidenčný komplex Schichtgründe sa nachádza v 21. okrsku mesta Viedeň, ktorý bol zvolený za oblasť budúceho rozvoja mesta… ísť na článok

reklama