Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Elegantný, sofistikovaný a farebný interiér pražského bytu

Zverejnené: 2. 5. 2023

Mladý pár, ktorý si byt v pokojnej časti pražských Vinohrad zaobstaral, sa obrátil na architektky zo štúdia Formafatal s prianím vytvorenia elegantného a sofistikovaného interiéru v eklektickom duchu. Majitelia si nepriali príliš zasahovať do zmien dispozičného usporiadania bytu, avšak čiastočná rekonštrukcia, po vyhodnotení architektov, bola nevyhnutná.

Krásny priestranný a presvetlený byt sa pýši vysokými rebrovými stropmi, pôvodnými obložkovými dverami a špaletovými oknami. Všetky tieto pôvodné prvky boli repasované a v byte zachované.

Majitelia bytu mali vo svojej zbierke umelecké diela, obrazy od Martina Krajca a Tadeáša Kotrbu, ktorá sa stala vodítkom pre výber farebnosti celého bytu a vybavenia. Zvolená farebnosť interiéru podčiarkuje a zvýrazňuje tieto umelecké diela, farby z obrazov sa postupne rozpúšťajú v interiéri a sú doplnené o ďalšie kvalitné materiály, ako napr. orechové drevo, mramor či onyx.

Ďalším z požiadaviek investorov bola funkčnosť, pohodlnosť a praktickosť interiéru, vysoká kvalita prevedenia všetkých stavebných úprav aj na mieru vyrobeného mobiliára, alebo dostatok úložných priestorov. Okrem toho záľuba v kvalitnej súčasný dizajn a priania zachovanie ľahkosti celého priestoru.

Tieto všetky požiadavky sa podarilo skĺbiť a pre podporenie vzdušnosti a priehľadov sa architektky pustili do prebúrania časti nosnej steny, kde zväčšili stavebný otvor medzi hlavnou obytnou časťou a pracovňou. V obložke tohto portálu je navyše osadené premietacie plátno a obývacia izba sa premieňa na domáce kino.

Pre veľké množstvo kníh, ktorí majitelia chceli umiestniť v knižniciach, navrhli architektky veľký úložný regál cez celú stenu. Táto veľkorysá knižnica je dominantou celej pracovne a príjemnou kulisou pri pohľade z obývačky.

Pastelovo zelené a šedé tóny domunujú veľkým plochám celého bytu av kontraste s tmavou drevenou podlahou, prefarbenou ornamentálnou cementovou dlažbou a výrazne farebným nábytkom vytvára odvážny, ale zároveň elegantný interiér. Zvolený zamat na polstrovanom nábytku túto eleganciu ešte podčiarkuje.

Dôležitú úlohu v návrhu interiéru hralo opäť nasvietenie celého priestoru, ktoré tvorí jednak celý rad akcentového a nepriameho osvetlenia, ale aj starostlivý výber stropných a stojacích svietidiel od renomovaných svetových výrobcov.

Autor: formafatal | Dagmar Štěpánová, Dana Szabó
Adresa: Vinohrady, Praha, Česká republika
Projekt: 2018-19
Realizácia: 2020
Úžitková plocha:142 m²

Zdroj
https://www.archiweb.cz/b/byt-slezska

Autor: formafatal | Dagmar Štěpánová, Dana Szabó
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama