vyhľadávanie
Dnes je 3.4.

Dom v tehlovej záhrade

Zverejnené: 17. 3. 2020

Stavba malého domu v Prušánkách sa nachádza na mieste, kde žili autorovi prarodičia a kde sa narodila jeho matka. Dom aj dvor sú poňaté ako jeden celok. Vonkajšia časť vrátane kuchyne je obývacou izbou. Fasáda je zrkadlom dvora s ovocnými stromami. Pôdorys je zredukovaný na to najdôležitejšie – žije sa predsa aj vonku.

Tradičné domy na južnej Morave sa vyznačujú efektívnym urbanizmom. Stavalo sa do tvaru L a domy boli radové. Každý dom tak získal svoj dvor. Toto riešenie bolo skvelé či už ekonomicky, tak sociálne.

Domy sa skladali z troch častí. Na strane otočenej k ulici bývali rodičia s deťmi. Starí rodičia potom žili v zadnej časti smerom do dvora. Zvyšok domu, ktorý bol pokračovaním traktu, slúžil ako hospodárske budovy.

Predná časť domu bola kvalitatívne na vyššej úrovni. Fasáda, ktorá mala vytvárať dobrý dojem navonok, bola farebne omietnutá. V zadnej časti už často omietka nebola použitá, pretože takéto riešenie bolo nákladnejšie. Zadné hospodárske budovy boli bez omietky. Takto vlastne mimovoľne vznikala tehlová "architektúra" vo dvoroch stavieb - príjemná a dlhodobá.

Autor sa rozhodol túto tradíciu rešpektovať a použiť tehly pre novú budovu vo dvore. Novostavba je dlhá a úzka. Slúži ako prirodzený plot k susedom. Urbanistické riešenie je teda veľmi podobné tomu pôvodnému, s jediným rozdielom: nový dom je oddelený od starého. Tým sa dosiahlo rozdelenie starého a nového.

Použitím plochej strechy sa minimalizoval konečný objem stavby, čo pôsobí na malom priestore elegantne. Fasáda domu tak evokuje ďalšiu stenu, ktorá potom definuje tvar dvora a zrkadlí sa v dlažbe. Pôdorys samotného domu je riešený jednoducho a funkčne. Objektu dominuje miestnosť s kuchyňou, veľký stôl a veľké okno do záhrady. Vedľa je spálňa s úzkou kúpeľňou. Cieľom bolo navrhnúť malý dom, ktorý rešpektuje svoje okolie.

Miesto: Prušánky, Česká republika
Autor: Jan Proksa
Úžitková plocha: 55 m2
Zastavaná plocha: 74 m2
Plocha dvora: 201 m2
Projekt: 2012
Realizácia: 2016
www.janproksa.com

Autor: Jan Proksa
Foto: Boys Play Nice
reklama

Nové

Tehly HELUZ zvyšujú akustický komfort v bytoch aj kanceláriách

Tehly HELUZ zvyšujú akustický komfort v bytoch aj kanceláriách

Zverejnené 3.4. Spoločnosť HELUZ sa v posledných rokoch zameriava na zvýšenie komfortu bývania nielen z hľadiska tepelnoizolačných vlastností, ale aj v oblasti akustiky. Na trh uviedla hneď dva tehlové bloky – kompozitnú tehlu HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená a nosné… ísť na článok

WPC – WoodPlastic ponúka kompozitné dosky v prémiovom rade TERAFEST

WPC – WoodPlastic ponúka kompozitné dosky v prémiovom rade TERAFEST

Zverejnené 2.4. Česká spoločnosť WPC – Woodplastic, výrobca a dodávateľ terás, plotov a obkladov z kompozitného dreveného materiálu, ponúka terasové dosky v prémiovom rade TERAFEST. Dosky štandardných profilov s prirodzene pôsobiacimi povrchmi sú k dispozícii v… ísť na článok

Premena podkrovia historického domu v unikátny trojpodlažný loft

Premena podkrovia historického domu v unikátny trojpodlažný loft

Zverejnené 31.3. Takmer trojročná rekonštrukcia horných poschodí pamiatkovo chráneného objektu na pražskom Novom Meste viedla k vytvoreniu nevídaného bytového priestoru - loftu. Monolitické betónové schodisko podčiarkuje historický ráz objektu, ale zároveň vďaka… ísť na článok

reklama